Dostupni linkovi

Na svjetskom nivou planira se nabavka lijeka protiv COVID-a za siromašne


Lijek molnupiravir proizvođača Merck & Co
Lijek molnupiravir proizvođača Merck & Co

Program Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) kojem je cilj da siromašnijim zemljama osigura pravičan pristup vakcinama, testovima i tretmanima protiv COVID-19 namjerava osigurati antivirusne lijekove za pacijente s blagim simptomima za samo 10 američkih dolara, navodi se u nacrtu dokumenta kojeg je na uvid dobio Reuters.

Eksperimentalna pilula molnupiravir prizvođača lijekova Merck & Co vjerojatno će biti jedan od lijekova, a razvijaju se i drugi lijekovi za liječenje pacijenata sa blažim simptomima.

U dokumentu koji obrazlaže ciljeve Akceleratora pristupa alatima za COVID-19 (ACT-A) do septemra iduće godine, kaže se da se programom želi isporučiti oko milijardu testova na COVID-19 siromašnijim državama, te nabaviti lijekove za liječenje 120 miliona pacijenata u svijetu, od oko 200 miliona novih slučajeva koliko se procjenjuje u narednih 12 mjeseci.

Planovi potcrtavaju kako WHO želi stvoriti zalihe lijekova i testova po relativno niskoj cijeni nakon što je utrku s vakcinama izgubio od bogatih nacija koje su prikupile ogroman dio svjetskih zaliha, te tako ostavile najsiromašnije zemlje svijeta s malim brojem vakcina.

Glasnogovornik ACT-A rekao je da je dokument od 13. oktobra još uvijek u fazi konsultacija, te je odbio komentarisati njegov sadržaj prije nego što bude finaliziran. Ovaj dokument će također biti poslan svjetskim liderima uoči samita G20 u Rimu krajem ovog mjeseca, javlja Reuters.

ACT-A traži od G20 i drugih donatora dodatna sredstva u iznosu od 22,8 milijardi dolara do septembra 2022., koliko je potrebno za kupovinu i distribuciju vakcina, lijekova i testova za siromašnije zemlje, te smanjenje velikih razlika u snabdijevanju između bogatih i manje naprednih zemalja. Donatori su do sada obećali 18,5 milijardi dolara za ovaj program.

Kako piše Reuters, financijski zahtjevi temelje se na detaljnim procjenama cijena lijekova, tretmana i testova, koji će uz troškove distribucije vakcina uzeti u obzir najveće troškove programa.

Iako ne navodi izričito molnupiravir, u dokumentu ACT-A se očekuje da će se "novi oralni antivirusni lijekovi za pacijene s blagim ili srednjim simptomima plaćati 10 dolara po aktuelnom kursu ".

U procesu razvoja su i drugi lijekovi za liječenje pacijenata s blažim simptomima, ali je molnupiravir jedini koji je do sada pokazao pozitivne rezultate u ispitivanjima u kasnoj fazi. ACT-A pregovara s kompanijom Merck & Co i proizvođačima generičkih lijekova o kupovini lijeka.

Cijena je vrlo niska u usporedbi sa cijenom uod 700 američkih dolara po trenutnom kursu koji su Sjedinjene Države pristale platiti za 1,7 miliona doza, piše Reuters.

Međutim, studija provedena na sveučilištu Harvard procijenila je da bi molnupiravir mogao koštati oko 20 dolara ako ga proizvode proizvođači generičkih lijekova, a cijena bi se pri optimiziranoj proizvodnji mogla spustiti na 7,7 dolara.
Proizvođač lijekova Merck & Co. ima licencne ugovore s osam indijskih proizvođača generičkih lijekova.

U dokumentu ACT-A se kaže se da se dogovor namjeravaju postići do kraja novembra kako bi se osigurala opskrba "oralnim ambulantnim lijekom", s ciljem da postane dostupan od prvog tromjesečja sljedeće godine.

Prikupljeni novac u početku će se koristiti za "podršku nabavci do 28 miliona doza za najrizičnije bolesnike s blagim i umjerenim simptomima u sljedećih 12 mjeseci, ovisno o dostupnosti proizvoda, kliničkim smjernicama i količinama koje se mijenjaju s razvojem potreba", navodi se u dokumentu i napominje kako bi ova količina bila osigurana putem ugovora o kupovini unaprijed.

Očekuje se da će se kasnije nabaviti i veće dodatne količine novih oralnih antivirusnih lijekova za liječenje blažih pacijenata, kaže se u dokumentu.

Očekuje se da će se kupiti još 4,3 miliona doza tableta protiv COVID-19 za liječenje kritičnih pacijenata po cijeni od 28 američkih dolara, navodi se u dokumentu, bez imenovanja bilo kojeg specifičnog lijeka.

ACT-A također namjerava riješiti osnovne medicinske potrebe za kisikom za šest do osam miliona teških i kritičnih pacijenata do septembra 2022. godine.

Osim toga, program planira masovna ulaganja u dijagnostiku COVID-19 kako bi se najmanje udvostručio broj testova u siromašnijim zemljama, definiranim kao zemlje s niskim prihodom i zemljama sa niskim i srednjim dohotkom, navodi Reuters.

XS
SM
MD
LG