Dostupni linkovi

Dodik: RS će zabraniti rad i djelovanje pravosudnih institucija BiH u entitetu


U roku od mjesec dana ćemo imati zakone o zabrani djelovanja pravosuudnih institucija BiH u RS: Milorad Dodik
U roku od mjesec dana ćemo imati zakone o zabrani djelovanja pravosuudnih institucija BiH u RS: Milorad Dodik

Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine izjavio je kako će zabraniti rad i djelovanje pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine u tom bh. entitetu.

„Zabranićemo njihovo djelovanje, a u roku od mjesec dana ćemo imati zakone o tome“, izjavio je Dodik na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, 22. decembra.

Dodik je optužio pravosudne institucije BiH da „destabiliziraju Republiku Srpsku“.

„Pokušavaju preduzeti mjere destabilizacije RS. Svi koji rade u institucijama, političke partije, poslanici koji su slobodni da iznose mišljenje su napadnuti iz Sarajeva. Osnova za to nema. Republika Srpska je sve učinila u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Radi se o politički motivisanom progonom“, kazao je Dodik.

Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine zatražila je dokumentaciju od šest stranaka u vladajućoj koaliciji u Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u BiH, vezano za posebnu sjednicu Narodne skupštine RS o “vraćanju nadležnosti” sa nivoa države na nivo entiteta, održanu 10. decembra.

Potvrdio je to za Radio Slobodna Evropa direktor SIPA-e, Darko Ćulum.

“Postupamo po nalogu Tužilaštva BiH, a po naredbama Suda BiH”, rekao je Ćulum u srijedu, 22. decembra.

SIPA je tražila dokumentaciju o posebnoj sjednici od šest vladajućih stranaka u RS, a to su Savez nezavisnih socijaldemokrata, Socijalistička partija, Demokratski savez, Ujedinjena Srpska, Narodna partija Srpske i Narodni demokratski pokret.

Ove partije stoje iza Deklaracije o ustavnim principima i četiri informacije sa zaključcima o vraćanju nadležnosti sa državnog nivoa na nivo RS, zajedno sa članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, predsjednicom RS Željkom Cvijanović i premijerom entitetske Vlade, Radovanom Viškovićem.

Ovih pet dokumenata je usvojeno na sjednici parlamenta RS 10. decembra.

Iz Tužilaštva BiH nisu objavili ko su osumnjičeni u predmetu koji se, kako su već ranije objavili, vodi protiv više osoba zbog sumnje za počinjenje krivičnog djela “napad na ustavni poredak”.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je u utorak, 21. decembra da će se naredne sedmice odazvati pozivu državnog Tužilaštva Bosne i Hercegovine “kao svjedok za saslušanje”.

Tužilaštvo je ranije zatražilo informacije o Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima kojeg je oktobru, na posebnoj sjednici, usvojila Narodna skupština bh. entiteta Republika Srpska (RS). To je za RSE potvrdio 7. decembra potpredsjednik entitetskog parlamenta Denis Šulić.

Prijenos nadležnosti s državnog na entitetski nivo nije u skladu s Ustavom BiH, kojim su definirane nadležnosti države i obaveze entiteta. Mogućnost mijenjanja zakona o državnim institucijama ima isključivo Parlament BiH i visoki predstavnik.

Zastupnici, ministri i drugi predstavnici iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) ne učestvuju u donošenju odluka u institucijama na nivou BiH otkako je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko 23. jula nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima je zabranjeno negiranje genocida i ratnih zločina.

XS
SM
MD
LG