Tri dojave o postavljenim eksplozivnim napravama upućene su 9. juna Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, a protudiverzionim pregledom policija je utvrdila da nema sigurnosnih prijetnji.
Kako je saopćeno iz UKC-a, dojave su stigle oko 12:40 sati na e-mail adresu Službe za odnose sa javnošću te zdravstvene ustanove.
"U skladu sa protokolima koje nalažu ovakve situacije, obaviješten je MUP Republike Srpske, urađena evukacija pacijenata i radnika, a nadležne službe pretražuju prostore bolnice", kaže se u saopćenju.
Naveli su također kako su poduzete sve potrebne aktivnosti za sigurnost pacijenata i djelatnika.
"Osuđujemo što su zdravstvene ustanove, medicinski radnici i najosjetljivija kategorija građana ponovo, već drugi put za sedam dana, postali meta ovakvih radnji koje izazivaju osjećaje neisigurnosti i straha", dodaje se u saopćenju.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS su saopćili da su dojavu o postavljenim bombama u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u četvrtak primilie i dvije medijske kuće, sa sjedištem u Banjaluci.
"O svemu je obaviješten dežurni tužilac koji je navedeni događaj okvalifikovao kao krivično djelo terorizam", saopćio je MUP.
Ta zdravstvena ustanova u Banjaluci je i 2. juna primila prijetnju o postavljenoj bombi, a pollicija je tada uvrdila da je dojava bila lažna.
Serija dojava o podmetnutim bombama upućena je između 25. maja i 7. juna na adrese stotina škola, policijskih stanica i drugih institucija u BiH.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je ranije zaključilo da će od zakonodavnih i izvršnih vlasti tražiti izmjene i dopune određenih zakona, kako bi pravosudne institucije lakše i efikasnije odgovorile na terorističke aktivnosti.
Zaključeno je ovo na sastanku Udarne grupe za borbu protiv terorizma i jačanja sposobnosti za borbu protiv terorizma pri državnom tužilaštvu, na kojem se raspravljalo o nizu dojava o podmetnutim bombama upućenim u institucije BiH i zemalja regiona.