Pod parolom "Žena, život, sloboda!", u Beogradu je 29. septembra održan skup solidarnosti sa ženama Irana, gde od 16. septembra traju protesti zbog smrti Mahse Amini koja je umrla nakon hapšenja zbog navodnog nepravilnog nošenja hidžaba.
Protest podrške inicirala je profesorka i kopredsednica opozicione stranke Zajedno Biljana Stojković, a okupio je aktivistkinje i aktiviste nevladinih organizacija, opozicione političarke i političare i druge javne ličnosti.
"Ovde smo povodom hrabrosti iranskih žena, pred kojom možemo samo nemi da stojimo. Ne možemo da ih spasimo, ali možemo od njih da učimo kako se bori za slobodu", poručila je na skupu Biljana Stojković.
Ona je istakla da su prava žena u čitavom svetu ugrožena, počevši od Sjedinjenih Država, gde se zabranjuje abortus, do prisilnog nošenja hidžaba i marame u islamskim zemljama.
"U Srbiji jačaju klerikarne strukture koje najavljuju ograničavanje sloboda i društvena atmosfera se kreće u smeru koji će žene nadalje sputavati u donošenju odluka o sopstvenim životima", rekla je Stojković.
Smrt Iranke Mahse Amini (22) nakon hapšenja zbog navodnog kršenja islamskog zakona o obaveznom nošenju marame, pokrenuo je proteste širom Irana i otvorio pitanje prava žena u toj zemlji.
Na desetine demonstranata poginulo je u nasilnim akcijama policije, a stotine su uhapšene.
Ljiljana Spasić iz nevladine organizacije Građanska akcija Pančevo rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da Iran "nije daleko".
"Mislim da je on veoma blizu i da, ne samo žene, nego i čitava planeta treba da se zamisli nad onim što se tamo dešava. I mislim da žene nikada nisu bile u goroj poziciji nego što su to danas", rekla je ona.
Tatjana Ignjatović iz nevladinog Autonomnog ženskog centra poručila je da je važno pokazati solidarnost sa Irankama i Irancima, ali i sa svim ženama sveta "jer je počela era odronjavanja prava koje su žene, dajući svoje živote, ostvarile".
"Ono što je veza sa onim što se dešava u Srbiji jeste da žene ubijaju u zatvoru ili u kući. Srbija ima ozbiljan problem sa ubijanjem žena u kući od strane partnera, 23 žene je ubijeno od početka godine, a da država ne kaže – dosta je i sad ćemo preduzeti nešto ozbiljno", rekla je Ignjatović.
Skup u Beogradu podržala je ministarka energetike i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, koja je na svom Instagram profilu podelila sliku protesta, uz poruku "Stop teroru nad ženama! Podrška ženama Irana!".
Mahsa Amini umrla je 16. septembra u bolnici, tri dana nakon hapšenja.
Gnev javnosti porastao je nakon tvrdnji vlasti da je umrla usled srčanog zastoja, uprkos izjavama očevidaca da je policija pretukla.
Smrt Mahse Amini izazvala je široku međunarodnu osudu, dok je Iran za nemire okrivio "nasilnike" povezane sa "stranim neprijateljima".
Teheran je optužio Sjedinjene Države i neke evropske zemlje da koriste nemire kako bi pokušali destabilizirati Islamsku Republiku.
Evropska unija razmatra odgovor na proteste u Iranu koji je već pod sankcijama zbog nuklearnog programa.