Talibani su zauzeli glavni granični prijelaz Afganistana s Iranom, naveo je afganistanski zvaničnik, dok militanti nastavljaju ofanzivu protiv vladinih snaga, a međunarodne snage se povlače iz ove zemlje.
Noor Ahmad Mohamadi, afganistanski carinski službenik u zapadnoj provinciji Herat, rekao je da su militanti preuzeli kontrolu nad graničnim prijelazom Islam Qala nakon sukoba s vladinim snagama 8. jula.
Vozači kamiona na graničnom prijelazu rekli su za Afganistanski servis RSE da su neki afganistanski graničari i vojnici prešli na iransku stranu.
Ovo je treći granični prijelaz koji su talibanski militanti zauzeli u proteklih sedam dana, nakon što su prethodno zauzeli prijelaze s Tadžikistanom i Uzbekistanom.
Talibani sada kontrolišu otprilike trećinu od ukupno 421 okruga u Afganistanu.
Ranije su lokalni zvaničnici rekli da su se vladine snage 8. jula povukle iz dva okruga - Zindajan i Kushk-e Kohnah - kako bi izbjegli civilne žrtve. Talibani su rekli da kontrolišu oba okruga. Vjeruje se da su samo četiri od Heratovih 19 okruga pod vladinom kontrolom, a ostatak u rukama talibana.
Borbe u Heratu dešavaju se dok se afganistanske vladine snage i talibani drugi dan sukobljavaju u glavnom gradu provincije na sjeverozapadu Afganistana, gdje je Kabul poslao stotine dodatnih vojnika da odbiju napad militanata.
Talibanski militanti pokrenuli su napad na Qala-e Naw, glavni grad provincije Badghis, 7. jula, zauzevši vladine zgrade, uključujući policijsko sjedište i urede špijunske agencije u zemlji.
Šef britanskih oružanih snaga upozorio je da postoji mogućnost da je Avganistan na putu građanskog rata kako američke i druge strane trupe napuštaju tu zemlju.
Britanski general upozorava na mogućnost građanskog rata
Nick Carter, šef britanskog obrambenog stožera, rekao je da je "vjerovatno" da će se država urušiti bez međunarodnih snaga.
Rekao je to na konferenciji na kojoj je objavio da je većina britanskih vojnika napustila Afganistan.
Afganistan bi mogao doći u situaciju poput građanskog rata 1990-ih "gdje biste mogli vidjeti kulturu ratnih zapovjednika i pucanje nekih važnijih institucija poput sigurnosnih snaga po etničkim ili plemenskim linijama", rekao je Carter.
"Ako bi se to dogodilo, pretpostavljam da bi talibani kontrolisali dio zemlje. Ali, naravno, ne bi kontrolisali cijelu zemlju."