Završen je drugi krug konsultacija o mandataru za sastav nove Vlade Srbije, koje se drugi dan zaredom održavaju u zgradi Predsedništva Srbije.
Predsednik Aleksandar Vučić se tokom dana sastao prvo sa predstavnicima Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), zatim Strankom Zavetnici, Pokretom Dveri i na kraju sa predstavnici Patriotskog bloka za obnovu Kraljevine Srbije (POKS).
Pastor: SVM deo Vlade kao državni sekretari, ne kao ministri
Prvi je sastanak sa predsednikom Srbije završio predsednik Saveza vojvodjanskih Madjara (SVM) Ištvan Pastor, koji je izjavio da SVM neće imati ministarske pozicije već će biti deo nove Vlade kroz državne sekretare.
Razlog za to, kako prenosi agencija Beta, "nije što nemaju stručne ljude, već zato što nemaju tu vrstu društvene i socijalne prisutnosti na nivou cele Srbije, već su stranka koja funkcioniše na teritoriji Vojvodine".
On je kazao i da će SVM biti deo parlamentarne većine i da je to bila Vučićeva ponuda, ali i njihova želja.
Na pitanje novinara da li će funkcionerka te stranke Elvira Kovač biti predsednica Skupštine, kako se to navodilo u medijima, Pastor je rekao da je dogovor da SVM rad u Skupštini nastavi kao i do sada.
"Ona neće biti predsednik Skupštine, ali se nadamo da će biti jedan od potpredsednika", kazao je on.
Đurđević Stamenkoviski: Ostajemo državotvorna opozicija, ne deo Vlade
Milica Đurđević Stamenkovski, predsednica Srpske stranke Zavetnici, je novinarima ispred Predsedništva objasnila da ta stranka neće učestvovati u vladi.
Kako kaže, smatra da "dosadašnja politička praksa, ali i kadrovska selekcija i programski postulati, koje je vladajuća koalicija do sada primenjivala, nisu kompatibilni sa njihovim stavovima".
"Srpska stranka Zavetnici će ostati državotvorna opozicija, spremna da pruži podršku odbrani državnih i nacionalnih interesa", kazala je ona.
Precizirala je da se to odnosi na očuvanje vojne neutralnosti, ustavni poredak Srbije i Kosovo u sastavu Srbije.
Đurđević-Stamenkovski je staklai da je ta stranka otvorena za eventualnu "Vladu nacionalnog jedinstva" ili "Vladu nacionalnog spasa", ukoliko se za njom eventualno ukaže potreba.
Međutim, istakla je da je tako nešto moguće "tek ako bude uspostavljen široki nacionalni konsenzus i ako u njima budu učestvovale i druge državotvorne stranke".
Obradović: Dveri neće biti deo "vlade kontinuiteta"
Predsednik Dveri Boško Obradović izjavio je nakon sastanka sa predsednikom Srbije da taj pokret nije zainteresovan da bude deo nove vlade.
"Dosadašnje vlade su upropastile Srbiju. Ako se Vučić odluči na vladu kontinuiteta imaćemo kolaps države već u toku sledeće zime", rekao je Obradović novinarima ispred Predsedništva Srbije.
On je istakao da su Dveri predstavile svoja očekivanja od nove Vlade Srbije, koja se pre svega odnose na zahtev za održavanje posebne sednice Skupštine na kojoj bi se raspravljalo o o odbacivanju rezolucije Evropskog parlamenta.
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su 6. jula u Strazburu rezoluciju, kojom to evropsko telo prvi put poziva Srbiju i Kosovo da postignu sporazum o normalizaciji odnosa "zasnovan na međusobnom priznanju".
Obradović je dodao da su glavni akcenat stavili na predlog paketa hitnih socijalno-ekonomskih mera koje podrazumevaju ukidanje poreza i doprinosa na najmanje zarade, PDV-a na osnovne životne namirnice i akciza na naftu i naftne derivate.
POKS napustio Andrićev venac bez izjava
Predstavnici Patriotskog bloka za obnovu Kraljevine Srbije (POKS), koji su danas poslednji razgovarali sa predsednikom, nisu dali izjave za medije.
Nakon razgovora, predsednik je na Instagramu najavio da će rezultate i utiske sa konsultacija objaviti po okončanju razgovora sa svima koji će poslanike imati u novom sazivu Skupštine Srbije.
Konsultacije o mandataru u Predsedništvu Srbije počele su u četvrtak 14. jula, a prvi su bili pozvani na razgovor predstavnici stranaka manjina koji su na izborima 3. aprila dobili poslanike u parlamentu.
Vučić je konsultacije otvorio razgovorima sa predstavnicima lista Koalicija Albanaca doline, Stranke pravde i pomirenja i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini dok je SDA Sandžaka odbila da učestvuje u razgovorima.
Dok je predstavnik Koalicije Albanaca Doline Šaip Kamberi, nakon sastanka istakao da za njegovu listu nije interes niti prioritet da bude deo Vlade Srbije, već kvalitetnija integracija Albanaca u Preševu, Bujanovcu i Medveđi, predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov i predsednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić, rekli su da su spremni da na neki način uzmu učešće u budućoj vlasti i institucijama.
Konsultacije sa predsednikom bi trebalo da traju ukupno tri dana.
Kako je dnevni list Danas preneo 10. jula, stranke sa liste Ujedinjeni za pobedu Srbije nisu jedinstvene po pitanju odlaska na konsultacije kod predsednika Srbije oko buduće vlade. Iz te koalicije, stranke koje su rekle da se neće odazvati razgovorima su Demokratska stranka i Narodna stranka Vuka Jeremića.
Pored njih proevropska koalicija Moramo izjavila je ranije da sa predsednikom o sastavu Vlade neće razgovarati.
Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) je na izborima 3. aprila osvojila ubedljivo najviše glasova i na predsedničkim i na parlamentarnim izborima.
Međutim, neće imati dovoljno poslanika da sami formiraju većinu u Skupštini, zbog čega su prinuđeni da je prave u koaliciji sa još nekom od stranaka.
Republička izborna komisija (RIK) usvojila je 11. jula rešenje o dodeli mandata poslanicima Skupštine Srbije.
Od ukupno 250 poslanika u Parlamentu Srbije, najviše, odnosno 120 poslanika imaće koalicija okupljena oko vladajuće Srpske napredne stranke.
Opoziciona koalicija Ujedinjeni za pobedu Srbije osvojila je 38 mandata, Socijalistička partija Srbije 31 mandat, a proevropska koalicija Moramo će imati 13 poslanika.
Desno orjentisana koalicija NADA će u Skupštini imati 15 poslanika, dok će desničarske stranke Dveri (Patriotksi blok) i Zavetnici imaće po 10 poslanika.
Savez vojvođanskih Mađara imaće pet poslanika, Stranka pravde i pomirenja tri, koalicija Zajedno za Vojvodinu i SDA Sandžaka po dva, dok će jedan mandat imati Koalicija Albanaca Doline.