Dostupni linkovi

Rio Tinto zabrinut zbog izjava iz Vlade Srbije o projektu 'Jadar'


Pilot fabrika za preradu litijuma spakovana je u kontejner za otpremu za projekat "Jadar" u Srbiji, u istraživačko-razvojnom centru Rio Tinto na periferiji Melburna, Australija (30. juli 2021.)
Pilot fabrika za preradu litijuma spakovana je u kontejner za otpremu za projekat "Jadar" u Srbiji, u istraživačko-razvojnom centru Rio Tinto na periferiji Melburna, Australija (30. juli 2021.)

Rio Tinto je zabrinut zbog nedavnih izjava predstavnika Vlade Republike Srbije o potencijalnom povlačenju prostornog plana za projekat "Jadar", saopštila je ta kompanija 20. januara.

Kako se navodi u saopštenju Rio Sava Eksplorejšn (Rio Sava Exploration doo Beograd) koje je dostavljeno i Radiju Slobodna Evropa (RSE), ta firma posvećena je razvoju projekta u skladu sa srpskim i međunarodnim propisima i uzima u obzir zabrinutost za životnu sredinu koju je javnost iskazala.

"Smatramo da diskusije i dijalog zasnovani na činjenicama treba da budu osnov svake odluke Vlade Srbije o razvoju Projekta", navodi se u saopštenju Rio Tinta.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je 18. januara da je u ovom trenutku za nju projekat eksploatacije litijuma u Srbiji "Jadar" gotov.

"Kada su završili prethodnu studiju o izvodljivosti 2020. bila sam u Loznici ali nisam dobila nijedno pitanje o zaštiti životne sredine, nikakav negativan komentar o Rio Tintu. Sada čujem i mi ćemo to usvojiti", rekla je Brnabić u Beogradu.

Ona je rekla da je njena Vlada nasledila projekat "Jadar" koji bi trebalo da realizuje australijsko-britanska kompanija Rio Tinto.

"Niti sam Rio Tinto dovodila u Srbiju, niti sam im davala istražna prava, menjala zakone o rudarstvu 2006. kako bi oni dobili ekskluzivna prava na eksploataciju, niti sam davala dozvole za bušotine velikog prečnika", rekla je Brnabić.

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović istog dana izjavila ja da je, kako se izrazila, velika šteta što Srbija ne razmisli da se uradi bar studija procene uticaja na životnu sredinu.

"Ovo nije priča o Rio Tintu, već o eksploataciji litijuma i mislim da kao Vlada treba da znamo kakav je taj uticaj. Ali, kako god bilo, građani su rekli šta su rekli i tako ćemo postupiti", rekla je Mihajlović.

Premijerka Ana Brnabić izjavila 17. januara je da će Vlada uskoro odlučivati o tome da li će kompanija Rio Tinto poslovati u Srbiji. Ona je rekla da će odluka biti doneta posle konsultacija sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i navela da ta australijsko-britanska kompanija, što se nje tiče, ne mora da bude u Srbiji.

Rio Tinto saopštio je 18. januara da je usled kašnjenja u ishodovanju Odobrenja za eksploataciono polje revidirao dinamiku realizacije projekta "Jadar".

“Na osnovu trenutnih procena i pod uslovom da se ishoduju sva relevantna odobrenja i dozvole, očekuje se da prva komercijalna proizvodnja bude najranije 2027. godine, saopštio je Rio Tinto i dodao da je prethodno to bilo planirano za 2026.

Ta kompanija saopštila je da je dobijanje odobrenja o eksploatacionom polju neophodan uslov da Vladi Srbije podnese Studije procene uticaja na životnu sredinu, koje će uključivati javne konsultacije.

"Izrada Studije izvodljivosti se nastavlja, a završetak se revidira na osnovu ponovo procenjene dinamike realizacije Projekta", saopšteno je, između ostalog, iz te firme.

Ekološke organizacije podržane građanima koji se protive planiranom iskopavanju litijuma u Srbiji od novembra su u protestima i blokadama saobraćaja zahtevajući od Vlade da ukine uredbu o prostornom planu koji predviđa sprovođenje rudarskog projekta "Jadar", kod Loznice na zapadu zemlje, i objavljivanje dokumenata potpisanih sa Rio Tintom.

Nove blokade puteva u Srbiji zbog litijuma
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Čelnici ekoloških organizacija koje vode proteste više puta su saopštili da je cilj da se trajno stavi zabrana na eksploataciju litijuma i slične minerale u dolini Jadra i svim drugim mestima u Srbiji.

Pokret Kreni-Promeni 14. januara predao je vlastima Srbije 290.000 potpisa peticije pod nazivom "Rio Tinto, marš sa Drine" zahtevajući ukidanje Prostornog plana za projekat "Jadar" i uvođenje moratorijuma na eksploataciju litijuma i bora u Srbiji na 20 godina.

XS
SM
MD
LG