Udruženje radnika na internetu nije prihvatilo novi predlog Vlade Srbije o modelu oporezivanja njihovih prihoda za poslednjih pet godina.
“Izneli su predlog koji su već izneli i nisu želeli da odstupe od toga”, naveo je na Tviteru Miran Pogačar predsednik Udruženja.
On je za agenciju Beta, posle razgovora u Vladi, koje je uz prisustvo predstavnika Ministarstva finansija, vodila premijerka Ana Brnabić, rekao da je učinjen samo mali pomak u odnosu na predlog koji je Udruženje već odbilo pre dva meseca i da je on takođe neprihvatljiv.
Iz Vlade Srbije je saopšteno da je Udruženja radnika na internetu ostalo pri ranijem stavu da i frilensere koji su zarađivali veće iznose treba retroaktivno osloboditi plaćanja svih poreskih obaveza nastalih pre 14. oktobra 2020. godine dok su predstavnici Udruženja frilensera i preduzetnika Srbije rekli da će se izjasniti o predlogu Vlade u naredna 24 časa.
Brnabić se odvojeno sastala sa predstavnicima Udruženja frilensera i preduzetnika Srbije i sa predstavnicima Udruženja radnika na internetu, a sastancima su prisustvovali predstavnici Ministarstva finansija i direktorka Poreske uprave Dragana Marković.
U saopštenju Vlade nakon sastanka je navedeno da model koji je Vlada Srbije ponudila predstavnicima frilensera, podrazumeva uvođenje neoporezivog iznosa od 219.600 dinara (oko 1.800 evra) godišnje.
Vlada je u februaru predložila da radnici na internetu plate porez za poslednjih pet godina, od 2015. godine, prema iznosima koje su izračunali poreski službenici u kontroli krajem prošle godine, da se otpiše kamata, a preostali dug plati u mesečnim ratama od deset godina.
Prema predlogu Vlade, ubuduće, od 1. oktobra ove godine, priznavaće se normirani troškovi u fiksnom iznosu od 18.300 dinara mesečno, na koje se neće plaćati nikakvi porezi i doprinosi.
U saopštenju se navodi i da je premijerka rekla u razgovoru da je, na molbu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Vlada oformila tim koji je radio na ovom predlogu rešenja, vodeći se pre svega ciljem da niko ne bude egzistencijalno ugrožen a da, sa druge strane, zakonske obaveze prema državi budu ispunjene.
Radnici na internetu tvrde, međutim, da bi zbog tih iznosa pali u "dužničko ropstvo" i da je kriva država što nije ranije donela zakon o oporezivanju tog zanimanja.
"Jedini mali ustupak u odnosu na prethodni predlog je da neoporeziva suma mesečno iznosi 18.300 dinara", rekao je Pogačar.
On je najavio protest za 24. april.
Pregovori frilensera sa Vladom Srbije počeli su 15. januara.
U međuvremenu je Udruženje radnika na internetu prihvatilo poziv Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da učestvuje u radnoj grupi za izradu novog zakona o radu, ali nije odustalo od svojih zahteva u vezi sa oporezivanjem ove vrste poslova.