Dostupni linkovi

Širom Hrvatske održani prosvjedi protiv otežavanja pobačaja


Najbrojniji prosvjed bio je Zagrebu gdje se na Trgu bana Jelačića okupilo gotovo 10.000 ljudi.
Najbrojniji prosvjed bio je Zagrebu gdje se na Trgu bana Jelačića okupilo gotovo 10.000 ljudi.

Prosvjed pod nazivom "Dosta! Uništavanja javnog zdravstva i zanemarivanja zdravlja žena!" u znak solidarnosti s Mirelom Čavajdom i svim ženama kojima su u Hrvatskoj uskraćeni zakonski zajamčen prekid trudnoće i drugi oblici zdravstvene skrbi održan je večeras u devet hrvatskih gradova.

Najbrojniji je bio u Zagrebu gdje se na središnjem gradskom Trgu bana Jelačića okupilo gotovo 10.000 ljudi, a kraće vijeme bio je zaustavljen i javni prijevoz preko trga.

Zagreb, 12. maj
Zagreb, 12. maj

Zagrepčani oba spola i svih generacija došli dati podršku Mireli Čavajdi i svim drugim ženama kojima je sustav koji ne poštuje vlastite zakone onemogućio zdravstvenu skrb i zakonit i siguran pobačaj.

Prosvjednici i prosvjednice nosili su trasparente s porukama "Žena nije inkubator", "Svoga tijela gospodarica", "Najteža ženska odluka nije vaša", "Dosta uskraćivanja medicinskih zahvata", "Dosta klerikalizma u ginekološkim ambulantama", "Dosta ginekologa ženomrzaca" i "Dosta nedostupnog zdravstva”, a mogli su se čuti i pozivi na ostavku aktualnog ministra zdravstva Vilija Beroša.

Na prosvjedu u Zagrebu su bile i poznata pjevačica Severina Vučković i potpredsjednica Vlade iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Anja Šimpraga.

U Splitu su se prosvjednici okupili na Trgu Gaje Bulata, a organizirala ga je Udruga Domine.

Mirjana Kučer iz Udruge Domine rekla je da se tako iskazuje solidarnost sa svim ženama koje su doživjele različite oblike nasilja u zdravstvenim ustanovama i kojima se iz dana u dan krše prava na zdravlje osigurana Ustavom i zakonskim okvirima Republike Hrvatske.

“Država je okrenula leđa ženama, ali mi stojimo solidarno jedna uz drugu. Ovo je akcija otpora prema sustavu i solidarnost sa ženama koje taj sustav gazi”, poručila je. Udruga Domine ispred HNK Split održala je i performans u kostimima iz Sluškinjine priče koje je skrojila njihova članica Marija Krstić.

Prosvjed je održan i na osječkom Trgu Slobode, a organizator je neformalna inicijativa DOSTA! Osijek u koordinaciji s ostalim nacionalnim inicijativama.

Okupljenima je pročitan proglas u kojemu je istaknuto da je slučaj Mirele Čavajde važan jer ukazuje na neuređeni sustav zdravstvene skrbi za žene u Hrvatskoj, nadmoć priziva savjesti, politikantstva i ciljanog kadroviranja nad pravima žena na zdravstvenu uslugu.

Zagreb, 12. maj
Zagreb, 12. maj

Organizatorice prosvjeda Mirna Šmit i Natalija Havelka ispred neformalne inicijative DOSTA! Osijek poručile su da je jedna žena svojim istupom ukazala da je sustav truo i neodrživ te na dugogodišnje zanemarivanje i ugrožavanje ženskog zdravlja.

Na riječkom Jadranskom trgu okupilo se dvjestotinjak mladih noseći transparente “Za dostupan i siguran pobačaj”, “Priziv svjesnosti, a ne savjesti”, “U ime majke, kćeri i solidarnosti svete”, “I wish I could abort my government” i “Skini mi se s p...e”.

Na pulskoj Portarati okupilo se također dvjestotinjak prosvjednika. Prosvjed je organizirala Udruga PANK, platforma nezavisnih aktivnih kreativaca koja se bavi razvijanjem društvene svijesti i solidarnosti, koja je pročitala pismo trudnice Mirele Čavajde.

“Dosta jer je stvarno doista. Dosta je da stalni šutimo i stojimo u kutu. Nadamo se da se više neće dogoditi slične priče”, poručili su iz Pule.

U Šibeniku je na Poljani bilo oko stotinu prosvjednika. Nosili su različite parole poput "Dosta reproduktivnog nasilja", "Plenkoviću evo ti okvir, pobačaj je prvenstveno političko pitanje", "Dosta omalovažavanja".

Okupljenima su se obratile aktivistkinja Maja Šintić i Marina Šimundža iz grupe za ženska prava i nenasilje "Nepokorne".

Maja Šintić je objasnila čega je sve ženama dosta i koliko Hrvatska zaostaje u zaštiti reproduktivnih prava žena. Govorila je o problemima kroz koje žene prolaze u hrvatskim bolnicama, o tome da ih se u rađaonici često omalovažava i degradira, potom o pravu na abortusu koji je izglasan 1978. godine, ali se tog zakona nitko ne pridržava zbog priziva savjesti.

Podcast: Pravo na abortus - žensko pravo
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:36:45 0:00
Direktan link

Prosvjedi su održani i u Sisku, Zadru i na Korčuli, a organizirale su ih nevladine udruge RODA – Roditelji u akciji, CESI, Zaklada Solidarna, PaRiter, Građanke i građani Rijeke i Platforma za reproduktivna prava.

XS
SM
MD
LG