Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Šefik Džaferović uputio je 26. oktobra zahtjev Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti amandmana na Ustav Federacije BiH i izmjena Izbornog zakona BiH, koje je 2. oktobra nametnuo visoki predstavnik, Christian Schmidt.
U upućenom zahtjevu za ocjenu ustavnosti, Džaferović je predložio da propisi koje je Schmidt nametnuo budu ukinuti.
"Zahtjevom se traži utvrđivanje nesaglasnosti odredbi osporavanih amandmana i Zakona sa Ustavom BiH, prije svega, u dijelu koji se odnosi na demokratsko načelo i konsekventno tome načelo vladavine prava, odnosno njegov princip pravne sigurnosti", saopćeno je iz Predsjedništva BiH.
- Ne propustite pročitati: Schmidt razgovarao s Vučićem o 'nedodirljivosti integriteta BiH'
Visoki predstavnik je na dan Općih izbora, održanih 2. oktobra 2022., nametnuo set mjera u Federaciji BiH, s ciljem da poboljša funkcionalnost ovog bh. entiteta i osigura blagovremenu provedbu rezultata izbora.
Suština amandmana na Ustav Federacije BiH i izmjena Izbornog zakona BiH koje je Schmidt nametnuo tiče se rokova za formiranje vlasti u Federaciji BiH, kao i povećanja broja delegata u Domu naroda entitetskog Parlamenta.
Odluka o Domu naroda FBiH podrazumijeva da svaki od klubova konstitutivnih naroda BiH, Srbi, Hrvati i Bošnjaci, ima po 23 delegata, umjesto dosadašnjih 17.
Delegati u ovom domu federalnog Parlamenta biraju se u kantonalnim skupštinama, dok se zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH biraju direktno glasovima građana.
Džaferović je prethodno podržao proteste nekoliko stotina građana koji su se 24. oktobra okupili na protestima ispred zgrade OHR-a u Sarajevu, tražeći povlačenje izmjena Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik.
Naveo je, uz ostalo, da je visoki predstavnik svojim odlukama "osnažio ionako jaka kolektivna prava u Federaciji, a nije osnažio kolektivna prava u Republici Srpskoj, niti individualna prava u cijeloj državi."
Proteste ispred zgrade OHR-a u Sarajevu organizirala neformalna grupa građana, a u najavi okupljanja na društvenim mrežama poručili su da traže povlačenje nametnutih odluka ili Schmidtovu smjenu.
Nametnute odluke okupljeni na protestima ocijenili su diskriminatornim, ističući da je njima visoki predstavnik "učvrstio poziciju Hrvatske demokratske zajednice Domu naroda Federacije BiH".
Ocjenu ustavnosti izmjena Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik, zatražio je 11. oktobra od Ustavnog suda BiH i član Predsjedništva BiH, Željko Komšić.
Komšić je ustvrdio da je visoki predstavnik odlukama, nakon što su građani BiH glasali na općim izborima, "izvršio direktan udar na integritet izbornog procesa tako što je prevario birače, koji bi eventualno drugačije glasali da su znali za nova izborna pravila".
- Svi efekti nametnute odluke visokog predstavnika Schmidta
- Schmidt će u Evropskom parlamentu pojasniti nametnute odluke, tvrdi parlamentarka Strik
Obraćajući se medijima, visoki predstavnik se u ponedjeljak 24. oktobra osvrnuo i na kritike koje su mu upućene nakon što je, u izbornoj noći 2. oktobra, nametnuo set mjera kako bi osigurao funkcionalnost i brže formiranje vlasti u entitetu Federacija BiH.
Schmidt je uz ostalo naveo da je i sam nezadovoljan razvojem događaja i da bi bilo bolje da su se političari pokrenuli na dijalogu za dobrobit svih građana BiH.