Dostupni linkovi

Zenički rudari obustavili rad zbog neisplaćivanja toplog obroka


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Rudari Rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica stupili su danas (8. februar) u štrajk jer nisu dobili topli obrok za januar, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) predsjednik Sindikata Zavisnog društva RMU Zenica Isad Turalić.

Štrajk je pokrenut, navodi Turalić, jer rudari strahuju i za isplatu plate jer su blokirani računi Rudnika od strane Poreske uprave Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH).

“Mi smo stupili u radnički neposluh i ne znamo kada će to biti okončano zbog ove cijele situacije oko blokade računa. I u Rudniku Breza kome su takođe blokirani računi su isto najavili štrajk koji bi trebao biti održan 12. februara. Nadam se da će pregovori as upravom Elektroprivrede BiH dovesti do debolokade računa”, rekao je Turalić.

Turalić kaže da je 21. januara privremeno bio deblokiran račun rudnika Zenica i Breza, čime je bilo omogućeno da budu isplaćene decembarske plate, ali su poslije toga računi opet blokirani.

U utorak 9. februara u Zenici bi trebao raspravljati i Upravni odmor Sindikat rudara FBiH o situaciji u rudnicima.

Rudnik Mrkog uglja (RMU) Breza i Rudnik mrkog uglja (RMU) Zenica u sklopu kojeg djeluju tri rudnika - Stranjani, Stara Jama i Raspotočje, imaju blokirane račune od strane Poreske uprave Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) zbog neplaćenih doprinosa. Zbog toga su rudari iz Breze i Zenice u srijedu, 13. januara 2021. godine, najavili štrajk.

Računi RMU Breza blokirani zbog duga za neplaćene doprinose iz 2017. i 2018. godine u iznosu od 4.5 miliona konvertibilnih marka (2.3 miliona eura), a dug RMU Zenica po ovom osnovu iznosi oko 5 miliona KM (2.5 miliona evra). Oba rudnika pripadaju koncernu Javno preduzeće Elektroprivreda BiH i u procesu su restrukturiranja.

RMU Zenica i RMU Breza pripadaju Koncernu Javnog preduzeća (JP) Elektroprivreda BiH. U sastavu ovog koncerna posluju i RMU Kreka iz Tuzle, RMU Đurđevik, RMU Kakanj, RMU Abid Lolić iz Travnika i RMU Gračanica iz Gornjeg Vakufa – Uskoplja.

Nakon blokade računa rudnika u Zenici i Brezi, iz Elektroprivrede BiH su apelovali da to može "imati negativne posljedice na sve dosadašnje zajedničke aktivnosti na restrukturiranju rudnika pokrenute s ciljem obezbjeđenja njihovog ekonomski održivog poslovanja".

Federalna vlada je 22. augusta 2019. godine usvojila Program o restrukturiranju elektroenergetskog sektora u Federaciji BiH. Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH (jedan od dva doma u Federaciji BiH) dao je saglasnost na taj dokument na sjednici 29. januara 2020. godine.

Proces restrukturiranja vrši se u tri faze, od kojih je prva faza o načinu upravljanja već završena. Druga faza je proces održavanja, a treća faza koja se očekuje u martu, je smanjenje broja zaposlenih, rekao je za RSE Nermin Džindić, ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH. On navodi da je, prema informacijama iz Elektroprivrede BiH, trenutno 2.000 radnih mjesta viška na nivou ovog preduzeća.

"Opet podvlačim da će to biti 2.000 režijskog osoblja, a ne rudara. Što se tiče stanja u određenim rudnicima, imamo problem u rudniku Zenica, Breza, vezano za uplate poreza i doprinosa iz prethodnih perioda", ističe Džindić, dodajući kako "porezna uprava ne prašta".

"Mi smo pregovorima to uspjeli deblokirati, pustiti da se isplate plate. Ali imaju dvije opcije za ta dva rudnika, kao i za ostale koji su porezni dužnici, a to je da uđu u proces finansijske konsolidacije, a druga varijanta je neka opcija stečaja", rekao je Džindić 2. februara za RSE.

Poreski dug rudnika u Federaciji BiH (jedan od dva entiteta u BiH, drugi je Republika Srpska) iznosi više od pola milijarde konvertibilnih maraka (262,53 miliona eura).

XS
SM
MD
LG