Dostupni linkovi

Porodice žrtava o doživotnoj kazni za Ratka Mladića
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotni zatvor

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995.

  • Sudije UN tribunala potvrdile su u drugostepenom postupku presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
  • Sudsko vijeće je potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Ratko Mladić oslobođen krivice za genocid u šest bh. opština i to u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
  • Najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu.
  • Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
  • Rođen je 1943. godine u Božanovićima kod Kalinovika. Od kada je završio Vojnu akademiju u Beogradu bio je u aktivnoj vojnoj službi Jugoslovenske narodne armije (JNA).
  • Pred početak ratova na području bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), 1991. godine, Predsjedništvo SFRJ unaprijedilo je Mladića u general-majora, a u aprilu 1992. godine, na samom početku rata u Bosni i Hercegovini, u general-potpukovnika. U maju 1992. godine je imenovan za komandanta Glavnog štaba novoformirane Vojske Republike Srpske.
  • Kao bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske osuđen je 2017. godine na kaznu doživotnog zatvora prvostepenom presudom ICTY.
  • Utvrđeno je da je kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.
  • Osuđen je po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.
  • Na presudu, izrečenu 22. novembra 2017. godine, žalili su se i Haško tužilaštvo i Mladićeva odbrana. Žalbeni postupak proveden je u avgustu prošle godine. Obje žalbe su odbijene.
  • Tokom procesa, koji je počeo 16. maja 2012. godine i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala. Sud je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica.
17:47 8.6.2021.

Vlada Hrvatske: Mladić trebao odgovarati i za zlodjela u Hrvatskoj

Vlada Hrvatske pozdravila je presudu Mladiću, te navela kako "ipak postoji nezadovoljstvo što u pravomoćno okončanom postupku nije utvrđeno sudjelovanje i najviših dužnosnika Republike Srbije u tzv. sveobuhvatnom udruženom zločinačkom poduhvatu koji je rezultirao počinjenjem najtežih kršenja međunarodnog humanitarnog prava".

Vlada Hrvatske navodi i nezadovoljstvo što "Mladić nije optužen i osuđen za brojna zlodjela počinjena tijekom agresije na Republiku Hrvatsku, gdje je započeo svoj krvavi pohod nastavivši ga u Bosni i Hercegovini".

„Nadamo se da će ova presuda donijeti barem djelomičan mir i satisfakciju žrtvama zlodjela Ratka Mladića i članovima njihovih obitelji“, zaključuju u saopštenju.

17:39 8.6.2021.

Opozicioni lideri u RS: Sud politike, srpske žrtve bez pravde

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović saopštio je kako je Haški tribunal "kompromitovao svoj rad, a srpske žrtve su ostale bez pravde".

"Ne može se prihvatiti da su za dešavanja u periodu 1992-1995. godine Srbi osuđeni na pet doživotnih robija i sa više od 800 godina zatvora, dok su drugi osuđeni višestruko manje. Podsjetiću da je život u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubilo 30.000 Srba, među kojima je 7.000 stradalih civila i da Haški sud nije kaznio vinovnike srpskih žrtava", rekao je Šarović.

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović ocijenio je da je Haški sud presudom generalu Ratku Mladiću "pokazao da nije sud pravde, nego sud politike, koji se tokom svog djelovanja na brutalan način odnosio prema Srbima".

Ulaz u Mladićevo rodno mjesto Kalinovik, BiH, maj 2021.
Ulaz u Mladićevo rodno mjesto Kalinovik, BiH, maj 2021.

17:34 8.6.2021.

ICMP o presudi Mladiću: Istina i pravda za porodice nestalih će prevladati

Generalna direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger kazala je da današnja presuda Ratku Mladiću predstavlja važnu potvrdu vladavine zakona.

„Oni koji su ubijali nenaoružane civile i oni koji su stvorili uslove za takve zločine pogrešno su smatrali da ih mogu izbrisati skrivanjem posmrtnih ostataka svojih žrtava“, rekla je Bomberger.

'Danas je zatvoreno važno poglavlje u historiji međunarodne pravde i historiji sukoba na Zapadnom Balkanu. Presude u slučaju Mladić i ranijim predmetima, kao što je suđenje Radovanu Karadžiću, imaju posljedice i van područja Zapadnog Balkana', navela je šefica ICMP-a.


U Bosni i Hercegovini, ICMP je pomogao domaćim nadležnim organima prilikom naučno utemeljenih iskopavanja i istrage oko 3.000 masovnih grobnica, uključujući Tomašicu i Jakarinu Kosu, koje su dio dokaznog materijala Tužiteljstva u predmetu Mladić.

ICMP je na Zapadnom Balkanu predvodio nastojanja da se pronađe i identifikuje 40.000 osoba nestalih tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Više od 70 procenata nestalih je pronađeno i identifikovano, uključujući gotovo 7.000 od 8.000 nestalih u genocidu u Srebrenici.

„Danas je zatvoreno važno poglavlje u historiji međunarodne pravde i historiji sukoba na Zapadnom Balkanu. Presude u slučaju Mladić i ranijim predmetima, kao što je suđenje Radovanu Karadžiću, imaju posljedice i van područja Zapadnog Balkana. To pruža nadu svima koji su preživjeli zvjerstva, uključujući porodice nestalih širom svijeta – da je pravda dostižna“, zaključila je Bomberger.

17:32 8.6.2021.

Šef centra za istraživanje rata RS: Pogaženo pravo i pravda

Milorad Kojić, direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske, kazao je da je Haški tribunal ne uvažavajući činjenice i dokaze odbrane i potvrđivanjem prvostepene presude doživotne kazne zatvora Ratku Mladiću, još jednom pogazio međunarodno pravo i pravdu.

"Ovakvim postupcima i ovakvim presudama Haški sud nije želio da ispuni ciljeve iz svog osnivačkog akta, a ti ciljevi su bili da to bude zadovoljenje pravde i pomirenje među narodima", rekao je Kojić.

Dodao je da Žalbeno, kao i Pretresno vijeće, Haškog tribunala nije željelo uvažiti činjenice i dokaze koje je iznosila Mladićeva odbrana, već praksu koja je bila u ranijim predmetima pred Haškim tribunalom.

Učitajte više sadržaja...

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG