Oko 50 osoba sudjeluje u trodnevnom maršu mira "Tihi hod za veliku bol", koji se održava u znak sjećanja na ratna stradanja Bošnjaka iz Kotor Varoši.
Učesnici pohoda krenuli su u nedjelju iz okolice Travnika, u srednjoj Bosni, a prolaze dionicama preko Bešpelja do Večića, kojima su 1992. godine bježali Bošnjaci iz Kotor Varoši.
Iz Udruženja porodica šehida, zarobljenih i nestalih osoba “Vrbanja” u Kotor Varoši podsjećaju da je samo u prva tri dana novembra 1992. godine nestalo 175 ljudi, među kojima je 161 osoba posljednji put viđena u osnovnoj školi u mjestu Grabovica kod Kotor Varoši.
Do Travnika, koji je udaljen oko 70 kilometara, uspjelo je doći 90 ljudi.
Predsjednica Udruženja "Vrbanja" Munevera Avdić podsjetila je da je 28 godina nepoznata sudbina ukupno 280 Bošnjaka i Hrvata iz Kotor-Varoši, uputivši apel nadležnim insitucijama da ubrzaju procese traženja nestalih i procesuiranja svih odgovornih pripadnika vojne i civilne vlasti u Republici Srpskoj (RS).
"Vršimo pritiske na sve relevantne institucije da se pronađu nestali, ali, nažalost, nema rezultata. Međutim, nećemo odustati i tragat ćemo dok smo živi. Svim porodicama je cilj da pronađu svoje najmilije i da budu sankcionirani svi odgovorni za ove zločine", kazala je Avdić.
Za zločine u Kotor Varoši, Sud BiH do sada je osudio Bosiljka Markovića na deset godina zatvora, Ostoju Markovića na 11 godina i osam mjeseci, Ljubišu Vranješa na sedam godina i tri mjeseca, dok je Mladen Milić dobio kaznu od sedam godina zatvora.
Za ratne zločine nad bošnjačkim i hrvatskim stanovništvom Kotor Varoši, pred Sudom BiH sudi se devetorici bivših pripadnika vojne i civilne vlasti u RS-u, u predmetima "Boško Peulić i drugi", te "Savo Tepić i drugi".
Zbog pandemije korona virusa, u maršu mira "Tihi hod za veliku bol" ove godine sudjeluje manji broj osoba, koje pješače u dvije odvojene grupe.
Pohod će biti završen u utorak, 3. novembra, u mjestu Večići kod Kotor Varoši gdje će biti obilježena godišnjica stradanja Bošnjaka.