Dostupni linkovi

Besplatno liječenje za turiste oboljele od COVID-19 u Crnoj Gori


Aerodrom u Tivtu
Aerodrom u Tivtu

Iz Ministarstva zdravlja Crne Gore je 7. maja objavljeno da je usaglašen Zdravstveni protokol za turističku sezonu, koji propisuje epidemiološke protokole i preporuke za turiste i njihove domaćine.

Među njegovim odredbama je da će bolničko liječenje za turiste oboljele od COVID-19 tokom boravka u Crnoj Gori biti besplatno, imaće mogućnost besplatnog PCR testiranja u Institutu za javno zdravlje, a svi hotelijeri će odvojiti 10 posto svog smještaja za moguće COVID slučajeve.

Granice su i dalje otvorene za državljane regiona i nekoliko zemalja Istočne Evrope, ali im je, kao i građanima Crne Gore, zabranjen međugradski saobraćaj tokom vikenda i kretanje od ponoći do pet sati ujutru.

“Ta zabrana međugradskog saobraćaja važi i za turiste”, pojasnila je, govoreći o epidemiološkim mjerama, ministarka zdravlja u Vladi Crne Gore Jelena Borovinić Bojović.

U susret crkvenom prazniku Svetom Vasiliji Ostroškom koji je 12. maja, ministarka Borovinić Bojović je kazala da su vjerske starješine Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori saopštile da neće pozivati vjernike na litije.

Povodom izjave premijera Zdravka Krivokapića, istim povodom, od 6. maja, da “nema niko ko će spriječiti vjernike Nikšića, pa i njega, da se okupe na litijama”, Borovinić je na pres konferenciji rekla da je Srpska pravoslavna crkva saopštila da neće pozivati vjernike na okupljanje, te da je sigurna “da će ono što su nam vjerske starješine preproučili biti ispoštovano”.

Saopšteno je i da nema pooštravanja mjera jer nijedna opština u Crnoj Gori više nije u “crvenoj zoni”, tako da iste epidemiološke mjere važe za cijelo područje države. Novina je da će sve škole i vrtići od naredne sedmice redovno raditi. Građanima Crne Gore je i dalje zabranjen međugradski saobraćaj tokom vikenda, kao i kretanje od ponoći do pet sati ujutru.

Nakon što je sredinom februara počela vakcinacija protiv korona virusa za prioritetne grupe, masovna imunizacija se sprovodi od 4. maja.

Prvu dozu je primilo ukupno 65.390 osoba, što je 10,5 odsto stanovništva, a revakcinisano je 28.901 građana, ili 4,7 odsto

Trenutno je 1.958 slučajeva aktivno oboljelih od COVID-19 u Crnoj Gori. Od početka epidemije je korona virusom zaraženo 98.142 osoba, a 1.533 je preminulo.

XS
SM
MD
LG