Dostupni linkovi

Potpisan granski kolektivni ugovor sa Elektroprivredama u Federaciji BiH


Pregovori sa sindikatima kompanija završeni su tako što je potpisan novi kolektivni ugovor na period od 36 mjeseci a prava 6.600 radnika ostala su definisana prethodnim ugovorom. 
Pregovori sa sindikatima kompanija završeni su tako što je potpisan novi kolektivni ugovor na period od 36 mjeseci a prava 6.600 radnika ostala su definisana prethodnim ugovorom. 

Ministarstvo energetike i rudarstva bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH (FBiH) i predstavnici preduzeća za proizvodnju električne energije Elektroprivreda BiH (EPBiH) i Elektroprivreda Hrvatske Zajednice Herceg-Bosne (EPHZHB) potpisali su u srijedu, 10. februara dugo odlagani granski kolektivni ugovor.

Ovim ugovorom definiše se restruktuiranje EPHZHB i EPBiH, kao i rudnika koji su u koncernu ove kompanije, a koje je obaveza BiH prema Energetskoj zajednici, sa sjedištem u Beču, zaduženoj da energetska pravila Evropske unije prenese u zakonodavstvo zemalja koje teže da se priključe ovom bloku.

Nermin Džindić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH, kazao je da su pregovori sa sindikatima kompanija završeni tako što je potpisan novi kolektivni ugovor na period od 36 mjeseci i dodao da su prava 6.600 radnika ostala definisana prethodnim ugovorom.

Džindić je rekao da je cilj restruktuiranja kompanija da se dobiju funkcionalnija preduzeća i društva koja posluju u koncernu.

Admir Andelija, generalni direktor EPBiH, kazao je kako je rudarski sektor najosjetljiviji sektor u vremenu tranzicije jer je „ugalj kao energent sve manje poželjan za proizvodnju električne energije“.

„Mi smo kada smo krenuli u proces restruktuiranja...bili svjesni da je to jedan težak proces, prije svega svjesni problema u kojima se rudnici nalaze,“ kazao je Andelija i dodao kako su problemi naslijeđeni iz prethodne države i pojačani tokom rata u BiH.

On je rekao kako po usvojenom programu postoji višak od oko 2.200 zaposlenih, ali da u sedam zavisnih rudnika nedostaje proizvodne radne snage.

Kako je kazao Andelija, od ovog broja oko 500 neproizvodnih radnika će imati mogućnost da se prekvalifikuju i zaposle u rudnicima, dio radnika će preći u zavisna preduzeća, dok će dio „morati završiti na birou“.

Andelija je kazao kako su u rudnicima Zenica i Breza, čiji su računi blokirani zbog neplaćenih obaveza prema Poreskoj upravi FBiH, prihodi niži od troškova plata.

Rudari Rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica stupili su 8. februara u štrajk jer nisu dobili topli obrok za januar, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) predsjednik Sindikata Zavisnog društva RMU Zenica Isad Turalić.

Štrajk je pokrenut, jer rudari strahuju i za isplatu plate zbog blokiranih računa.

XS
SM
MD
LG