Severnokorejski lider Kim Džong Un izjavio je da njegova zemlja nikada neće odustati od nuklearnog oružja koje joj je potrebno da bi se suprotstavila SAD.
Kim je optužio Sjedinjene Države da slabe odbranu Severne Koreje i ruše njegovu vladu, javio je AP 9. septembra, pozivajući se na izveštaje državnih medija.
Kim je to izjavio tokom svog jučeranjeg obraćanja parlamentu, gde su članovi usvojili zakon koji reguliše upotrebu nuklearnog oružja, što je opisao kao korak za učvršćivanje nuklearnog statusa zemlje.
Kancelarija generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša saopštila je da je "duboko zabrinuta" zbog novog zakona, i napomenula da potraga Severne Koreje za programom nuklearnog oružja "i dalje zanemaruje rezolucije Saveta bezbednosti o prekidu takvih aktivnosti".
"Generalni sekretar ponavlja svoj poziv DNRK (Severnu Koreju) da nastavi dijalog sa ključnim zainteresovanim stranama u cilju postizanja održivog mira i potpune i proverljive denuklearizacije Korejskog poluostrva“, navodi se u saopštenju Guterešove kancelarije.
Novi zakon precizira uslove u kojima bi Severma Koreja bila sklona da upotrebi svoje nuklearno oružje. Jedan od uslova je kada utvrdi da se njeno rukovodstvo suočava sa neposrednim "nuklearnim ili nenuklearnim napadom neprijateljskih snaga".
Zakon zahteva od vojske Severne Koreje da "automatski" izvode nuklearne udare protiv neprijateljskih snaga ako se vođstvo Pjongjanga nađe na udaru.
Zakon takođe kaže da bi Severna Koreja mogla da upotrebi nuklearno oružje da spreči neodređenu "katastrofalnu krizu" za svoju vladu i narod, što je labava definicija za koju stručnjaci kažu da odražava eskalirajuću nuklearnu doktrinu koja bi mogla da izazove veću zabrinutost za susede.
Kim je takođe kritikovao Južnu Koreju zbog njenih planova da proširi svoje sposobnosti za konvencionalne udare i ponovo izvede velike vojne vežbe sa SAD, opisujući ih kao "opasnu" vojnu akciju koja podiže tenzije.
Kim je upućivao sve provokativnije pretnje nuklearnim sukobom prema Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima u Aziji, upozoravajući da će Severna Koreja proaktivno koristiti svoje nuklearno oružje kada bude ugrožen.
Njegovi najnoviji komentari su podvukli rastući animozitet u regionu dok on ubrzava širenje svog programa nuklearnog oružja i raketa.
"Svrha Sjedinjenih Država nije samo da uklone našu nuklearnu moć, već i da nas na kraju primoraju da se predamo ili oslabimo svoja prava na samoodbranu kroz odustajanje od naših nuklearnih oružja, kako bi oni mogli da sruše našu vladu u bilo kom trenutku", Kim rekao je u govoru koji je objavila severnokorejska centralna novinska agencija.
"Neka nas sankcionišu na 100 dana, 1.000 dana, 10 godina ili 100 godina", rekao je Kim.
Diplomatski napor koji predvode SAD za ublažavanje nuklearnog sukoba dodatno je iskomplikovan pojačanim rivalstvom između SAD i Kine i ruskim agresijom na Ukrajinu, što je produbilo podele u Savetu bezbednosti UN. Peking i Moskva su blokirali napore SAD da pooštre sankcije protiv Pjongjang zbog oživljenih testiranja raketa dugog dometa ove godine.
Kim je ubrzao testove oružja rekordnim tempom 2020. godine, lansirajući više od 30 balističkih oružja, uključujući prve demonstracije svojih interkontinentalnih balističkih projektila od 2017.
Američki zvaničnici naveli su ove nedelje da su Rusi u procesu kupovine severnokorejske municije, uključujući artiljerijske granate i rakete, kako bi ublažili nestašicu snabdevanja u ratu protiv Ukrajine.
Severna Koreja se takođe pridružila Rusiji i Siriji kao jedinim državama koje su priznale nezavisnost dve proruske separatističke regije u istočnoj Ukrajini i razgovarala je o slanju svojih građevinskih radnika u te regione da rade na obnovi.