Naučnici navode da su klimatske promjene ključni faktor obilnih i ranih kiša koje su izazvale nezapamćene poplave u Bangladešu i na sjeveroistoku Indije.
Iako se ova regija i ranije suočavala sa poplavama, one su se obično dešavale kasnije tokom godine kada je sezona monsunskih kiša.
Ovogodišnja obilna kiša zahvatila je područje već u martu. Možda će trebati puno duže da se utvrdi u kojoj mjeri su klimatske promjene imale ulogu u poplavama, ali naučnici kažu da su monsuni, sezonsku promjenu vremena koja se obično povezuje s jakim kišama, postali promjenjivi tokom posljednjih decenija. To znači da veliki dio kiše za koji se očekuje da će pasti za godinu dana stiže u razmaku od nekoliko sedmica.
Sjeveroistočna indijska država Mehalaja primila je gotovo tri puta više od prosječne kiše u junu u samo prve tri sedmice u mjesecu, a susjedni Asam u istom razdoblju bilježi dvostruko veći mjesečni prosjek.
Uz predviđanje veće količine padavina u sljedećih pet dana, Meteorološki centar Bangladeša upozorio je u utorak (21. juni) da će vodostaji ostati opasno visok u sjevernim regijama zemlje.
Obrazac monsuna, vitalnog za poljoprivredu Indije i Bangladeša, mijenja se od 1950-ih, s dužim sušnim razdobljima prošaranim jakom kišom, rekao je Roxy Matthew Koll, klimatolog s Indijskog instituta za tropsku meteorologiju u Puneu, dodajući da je takođe predviđeno povećanje ekstremnih padavina.
Ukupno su 42 osobe su smrtno nastradale u Bangladešu od 17. maja, dok su indijske vlasti izvijestile da su smrtni slučajevi u poplavama porasli na 78 u državi Asam, a 17 je poginulo u klizištima.
Stotine hiljada ljudi je raseljeno, a milioni u regiji bili su prisiljeni da se smjeste u improvizovane centre za evakuaciju.
Bangladeš, zemlja od 160 miliona stanovnika smatra se jednom od najosjetljivijih na klimatske promjene, a siromašni su nesrazmjerno pogođeni.
Premijerka Bangladeša Šeikh Hasina dala je u srijedu 22. juna sumorne ocjene stanja.
"Dugo se nismo suočili s ovakvom krizom. Infrastruktura se mora izgraditi kako bi se nosila s takvim katastrofama", rekla je ona na konferenciji za novinare u Daki.
Mohammad Arfanuzzaman, stručnjak za klimatske promjene u Organizaciji Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu, rekao je da bi katastrofalne poplave poput ovogodišnjih mogle imati široke posljedice, od toga da poljoprivrednici izgube svoje usjeve i budu zarobljeni u krugu dugova do djece koja ne mogu da idu u školu, te do povećanog rizika od bolesti.
Izvor: AP