Turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) najavio je sporazum s Bosnom i Hercegovinom (BiH) kojim će biti omogućeno putovanje državljanima BiH u Tursku samo s ličnom kartom i obrnuto.
Tokom posjete Sarajevu, u utorak 6. septembra, najavljeno je da će sličan sporazum biti potpisan i sa Srbijom u kojoj će Erdoan, u okviru svoje zapadno-balkanske turneje, boraviti dan nakon posjete BiH.
"Radimo na tome da se započne međusobno putovanje između dvije zemlje i naši ministri vanjskih poslova će ispoštovati potrebne procedure i nakon toga će to biti moguće", rekao je Erdoan i istaknuo da je Turska "uz BiH u svim pitanjima".
Trojica članova Predsjedništva BiH suglasni su da je ovakav dogovor koristan za obje zemlje te su potvrdili da dalje procedure treba provesti Vijeće ministara BiH kako bi došlo do končanog sporazuma. Odnos prema Turskoj je inače jedno od rijetkih pitanja o kojima su članovi Predsjedništva, sastavljenog od po jednog predstavnika srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda suglasni.
Erdoana je inače ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu dočekalo i pozdravilo nekoliko desetaka građana.
Zatražena podrška za produženje mirovne misije EU
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović nakon sastanka je rekao da je Turska opredijeljena za suverenitet i integritet BiH, kao i za reforme koje je BiH poduzela, te da "daje podršku za nastavak misije Althea", o čemu će se odlučivati u novembru.
Tada ističe trenutni mandat mirovne misije Europske unije (EU) u BiH, po imenom Althea ili EUFOR-a, a na Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) je da odluči o produženju za još godinu dana.
Bh. lideri su istaknuli dobre i prijateljske odnose dvije zemlje, kao i "stabilizirajuću i relaksirajuću" ulogu Turske za Zapadni Balkan.
"Vode uravnoteženu politiku sa svim narodima u BiH i to je jako bitno kad je u pitanju stabilnost BiH", rekao je Džaferović.
Erdoan protiv odluka visokog predstavnika u vezi s izbornim zakonom
Nije potrebna intervencija visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta kad je riječ o promjenama izbornog zakona jer bi se to kosilo s demokratskim principima, rekao je Erdoan nakon susreta s članovima Predsjedništva BiH.
"Bilo kakva intervencija u ovom periodu pred izbore (2. oktobra, op. a.) je intervencija na demokratskim procesima i mi smo protiv takvih intervencija", rekao je Erdoan.
Dodao je da su odnosi Turske i BiH na izuzetnom nivou, te da Turska želi mir i stabilnost BiH, kao i da podržava integritet i suverenitet zemlje.
"Važno je da izbori u oktobru budu transparentni. Ovom prilikom želim da izborni rezultati budu od koristi svima u BiH. Uz suglasnost strana još jednom ponavljam da smo mi kao Turska spremni dati sve od sebe da se prevaziđu trenutni problemi zemlje", rekao je turski predsjednik. koji će nakon Sarajeva posjetiti Srbiju i Hrvatsku.
Nekoliko mjeseci u BiH se spekulira u mogućim političkim izmjenama Izbornog zakona BiH koje bi nametnuo visoki predstavnik u BiH Schmidt, a kojima bi se, između ostalog, izmijenio način izbora delegata u Domu naroda Federacije BiH, jednog od entiteta u BiH, čemu se protive brojni političari iz ovog entiteta.
Ranije je Schmidt dva puta iskoristio bonske ovlasti i nametnuo odluke u vezi s izbornim procesom.
Prvi put u junu 2020. kad je odlukom omogućio održavanje izbora 2022., osiguravši potreban novac o čemu se bh. lideri nisu mogli sami dogovoriti, i drugi put krajem jula kada je donio tehničke izmjene izbornog procesa, koje će osigurati transparentnost i integritet izbornog procesa, navedeno je tad iz Ureda visokog predstavnika.
Autoput Sarajevo – Beograd važno pitanje
Zvaničnici dvije zemlje tokom sastanka u Predsjedništvu BiH razgovarali su o izgradnji autoputa Sarajevo - Beograd, koji će se realizirati uz financijsku pomoć Turske.
"Kolege (iz BiH i Srbije, op. a.) su istaknuli su neke probleme u vezi s ovim i mi smo direktoru Ziraat banke dali upute kako bi se ti problemi čim prije riješili", rekao je turski predsjednik i dodao da izgradnju autoputa smatra "mirovnim projektom koji će povezati narode regije".
Bosna i Hercegovina i Srbija potpisale su 13. decembra 2019. godine međudržavni Sporazum o suradnji na realizaciji projekta autoputa Sarajevo - Beograd.
Početak radova u Srbiji je u oktobru 2019. godine obilježen u Sremskoj Rači na sjeverozapadu Srbije u prisustvu predsjednika Srbije i Turske, Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdoana i članova Predsjedništva BiH Milorada Dodika, Šefika Džaferovića i Željka Komšića.
Radovi sa strane BiH još uvijek nisu počeli jer nisu ustanovljeni načini financiranja ovog projekta.
Članovi Predsjedništva BiH su istaknuli i važnost suradnje dvije zemlje u oblasti energetike.
"Pitanje energetike je jedno od najvažnijih tema suvremenog svijeta i drago nam je da će biti formirano jedno zajedničko tijelo koje će raditi na ovome", rekao je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Zašto se članovi Predsjedništva slažu samo o pitanju Turske?
Da je politika Turske prema BiH i regiji jedino u čemu se slažu sva tri člana Predsjedništva u BiH, rekao je član Predsjedništva Željko Komšić.
"Treba potencirati stabilizirajuću ulogu predsjednika Erdoana i njegove politike u regiji Zapadnog Balkana. To je dobra stvar. Svaki put kad se sretnemo rodi se neka nova inicijativa i to je dobro i za BiH i bilateralne odnose, ali i regiju", rekao je Komšić.
Član Predsjedništva Milorad Dodik iskoristio je priliku da pohvali ulogu turskog lidera u posredovanju u pregovorima Rusije i Ukrajine o ponovnoj uspostavi izvoza žitarica iz crnomorskih luka, ali je ukazao i na činjenicu da je pomogao BiH.
"Erdoan je lično utjecao na to da se BiH osiguraju potrebne količine đubriva, sjećam se sastanak u Antaliji i predsjednik Erdoan je naložio da se kvote koje oni uvoze prepuste BiH", kazao je Dodik.
S druge strane, Dodik je uspio kritizirati politiku Zapada tokom pres-konferencije s turskim liderom.
"Erdoan dolazi s paketom pomoći, a ništa nije uvjetovao politički. Za razliku od nekih za Zapada koji prave nered koji mi poslije moramo rješavati dugo godina", rekao je Dodik.
Osvrnuo se i na pitanje NATO saveza, kazavši da "razumije razloge Turske, ali da u BiH, bez obzira na razne prikaze ne postoji konsenzus za BiH postane članica NATO-a.
"Nikad mi u Predsjedništvu nismo imali stepen suglasnosti kao s predsjednikom Erdoanom. Kad dođe neko sa Zapada, nas trojica smo posvađani, a i ovaj četvrti što je došao, a s turskim liderom to nije tako", istaknuo je Dodik.
Šta je Erdoan rekao čelniku Islamske zajednice?
Turski predsjednik, osim što je posjetio i Parlament BiH, susreo se i sa reisu-l-ulemom Islamske zajednice u BiH Huseinom ef. Kavazovićem. Tom prilikom je iznio da bosanskohercegovačka ulema ispunjava važnu ulogu, prenoseći islam i druge podučavajući o islamu.
"Nažalost, BiH je bila svjedok genocida u prošlosti, čule su se prijetnje o istrebljenju muslimana, izgubljeno je na hiljade ljudi, šehida. Ali nikada nismo dopustili da se ezani ušute na ovim prostorima. Muslimani su istinski dio ovih prostora, te će islam uvijek postojati na ovim prostorima zahvaljujući vama", izjavio je Erdoan.
Osvrnuvši se na to što, kako je naveo, BiH prolazi kroz težak period, Erdoan je naglasio kako ulema treba da bude predvodnik u zajedništvu.
"Nemojmo zaboraviti da ima onih koji rade protiv nas, žele da nas rasparčaju. Naš Alija Izetbegović [prvi predsjednik Republike BiH] je tu, sa šehidima oko sebe, moram da čuvamo njegov emanet, a čuvajući taj emanet, BiH ćemo izvesti na željeni nivo. I danas na sastancima sam kazao da retorika koja stvara tenzije nikome neće biti od koristi", riječi su turskog predsjednika.
"Na ovim prostorima neophodno je širiti poruku mira i suživota", poručio je Erdoan.
Turska nije ni među prvih deset zemalja po investiranju u BiH
Turski predsjednik u BiH dolazi nekoliko dana nakon početka kampanje za opće izbore u BiH, zakazane za 2. oktobra.
Kad je riječ o ekonomskoj suradnji BiH i Turske, po direktnim investicijama, Turska nije među prvih deset zemalja.
Prema podacima Centralne banke i Agencije za unaprjeđenje stranih investicija, od kraja rata 1995. do kraja 2021. godine, turske kompanije su uložile oko 347,5 miliona eura.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore, BiH je u Tursku u posljednjih šest godina izvezla roba u vrijednosti nešto većoj od 900 miliona eura. Najviše se izvozilo suncokretovo ulje, željezni otpad, sjedala, goveđe meso, kartoni, te oružje i detonatori.
U istom periodu, iz Turske je u BiH uvezena roba vrijedna blizu 1,9 milijardi eura, odnosno milijardu eura više nego što je izvezeno.
Nakon sastanaka u Predsjedništvu BiH lideri dvije zemlje saglasni su da će raditi na unaprjeđenju ekonomske suradnje.
Posljednji put Erdoan je u posjeti Bosni i Hercegovini bio u augustu prošle godine.
Tada je uz državničke poslove, kumovao i na svadbi Jasmine Izetbegović, kćerke predsjednika Stranke Demokratske Akcije (SDA) Bakira Izetbegovića, lidera najveće bošnjačke partije u BiH.