Na pitanje hoće li Rusija isključiti preventivni taktički nuklearni napad na Ukrajinu, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova rekao je u utorak da je odluka o mogućoj uporabi nuklearnog oružja jasno navedena u ruskoj vojnoj doktrini, javlja RIA.
"Imamo vojnu doktrinu - tamo je sve napisano", rekao je Aleksandar Gruško, a prenosi ruska državna novinska agencija RIA.
Ruska službena načela vojnog razmještaja dopuštaju upotrebu nuklearnog oružja ako se ono - ili druge vrste oružja za masovno uništenje - koriste protiv nje, ili ako se ruska država suoči s egzistencijalnom prijetnjom od konvencionalnog oružja, piše Reuters.
Odluka o korištenju ogromnog ruskog nuklearnog arsenala, ostaje na ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Ruska invazija ubila je hiljade ljudi, raselila gotovo deset miliona i izazvala strah od šire konfrontacije između Rusije i Sjedinjenih Država – daleko najvećih nuklearnih sila svijeta.
Direktor Centralne obavještajne agencije SAD-a William Burns rekao je u subotu da Putin vjeruje da si ne može priuštiti gubitak u Ukrajini i upozorio da Zapad ne može zanemariti rizik da Moskrva upotrijebi taktičko nuklearno oružje.
"Mi kao obavještajna zajednica u ovom trenutku ne vidimo praktične dokaze ruskog planiranja za raspoređivanje ili čak korištenje taktičkog nuklearnog oružja", rekao je Burns.
Ipak, upozorio je da su "ulozi za Putinovu Rusiju vrlo visoki".
U dekretu koji je Putin potpisao 2. juna 2020. navodi se da Rusija svoje nuklearno oružje gleda kao "isključivo sredstvo odvraćanja".
Ponavlja frazeologiju vojne doktrine, ali dodaje detalje o četiri okolnosti pod kojima bi bio naređen nuklearni napad.
To uključuje pouzdane informacije o napadu balističkih projektila na Rusiju i neprijateljskom napadu "na kritična državna ili vojna postrojenja Ruske Federacije, čije bi onesposobljavanje dovelo do ometanja odgovora nuklearnih snaga".
Putin, koji je u više navrata izrazio ogorčenost zbog načina na koji se Zapad odnosio prema Rusiji nakon pada Sovjetskog Saveza 1991., kaže da su Sjedinjene Države koristile Ukrajinu za prijetnju Rusiji.
Svoju naredbu od 24. februara za specijalnu vojnu operaciju opravdao je rekavši da je Ukrajina progonila govornike ruskog jezika i da Sjedinjene Države žele proširiti vojni savez NATO-a na način koji bi ugrozio Rusiju.
Američki predsjednik Joe Biden opisuje Putinovu invaziju na Ukrajinu kao borbu u mnogo široj globalnoj borbi između demokratije i autokratije.
Također je Putina nazvao ratnim zločincem i rekao da "bivši špijun KGB-a ne može ostati na vlasti".
Ukrajina odbacuje ruske tvrdnje da je progonila one koji govore ruski i kaže da se bori za svoj opstanak.
Rusija poriče optužbe Ukrajine i Zapada da su njezine snage počinile ratne zločine.