Pokušaćemo kao Zapadni Balkan da tražimo pomoć od Evropske unije za kupovinu dela energenata, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 2. septembra, nakon samita lidera inicijative "Otvoreni Balkan".
Premijer Albanije Edi Rama je pozvao Evropsku uniju da tokom ove zime i krize sa energentima na Zapadnom Balkanu "ne ponovi isto ponašanje" kao tokom pandemije COVID-19.
"Mi se dobro sećamo kako su zemlje Zapadnog Balkana na početku pandemije tada bile primorane da se okrenu Kini, Rusiji, Turskoj … zato što je Evropska unija gledala samo sebe", rekao je Rama.
Najavio da će se lideri Srbije, Severne Makedonije i Albanije pismeno obratiti Briselu i da bi bili "vrlo zadovoljni" ako bi im se i lideri ostale tri države (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo) pridružili.
"Da zajedno zatražimo finansijsku podršku za nabavku energenata", rekao je Rama.
Samit u okviru "Otvorenog Balkana" okupio je zvaničnike država te inicijative, ali i Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Mađarske i Turske.
Otvoreni Balkan je zajednički projekat Srbije, Albanije i Severne Makedonije, napravljen sa idejom slobodnog protoka roba i ljudi između država članica.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da će od zabrane izvoza pojedinih proizvoda iz Srbije biti izuzete zemlje "Otvorenog Balkana".
"Sve ono što je dostupno Srbiji, biće dostupno i Severnoj Makedoniji i Albaniji i obrnuto", izjavio je on.
Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski istakao je da je poruka samita da su države "Otvorenog Balkana" solidarne u vremenu krize.
"Sledeća zima će biti duga i možda najteža od Drugog svetskog rata na ovamo, i za nas i za svet, bolje je da to preživimo zajedno nego podeljeni", dodao je on.
Potpisani sporazumi o saradnji u energetici i poljoprivredi
Vučić, Rama i Kovačevski zajedno su predsedavali samitu "Otvorenog Balkana".
Nakon sastanka, potpisani su bilateralni i trilateralni sporazumi iz oblasti poljoprivrede, energetike, kulture i civilne zaštite.
Predsedavajući Veća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija je rekao da je sjajno kada zemlje zajednički rešavaju probleme, i da je "tužan" što i BiH nije potpisivala sporazume danas.
"Svi ste svesni koliko smo pisama pisali mi iz BiH kako biste nam obezbedili snabdevanje životnim namirnicama. Ja se nadam da iako nismo potpisali sporazume da ćete nastaviti da nas snabdevate", kazao je Tegeltija.
Premijer Crne Gore Dritan Abazović je izrazio očekivanje da će i Crna Gora biti deo dogovora zemalja "Otvorenog Balkana" da pomažu jedna drugu u kriznim situacijma - u snabdevanju hranom i energentima.
On je istakao da zemlje regiona moraju da idu putem saradnje i da se drže zajedno.
"Sve ostalo može da bude sitna kalkulacija i politikanstvo. Zahvaljujem domaćinima i prijateljima koji su došli iz EU, i svim ambasadorima koji su ovde. Nadam se da ćemo se uskoro sresti u Crnoj Gori" rekao je Abazović.
Tri države "Otvorenog Balkana" su ranije osnovale kriznu grupu za energetiku, koja uoči ove zime, u aktuelnim uslovima globalnog manjka energenata i struje, dogovara razmenu električne energije i prirodnog gasa.
Na duži rok su planirani izgradnja gasovoda između Srbije i Severne Makedonije, zajedničkih solarnih elektrana i snabdevanje preko terminala za tečni naftni gas iz Albanije.
Vučić: Od uspeha 'Otvorenog Balkana' zavise mir i stabilnost
Na početku samita, Vučić je izjavio da od uspeha "Otvorenog Balkana" zavisi koliko će se učvrstiti mir i stabilnost u regionu.
"Za nas je veoma važno osnivanje radne grupe za prevenciju krize, pošto znamo da nam se približavaju teška jesen i zima", naveo je Vučić.
Samitu su prisustvovali i predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović, predsedavajući Veća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija, ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto i ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušolu.
Inicijativi "Otvoreni Balkan" se za sada nisu priključile druge države. Stav Kosova je da je to opasna inicijativa bez jasne vizije, te da zemlje u regionu treba da ostanu posvećene agendi Evropske unije i negovanju transatlantskih odnosa.
"Bez obzira što neki nisu i dalje deo Otvorenog Balkana, nadam se da ćemo razvijati najuspešniju moguću saradnju", naveo je predsednik Srbije.
Rama: Poziv za prisustvo upućen i Grčkoj i Italiji
Premijer Albanije Edi Rama rekao je na otvaranju Samita da je poziv za prisustvo upućen i ministrima spoljnih poslova Grčke i Italije, ali da oni nisu mogli da prisustvuju.
"Nadam se da će moći da prisustvuju u Tirani. Jako je bitno za nas da inicijativa ne okuplja samo zemlje iz regiona, već i druge bitne zemlje iz okruženja", naveo je Rama.
Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski ocenio je da je inicijativa "pokretač koji nas gura kroz izazove predstojeće zime".
"Danas je jasno da su Severna Makedonija, Albanija i Srbija napravile ključni korak u ključno vreme. Dok neki drugi misle da ovo može da nas skrene sa evropskog puta, ja mislim da će nas ovo učvrstiti i olakšati život građana", rekao je on na otvaranju Samita.
Kovačevski je naveo i da će se kroz sporazume članice "Otvorenog Balkana" obavezati na obezbeđivanje stabilnosti u snabdevanju hranom.
"Pomagaćemo jedni druge kroz sve izazove i poremećaje na koje bi mogli da naiđemo na tržištima poljoprivrednih proizvoda", naveo je on.
'Blokade u BiH ponekad veoma jake'
Predsedavajući Veća ministara BiH Zoran Tegeltija rekao je da Samitu prisustvuje kao gost i ocenio da su, kako ih je nazvao, blokade u BiH ponekad veoma jake.
"I ja ću danas ovde još jednom iskazati da je potrebno pristupanje BiH 'Otvorenom Balkanu'", rekao je Tegeltija i uporedio te slobode sa EU.
On je ocenio i da je izvesno pristupanje BiH procesu. "On (proces) nikome ne donosi ništa loše. Danas taj proces blokiraju samo dva čoveka. Ali i to će proći, izbori dolaze", ocenio je Tegeltija.
Kako je za RSE 31. avgusta rečeno iz kabineta člana Predsedništva BiH Šefika Džaferovića, Predsedništvo nije zauzelo stav o tome da se priključi inicijativi "Otvoreni Balkan", niti je predsedavujući Vijeća ministara ponudio platformu za nastup u Beogradu.
Premijer Crne Gore Dritan Abazović poručio je da je "Otvoreni Balkan" za kratko vreme pokazao da može da obezbedi sigurnost.
"Sve smo probali u svojoj istoriji, svađe i konflikte, samo nismo probali da sarađujemo. Vreme je da izaberemo mir i progres, i da veća fleksibilnost granica ne znači menjanje istih, već veću šansu za pomirenje", naveo je Abazović na otvaranju Samita.
On je potvrdio da Crna Gora nije članica inicijative, ali i da smatra da bi većina građana izabrala da ne čeka na granicama.
Šef turske diplomatije: 'Rat u Evropi alarm za sve'
Šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu je ocenio da inicijativa "Otvoreni Balkan" obezbeđuje sigurnu budućnost svih zemalja.
"Rat u Evropi je alarm za sve nas, i vidimo koliko smo ranjivi po pitanju energetike. Ne postoji recept osim solidarnosti, i mi u Turskoj radimo sve što možemo da pomognemo susedima na Balkanu da obezbede količine gasa", rekao je on.
Čavušoglu je kazao da postoji još mnogo toga što treba da se uradi na Zapadnom Balkanu, ali da postoje dva izazova.
"To su politička kriza u BiH i predsednik Turske će sledeće nedelje između ostalog posetiti i Sarajevo. A drugo je dijalog (pod posredstvom EU) Beograda i Prištine, i tu je pokazano da moramo da se koncentrišemo na zajedničke interese, a ne na ono što nas razdvaja", ocenio je on.
U okviru događaja održan je sastanak lidera sa predstavnicima institucija zaduženim za privlačenje investicija u okviru inicijative, kao i sastanak sa predstavnicima kriznih grupa za snabdevanje hranom i energentima.
Samitu je prethodilo otvaranje Sajma vina u okviru "Otvorenog Balkana".
Manifestaciju "Vinska vizija 'Otvorenog Balkana' otvorili su 1. septembra predsednik Srbije Aleksandar Vučić, te premijeri Albanije i Severne Makedonije Edi Rama i Dimitar Kovačevski, zvaničnici zemalja koje su 2019. godine inicirale "Otvoreni Balkan".