Stranka slobode i pravde (SSP) osudila je primenu sile 21. jula na građanskom protestu u Novom Sadu protiv novog Generalnog urbanističkog plana (GUP).
"Svedočili smo prebijanju ljudi od strane pripadnika Žandarmerije, Bezbednosno-informativne agencije i policije u civilu. Privedene su dve osobe i povređena nekolicina naših sugrađana", navodi se u saopštenju Gradskog odbora SSP Novog Sada.
Na fotografijama i snimcima sa protesta pred zgradom Skupštine Vojvodine u Novom Sadu, objavljenim u medijima i na društvenim mrežama, vide se osobe u civilu koje se fizički obračunavaju sa okupljenima.
Gradski odbor Demokratske stranke u Novom Sadu (GO DS NS) saopštio je da insistira da se hitno rasvetli pozadina incidenata.
„Tražimo da se utvrdi ko je naredio da se postave ograde i spreči slobodno kretanje ljudi. Kao i ko su mišićavi i istetovirani momci koji su stajali uz ogradu i tukli građane i ko ih je angažovao za taj prljavi posao“, navela je Demokratska stranka.
Ta partija dodala je da je Pokrajinskoj Vladi Vojvodine uputila zahtev da odgovori na navedena pitanja. GO DS NS najoštrije je osudio, kako se navodi, nasilje nad građanima Novog Sada pred zgradom Skupštine Vojvodine.
Stranka Zajedno zatražila je da uhapšeni hitno budu pušteni na slobodu.
“Predstavnici vlasti Srpske napredne stranke još jednom su pokazali da su spremni da šalju privatno obezbeđenje kako bi odbranili svoj interes i interes kapitala”, saopštila je stranka Zajedno.
Novosadski odbor Srpskog pokreta Dveri podržao je protest u Novom Sadu.
“Batinaši Srpske napredne stranke i policija zajednički su tukli okupljene građane. To je nastavak SNS siledžijstva zbog kog će njeni predstavnici odgovarati pred zakonom”, saopštio je 21. jula Pokret Dveri.
Pokret za preokret saopštio je da su predsednika te stranke Janka Veselinovića na protestu u Novom Sadu napali pripadnici privatnog obezbeđenja.
“Razbili su mu mobilni telefon jer je snimao nasilje nad građanima”, saopštio je Pokret za preokret.
Organizacije civilnog društva (OCD) zatražile su od MUP-a Srbije da zaštiti građane i obustavi, kako su navele, primenu represivnih mera i prekomerne sile.
"Zahtevamo da nadležne institucije pokrenu postupke protiv odgovornih pripadnika policije i privatnog obezbeđenja”, naveo je, između stalog OCD.
Pored ostalih, u OCD-u su Građanske inicijative, Inicijativa mladih za ljudska prava, A 11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Beogradski centar za ljudska prava, Helsinški odbor za ljudska prava, Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Komitet pravnika za ljudska prava.
Generalni urbanistički plan Novog Sada usvojila je 21. jula aktuelna vlast Srpske napredne stranke (SNS) sa koalicionim partnerima, a protiv su bili Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka Srbije.
Uoči sednice jedan broj građana protestovao je protiv novog GUP-a i sukobio se sa policijom u pokušaju da uđe uz skupštinsku salu u kojoj se odlučivalo.
Incident je trajao desetak minuta i nerede je zaustavila interventna jedinica policije opremljena šlemovima i štitovima.
Nakon podneva demonstranti su se razišli, a pred zgradom Skupštine Vojvodine ostao je kordon policije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) saopštilo je da su u Novom Sadu privedene dve osobe koje su bile u grupi demonstranata koja je pokušala da upadne na sednicu Skupštine Novog Sada.
“Demonstranti su pripadnike policije i obezbeđenje skupštine gađali flašama, kamenjem i polivali ih zelenom farbom”, naveo je MUP.
Protest je organizovalo više lokalnih udruženja građana koja su optužilia gradske vlasti da GUP prilagođavaju interesima sumnjivih investitora, na štetu Novosađana.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), optužio je demonstrante da su izazvali nasilje pred zasedanje Skupštine grada.
"Policija je našla neku kutiju sa miševima. Šta će demonstrantima miševi? Zamislite šta bi radili na sednici Skupštine grada da smo ih pustili da uđu", rekao je Vučević novinarima uoči zasedanja Skupštine grada, a preneo novosadski portal 021.
Na pitanje da li je tačno da je nečije privatno obezbedjenje hapsilo demonstrante, Vučević je rekao da on nema takve informacije.
Protiv izgradnje "Novog Sada na vodi"
Novi GUP od 1.300 stranica koji je izglasan skoro je identičan onom koji se našao na javnim raspravama. Novosadski mediji javili su da je Komisija za planove Novog Sada na tajnoj sednici odbila primedbe građana.
Dodali su da su gradske vlasti omogućile gradnju takozvanog “Novog Sada na vodi”, investitorskog stambenog kompleksa uz obalu Dunava, Šodroša i Ribarskog ostrva, na području Brodogradilišta. Upravo na to se žalio najveći broj Novosađana, među kojima i Društvo arhitekata Novog Sada.
Organizatori protest u pozivu su naveli da su građani javno ukazali na urbanističke nelogičnosti u GUP-u, čije trajanje je predviđeno do 2030, i podneli skoro 13.000 primedbi.
"Tim dokumentom gradska vlast predaje predaje Novi Sad u ruke privatnih investitora”, naveli su organizatori protesta.
Dodali su da za taj strateški dokument ne postoje potreba i demografski parametri.
“Takav GUP ostavlja mogućnost za koprupciju jer zavisi samo od odnosa Grad – investitori”, saopštili su organizatori.
Protivnici novog GUP-a upozorili su da se na osnovu tog dokumenta dozvoljava i investitorska gradnja u novosadskim kvartovima pod izgovorom gradnje "opštegradskih centara".
Oni su zatražili da se Predlog GUP-a odbaci i da se počne sa izradom novog.
Gradonačelnik Vučević ocenio je da rasprava o GUP-u nikada nije bila transparentnija. U obraćanju odbornicima uoči početka sednice, rekao je da je ključna tačka zasedanja predlog GUP-a Novog Sada do 2030.
“Usvojen je deo primedbi od 166 podnetih u roku. Potpuno je prihvaćeno 17, delimično pet. To su zakonske procedure od kojih ne odstupamo. Sve drugo vodi u anarhiju i svodi se na to ko je jači”, naveo je Vučević, a prenela press služba gradskog parlamenta.
Po njegovim rečima, četvrti most preko Dunava u Novom Sadu 70 godina ucrtan je u planove i gradiće se po GUP-u koji je sada na snazi.
Na protest protiv novosadskog GUP-a građane su pozvali Šodroš Survivor kamp, Ekološki front, Organizacija za očuvanje prirode i životinja OSNA, Eko straža, Dunavac Šodroš, Pokret Odbranimo šume Fruške Gore, Udruženje za zaštitu šuma, Za zeleno Novo naselje, Sačuvajmo Liman od betona, Sačuvajmo zelene površine – Telep, Futoška incijativa, Centar za razvoj demokratskog društva Europolis, Nezavisni članovi Saveta MZ Liman, MZ Liman 3 i MZ Ivo Andrić, NVO Sveti Dunav i Omladinsko studentska akcija Novi Sad.