Najveće svjestske humanitarne agencije u zajedničkom saopštenju izrazile su zabrinutost zbog sudbine nekoliko stotina migranata u Bosni i Hercegovini (BiH), ističući da su već prijavljeni slučajevi promrzlina i hipertermije među onima koji su ostali bez skloništa nakon zatvaranja kampa "Lipa" kod Bihaća na sjeveroistoku BiH.
Predstavnici Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH su se 23. decembra povukli iz privremenog migrantskog kampa „Lipa“, udaljenom oko 30 kilometara od Bihaća, pri čemu su prestali pružali pomoć u tom kampu. Istog dana izbio je požar na jednom od šatora, a veliki dio kampa je uništen.
Nakon povlačenja IOM-a, zamjenski smještaj za migrante iz kampa „Lipa“ nije obezbijeđen.
Osim oko 800 migranata na lokaciji bivšeg kampa "Lipa", procjenjuje se da se u napuštenim zgradama i improvizovanim kampovima u tom području nalazi još oko 2.000 ljudi.
U saopštenju, koje su potpisali Danski savjet za izbjeglice, UNHCR, IOM, kao i organizacije "Spasimo djecu" i "Ljekari bez granica", vlasti u BiH se pozivaju da "krajnje hitno reaguju, jer oni koji su ostali na mjestu zatvorenog kampa, u neposrednom su riziku kada se radi o bezbjednosti, zdravlju i zaštiti“.
„Humanitarne agencije već su upozoravale vlasti u BiH da će migranti i tražioci azila biti izloženi velikom riziku, ukoliko se prije zime ne pronađe prikladno sklonište. Međutim, do sada nisu predložena bilo kakva rješenja“, piše u saopštenju.
Vijeće ministara BiH donijelo 21. decembra, odluku o uspostavljanju privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata „Lipa“, na području Bihaća. Planiran je montažni objekt kontejnerskog tipa i kapaciteta od 1.500 osoba.
Vijeće ministara je zadužilo Ministarstvo sigurnosti BiH da s Gradom Bihaćem riješi pravna pitanja u vezi s davanjem na korištenje lokacije Lipa Službi za poslove sa strancima za uspostavljanje privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata.
Skupština Unsko-sanskog Kantona (USK), na vanrednoj sjednici u Bihaću, zaključila je kako ne prihvata instrukcije Ministarstva sigurnosti o vraćanju migranata u nekadašnji migratski kamp „Bira“, dok se radovi u kampu „Lipa“ ne završe.
Danski savjet za izbjeglice napomenuo je da su agencije i organizacije koje su potpisale saopštenje spremne da pomognu vlastima u BiH da pronađu bezbjedno rješenje za migrante.