Tužilaštvo za organizovani kriminal u Beogradu podiglo je u petak, 30. jula, optužnicu protiv Veljka Belivuka i njegove grupe, prenela je agencija Tanjug.
Optužnicom je obuhvaćen 31 okrivljeni i predata je Posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu na potvđivanje. Detalji optužnice još nisu poznati.
U Tužilaštvu za organizovani kriminal i Višem sudu nisu odgovorili na pozive Radija Slobodna Evropa (RSE).
Grupa, koju su navodno predvodili uhapšeni Veljko Belivuk i Marko Miljković, sumnjiči se za ubistva, iznude, otmice i dilovanje droge.
Istraga je vođena protiv 31 osobe koje se terete za pet teških ubistava, trgovinu drogom i oružjem, jednu otmicu i jedno silovanje.
Šta je do sada rečeno o Belivukovoj grupi?
U izjavama zvaničnika ova grupa je opisivana kao jedna od najopasnijih i najbrutalnijih.
Predstavnici vlasti, a potom i pojedini mediji objavljivali su detalje iz istrage, među njima i fotografije osakaćenih i iskasapljenih tela uz tvrdnju da je reč o žrtvama Belivukove grupe.
Nakon policijskih pretresa izloženi su eksploziv i oružje pronađeni u jednoj od kuća gde su, kako se sumnja, počinjena ubistva.
Istraživački novinari u Srbiji objavili su da su Belivuk i pojedini članovi njegove grupe tokom saslušanja navodno izjavili da su im predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegovi saradnici "tražili više usluga" od kontrole tribina, do suzbijanja pojedinih antivladinih protesta.
Predsednik Srbije, kao i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, su te navode negirali.
Opozicija je tražila da se ispitaju navodne veze Belivuka sa vrhom vlasti u Srbiji.
Ko je Veljko Belivuk?
Veljko Belivuk, jedan je od 19 uhapšenih 4. februara.
Važi za vođu jedne od navijačkih grupa fudbalskog kluba "Partizan".
Belivuk (36), kome je nadimak Velja Nevolja, i njegovi navodni saradnici označeni su kao bliski "kavačkom" kriminalnom klanu.
"Škaljarski" i "kavački" klanovi poreklom su iz Crne Gore. Sukob ova dva klana zbog droge traje od 2014. godine i proširio se na ceo Balkan.
U Srbiji i Crnoj Gori se u poslednjih sedam godina dogodilo najmanje 156 ubistava koja imaju odlike mafijaških likvidacija. Rešeno je 15 slučajeva, a za 86 ubistava počinioci su nepoznati.
Kakva procedura sledi?
Nakon što je optužnica podneta, optuženi imaju osam dana za odgovor.
Potom u roku od dve nedelje nadležan sud treba optužnicu da potvrdi ili odbije. Ako se optužnica potvrdi, suđenje treba da počne u roku od mesec dana.
Okrivljeni mogu da ostanu u pritvoru tokom čitavog postupka, bez vremenskog ograničenja.