Dostupni linkovi

Klačar: Ne određuje vlast Srbije ko će biti pregovarač Evropskog parlamenta


 Ono što bi bilo dobro je da ovaj dijalog obuhvati sve relevantne političke aktere koji su prisutni u javnom životu: Bojan Klačar
Ono što bi bilo dobro je da ovaj dijalog obuhvati sve relevantne političke aktere koji su prisutni u javnom životu: Bojan Klačar

Vlast Srbije nema mogućnost da utiče ko će biti pregovarač u dijalogu evroposlanika i srpskih političara, jer Evropski parlament (EP) ima svoje procedure i pravila, izjavio je predstavnik CESID-a (Centar za slobodne izbore i demokratiju, nevladina organizacija) Bojan Klačar.

On je time odgovorio na izjavu predsednik Skupštine Srbije Ivice Dačića za Happy televiziju ranije u toku dana da poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon "nije objektivna" i da "drži stranu Đilasovoj opoziciji", zbog čega je rekao da je traženo da ona ne učestvuje u pregovorima vlasti i opozicije u Srbiji.

Klačar je, komentarišući zahtev Beograda za izuzeće evroposlanice Fajon iz dijaloga vlasti i opozicije u Srbiji o poboljšanju izbornih uslova, za televiziju N1 izjavio da "nije siguran da će vladajuća stranka ići protiv odluke unutar Evropskog parlamenta".


Tanja Fajon potvrdila je i sama 26. januara, govoreći za televiziju Nova S, da je zvanični Beograd tražio njeno izuzeće u dijalogu evropskih i srpskih parlamentaraca i ocenila da je to neprihvatljivo za Brisel jer Evropska unija ima jasna interna pravila o predstavljanju.

Fajon, koja je predsednica Odbora Evropskog parlamenta (EP) za stabilizaciju i pridruživanje Srbije EU, podsetila je da evropska strana nije postavljala bilo kakve uslove ko treba da sedi sa srpske strane pregovaračkog stola.

"Možda neko misli da predstavljam neki deo opozicije. Žao mi je što su moje izjave tako shvaćene u Srbiji, ali jednostavno sam navikla da političari na različite načine koriste moje ime. To je izgleda deo političke kulture u Srbiji, a ne samo tamo već i ovde u Sloveniji", rekla je Fajon dan ranije za televiziju Nova S.


Evroposlanica Tanja Fajon i njen kolega Vladimir Bilčik, izvestilac EP za Srbiju, bili su posrednici u pregovorima između vlasti i opozicije u Srbiji o izbornim uslovima nekoliko meseci pred parlamentarne izbore, u junu prošle godine.

Deo opozicije u okviru tadašnjeg bloka Savez sa Srbiju, odlučio je da izbore bojkotuje.

Klačar je rekao da dijalog vlasti i opozicije mora da otvori prostor za razne učesnike i za njihove različite pozicije.

"Imamo više od 100 političkih stranaka u registru, ono što bi bilo dobro je da ovaj dijalog obuhvati sve relevantne političke aktere, koji su prisutni u javnom životu, imaju jasne pozicije i koji planiraju ozbiljnije da se bave izborima i politikom, a to su i parlamentarne stranke kao i one koje su bojkotovale izbore i one koji su napravile loš rezultat", kazao je Klačar.

On je rekao da i predstavnici vlasti i opozicije koji učestvuju u dijalogu moraju biti spremni na kompromis, "i da odustanu od maksimalističkih zahteva".

"Mora da postoji iskrenost i vera, ako se to ne desi pitanje tema i formata biće manje važna. Ono što može drugačije da se desi u odnosu na prethodni dijalog 2019. godine, je da u formatu bude dogovoren deo koji bi bio radnog karaktera, da se posle jedne završene teme pređe na konkretno regulisanje", ocenio je Klačar.

Čelnik CESID-a je rekao da dijalog "ne mora da traje dugo", kao i da tema dijaloga treba da budu kontrola izbornog procesa, uloga medija i pritisci na birače.

XS
SM
MD
LG