Dostupni linkovi

Porodice žrtava o doživotnoj kazni za Ratka Mladića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotni zatvor

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995.

  • Sudije UN tribunala potvrdile su u drugostepenom postupku presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
  • Sudsko vijeće je potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest bh. opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
  • Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
  • Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
  • Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
  • Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
  • Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
  • Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
  • Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
  • Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine. Obje žalbe su odbijene.
  • Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.
18:11 8.6.2021.

Ambasada SAD povala na poštivanje presude

Ambasada SAD u BiH pozdravila je pravosnažnu potvrdu osuđujuće presude za Ratka Mladića.

„Pozvamo sve strane da poštuju današnju presudu i da se nanovo posvete nastavku pomirenja i mirnog suživota, neophodnim za budućnost sigurne i stabilne Bosne i Hercegovine koja brine o pravima svih svojih građana,“ napisali su iz Ambasade na zvaničnom Twitter nalogu.

18:04 8.6.2021.

Michel: Presuda će pomoći da se prošlost ostavi iza

Konačna presuda Međunarodnog suda u slučaju protiv Ratka Mladića još je jedan važan korak u pružanju pravde žrtvama, napisao je na svom Twitter nalogu Charles Michel, predsjednik Savjeta Evropske unije

„Pomoći će nam svima da bolnu prošlost ostavimo iza sebe i da budućnost stavimo na prvo mjesto. #SrebrenicaMascacre“, napisao je Michel.

17:58 8.6.2021.

Zvanični Beograd još šuti

Iz Srbije još nema reakcija na presudu Ratku Mladiću.

"Teška situacija za srpski narod" – tako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić opisao prethodno dan izricanja konačne presude Mladiću, deceniju nakon što je Srbija izručila Mladića Haškom tribunalu.

17:53 8.6.2021.

Salkić: Presude staviti u udžbenike historije u regionu

Potpredsjednik bh. entiteta Republike Srpske (RS) Ramiz Salkić izjavio je da presude Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, formiraju sliku o zločinima počinjenim u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, te da ove presude trebaju naći svoje mjesto u udžbenicima historije u svim državama regiona kako bi bio spriječen svaki pokušaj ponavljanja zločina i genocida u budućnosti.

Reagujući na pravomoćnu i konačnu presudu ratnom zločincu Ratku Mladiću on je naveo kako pod hitno treba nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida, veličanja ratnih zločinaca i zabrani ulaska u Bosnu i Hercegovinu svima onima koji negiraju sudski dokazan i presuđen genocid, te veličaju ratne zločince.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG