Dostupni linkovi

Porodice žrtava o doživotnoj kazni za Ratka Mladića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotni zatvor

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995.

  • Sudije UN tribunala potvrdile su u drugostepenom postupku presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
  • Sudsko vijeće je potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest bh. opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
  • Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
  • Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
  • Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
  • Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
  • Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
  • Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
  • Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
  • Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine. Obje žalbe su odbijene.
  • Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.
18:32 8.6.2021.

Poslanik Socijaldemokrata u Skupštini CG: Žalosno da je nekima još heroj

U Crnoj Gori još se čeka reakcija vladajuće koalicije. Poslanik opozicionih Socijaldemokrata (SD) Damir Šehović poručio je da je presudom Mladiću zadovoljena pravda i stavljena tačka na jednu od najmračnijih stranica na Balkanu ikada.

"Nažalost, uprkos tome što je za sav civilizovani svijet Ratko Mladić osuđeni zločinac, za pojedine iz aktuelne 'oslobodilačke' vlasti u Crnoj Gori on je i dalje heroj! Mučno i tužno. Slavljenje od strane neodgovornih pojedinaca onih za koje je nesumnjivo dokazano da su odgovorni za stravičan masakr u Srebrenici, ali i reinkarnacija retorike koja je i dovela do tog najmonstruoznijeg zločina poslije II svjetskog rata, najubjedljiviji je dokaz vrijednosnog i demokratskog sunovrata kojem očito u Crnoj Gori svjedočimo", napisao je Šehović na Tviteru.

18:28 8.6.2021.

Nataša Kandić: Presuda Mladiću smanjuje prostor za negiranje zločina

Osnivačica nevladinog Fonda za humanitarno pravo u Srbiji Nataša Kandić ocijenila je da presuda Ratku Mladiću smanjuje prostor na negiranje zločina.

"Presuda smanjuje prostor za laži, nacionalistička tumačenja i negiranje zločina", napisala je Kandić 8. juna na svom Tviter nalogu.

Nataša Kandić je dodala i da politički vrh u Srbiji "ćuti jer sud nije povezao Srbiju sa učesnicima UZP-a (udruženi zločinački poduhvat)". Ona je ocijenila i da je to "Pirova pobjeda".

"Ni Srebrenice ni Tomašice (masovna grobnica u blizini Prijedora) ne bi bilo da Srbija nije finansijski i vojno, moralo i ideloški podržavala vojsku čiji su generali osuđeni za genocid", napisala je Kandić.

18:26 8.6.2021.

Đukanovićev DPS: Nije osuđen samo zločinac, nego čitavo zlo vrijeme

Crnogorska Demokratska partija socijalista (DPS) pozdravila je konačnu presudu Mladiću, navodeći kako "nije samo osuđen ratni zločinac, već je osuđeno čitavo jedno zlo vrijeme na Balkanu, koje se ne smije ponoviti, ali ni zaboraviti".

DPS je istakla da su ponosni što je Crna Gora prva država u regionu koja je 2009. godine usvojila Deklaraciju o prihvatanju rezolucije Evropskog parlamenta.

"Bićemo istrajni u tome da svaka negacija zločina i pokušaj revizionizma na štetu žrtava bude kažnjen", zaključili su iz DPS-a.

18:13 8.6.2021.

Šef britanske diplomatije: Imali smo ključnu ulogu u dovođenju Mladića pravdi

Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab je izjavio kako je Ujedinjeno Kraljevstvo imalo ključnu ulogu u dovođenju Ratka Mladića i drugih ratnih zločinaca pred lice pravde za zločine koje su počinili na području Zapadnog Balkana, saopšteno je iz britanske ambasade u Bosni i Hercegovini.

„Izdržavanjem kazne doživotnog zatvora Radovana Karadžića u britanskom zatvoru, te potvrđivanjem presude Ratku Mladiću, međunarodna zajednica je pružila određenu utjehu preživjelima i porodicama žrtava, te pomogla da se onemogući nekažnjavanje za najgore zamislive međunarodne zločine“, ističe se u saopštenju za javnost.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG