Protest frilensera i radnika na internetu održan je 8. aprila ispred Skupštine Srbije u Beogradu, nakon čega je usledila protestna šetnja.
Frilenseri i radnici na internetu ne slažu se sa predlogom Vlade o naplati poreskog duga, a grupa demonstranata iz desetak gradova u Srbiji je u sredu uveče 7. aprila postavila više od 40 šatora ispred parlamenta i tu provela noć čekajući protest.
Uoči početka skupa 8. aprila, organizatorima protesta obratila se premijerka Srbije Ana Brnabić. Ona je u Skupštinu Srbije došla drugim povodom, na sastanak sa predsednikom Skupštine Ivicom Dačićem.
Kako su organizatori protesta rekli reporterki Radija Slobodna Evropa, Brnabić je u kratkom neformalnom razgovoru sa demonstrantima rekla "da je spremna na dalje razgovore i da će im doneti čaj".
Razgovor dela okupljenih sa premijerkom komentarisao je jedan od organizatora protesta, predsednik Udruženja radnika na internetu Miran Pogačar.
"Ana Brnabić je danas došla i izjavila da hoće pregovore. Kao i prvi put kad smo izašli na ulicu. Pojavila se, ali Siniša Mali (ministar finansija) ne sme da izađe, pobegao je sa pregovora", rekao je on i poručio da su frilenseri spremni za nastavak pregovora.
Brnabić: Uvek za razgovore, ne za utimatume
Premijerka Ana Brnabić je tokom popodneva, nakon što je protest završen, održala konferenciju za novinare u Vladi Srbije, na kojoj je govorila o nizu pitanja. Komentarišući protest frilensera i susret sa njima, izjavila je da je uvek otvorena za razgovore, ali "ne i za ultimatume".
Napomenula je da su pregovori vođeni mesecima, da je jedno od udruženja prihvatilo predlog Vlade Srbije, dok ga je odbacilo Udruženje radnika na internetu koje je i organizovalo protest ispred Skupštine.
Brnabić je, kako je rekla, uoči protesta ispred Skupštine želela da priđe i pozdravi demonstrante "jer je to pristojno i ljudsko ponašanje". Dodaje da su "neki zviždali i negodovali".
"Uvek sam spremna za dodatne razgovore, mislim da smo dali sve od sebe da nađemo kompromis, ali je nekorektno da neko koristi moj ljudski gest da se kaže da imaju rezultate protesta", rekla je Brnabić.
Šta je bilo na protestu?
Predsednik Udruženja radnika na internetu (URI) Miran Pogačar je na početku skupa pozvao frilensere da se pridruže "kampovanju ispred Skupštine".
Kako je najavio, šatori ispred parlamenta biće postavljeni do 10. aprila za kad je najavljen protest ekoloških udruženja, kome će se radnici na internetu pridružiti.
"Danas je došao i Kragujevac i Niš, i Bor i Novi Sad, i Subotica. Šest meseci borbe je iza nas. Nećemo čekati, nećemo prestati", rekao je Pogačar.
Nakon uvodnog obraćanja, okupljeni su krenuli u protestnu šetnju do Vlade Srbije i kružnog toka Slavija. Trasa šetnje bila je zatvorena za saobraćaj, a moglo se čuti kako okupljeni skandiraju: "Lopovi" i "Svi na ulice".
Okupljenima se na kraju protesta ponovo obratio Miran Pogačar, koji je poručio da je zahtev frilensera da se sadašnji predlog Vlade povuče iz procedure.
"Sto hiljada ljudi ima problem, naši životi su u pitanju, to se mora rešiti za pregovaračkim stolom. Nećemo pristati na pljačku", rekao je on na kraju protesta.
Zahtev demonstranata je da se nastave pregovori sa Vladom Srbije, kako bi se našao prihvatljiv model za plaćanje poreza i doprinosa.
Nakon poslednjih pregovora sa predstavnicima frilensera i Vlade Srbije, održanim 30. marta, Vlada je 1. aprila usvojila predlog izmena Zakona o porezu na dohodak građana, u okviru kojeg je i nov način oporezivanja frilensera. Deo frilensera nije prihvatio taj predlog.
Šta je Vlada predložila?
Prema predlogu, oni neće morati da plaćaju porez na prihode ako zarađuju do 384.000 dinara (oko 3.300 evra) godišnje, što znači da porez neće plaćati oni koji imaju prihode do 32.000 dinara (oko 270 evra) mesečno. Ostali će morati da ga plate.
Što se tiče starog duga, za period od januara 2015. do septembra 2021, on će biti otpisan onima koji su zarađivali mesečno manje od 57.000 dinara (467 evra), a ostali će morati da ga plate.
Sa druge strane, frilenseri su složni da se porez mora plaćati, ali ne retroaktivno za prethodne godine, kako su objasnili pred poslednji sastanak sa Vladom. Tad su najavili i da je njihov predlog da "plaćaju porez od 2020. godine i ništa preko toga".
Smatraju i da predlog Vlade za rešenje statusa frilensera ukazuje na "nameru Vlade da frilenseri kao kategorija i nadalje ne postoje".
Udruženje radnika na internetu u novembru prošle godine predalo je svoje zahteve Vladi Srbije i Ministarstvu finansija, od kojih je najvažniji da se poreska kontrola prihoda radnika na internetu ne radi sve dok se ne uredi zakonski status te kategorije radnika.
Frilenseri koji protestuju takođe navode da nisu plaćali porez zbog toga što nisu bili obavešteni ili zbog toga što smatraju da je porez visok. Radnici na internetu tvrde i da je kriva država što nije ranije donela zakon o oporezivanju tog zanimanja.
Kako je problem počeo?
Krajem prošle godine na adrese pojedinih radnika koji ostvaruju honorarne prihode iz inostranstva, stigla su poreska rešenja da retroaktivno prijave i plate porez za prethodnih nekoliko godina.
U saopštenju Poreske uprave iz oktobra 2020. navodi se da je uočena visoka stopa nepoštovanja poreskih propisa i neplaćanje poreza i doprinosa radnika na internetu, a prijave su prvenstveno dobila fizička lica koja u inostranstvu ostvaruju prihod pružanjem usluga razvoja softvera, prevođenja, držanja časova stranog jezika, grafičkog dizajna, zatim jutjuberi, influenseri.
Početkom 2020, pokrenut je talas nezadovoljstva radnika na internetu i više hiljada frilensera okupilo se ispred Narodne skupštine zahtevajući da se povuče sporna odluka. Pregovori vlasti i frilensera trajali su više nedelja, ali do rešenja sa kojim se slažu obe strane nije došlo.