Više od deset antisemitskih incidenata događalo se širom svijeta svakog dana protekle, 2021. godine, što je rekord u proteklih deset godina, pokazuje najnoviji izvještaj.
Gotovo polovina incidenata dogodila se u Evropi, slijede je Sjedinjene Američke države sa 30 posto, stoji u izvještaju Jevrejske agencije Izraela i Svjetske cionističke organizacije, prenosi France24.
Izvori navode da je zabrinjavajući porast incidenata i u Kanadi i u Australiji, u odnosu na prethodne godine. Brojke pokazuju da je 2021. godina bila "najantisemititskija godina u protekloj deceniji". U isto vrijeme, niti jedan Jevrej nije ubijen na toj osnovi, navodi se u izvještaju.
Izvještaj je objavljen uoči Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, koji se obilježava 27. januara. Većina antisemitskih ispada i incidenata odnosila se na vandalizam, uvredljive grafite, skrnavljenje spomenika i antisemitsku propagandu, prenosi AFP.
Takve epizode su dosegle vrhunac maja, za vrijeme jevrejskih i muslimanskih festivala - koji su doveli do sukoba u Izraelu. Osim toga, mnoge zemlje su tada ukinule karantine, što je omogućilo da se "antisemitizam koji se širio internetom - ponovo kreće po javnom prostoru", piše u izvještaju.
"Mnoge demonstracije protiv vakcina i COVID ograničenja uključivale su motive Holokausta, poput žute zvijezde, kao i antisemitske teorije zavjere koje optužuju jevreje da su širitelji pandemije da kontrolišu svijet", navodi se u izvještaju, izražavajući zabrinutost zbog "trivijalizacije holokausta".
Rast negiranja Holokausta
Čelnici Evropske unije obećali su uoči Međunarodnog dana sjećanja na holokaust, 27. januara, da će se suočiti s porastom antisemitizma i negiranjem holokausta čemu su svjedočili tokom pandemije korona virusa.
Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel rekao je da su lekcije o holokaustu sada "relevantnije nego ikad".
“Prvo, zato što se jevreji osjećaju ugroženo, i oni su ugroženi”, rekao je.
“Čak su i napadnuti u Europi. Samo zato što su jevreji. Mi to ne prihvaćamo. Nikada to nećemo prihvatiti.”
Michel je govorio na online događaju koji je organizirao Europski židovski kongres, a kojemu su prisustvovale i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola.
S obzirom na to da Francuska predsjedava EU po principu rotacije, ceremonija Evropskog jevrejskog kongresa usredotočena na Holokaust održava se u Francuskoj, na 80. godišnjicu skupa Velodrome d’Hiver, masovnog hapšenja jevreja od francuske policije u Parizu 1942. godine.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je poduzeo mjere za raspuštanje skupina koje promiču mržnju i požalio što su se "vratile krivotvorine historije".
Mala ceremonija na mjestu logora Auschwitz-Birkenau
Generalna skupština UN-a usvojila je rezoluciju u novembru 2005. kojom se uspostavlja godišnja komemoracija i izabrala 27. januar, dan kada su sovjetske trupe oslobodile Auschwitz-Birkenau 1945. godine.
Ovo tijelo usvojilo je prošle sedmice izraelsko-njemačku neobavezujuću rezoluciju kojom se pozivaju sve države članice da se bore protiv poricanja Holokausta i antisemitizma, posebno na društvenim mrežama.
Zbog pandemije korona virusa mnoga će se obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust u četvrtak i ove godine održati online.
Mala ceremonija, međutim, održat će se na mjestu bivšeg logora smrti Auschwitz, gdje su nacističke njemačke snage iz Drugog svjetskog rata ubile 1,1 milion ljudi u okupiranoj Poljskoj.
Spomen-mjesto je zatvoreno ranije tokom pandemije, ali je ponovno otvoreno u junu 2021.
Holokaust je bio genocid nad šest miliona evropskih Jevreja između 1939. i 1945. od strane nacista i njihovih pristalica.
Na ovaj godišnji dan komemoracije, UN poziva sve države članice da odaju počast šest miliona jevrejskih žrtava Holokausta i milione drugih žrtava nacizma i da razviju obrazovne programe kako bi spriječili buduće genocide.