Dostupni linkovi

Marović prvi put u javnosti četiri godine nakon bijega u Srbiju


Svetozar Marović prvi put se 24. avgusta oglasio javno, nakon četiri godine, uključivši se uživo preko Instagram profila odbjeglog biznismena Duška Kneževića. Jedna od fotografija sa snimka tokom - Marović nekada i danas.
Svetozar Marović prvi put se 24. avgusta oglasio javno, nakon četiri godine, uključivši se uživo preko Instagram profila odbjeglog biznismena Duška Kneževića. Jedna od fotografija sa snimka tokom - Marović nekada i danas.

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić je nazvao „propagandom“ navode osuđenog bivšeg funkcionera DPS-a Svetozara Marovića da mu je on (Katnić) dok su pregovarali o prizanju krivice za organizovanje kriminalne grupe, rekao da će kazna zavisiti od toga da li će se "njegov prijatelj" (aludirajući na Mila Đukanovića), zainteresovati za njegov slučaj.

Bivši visoki državni funkcioner i funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozar Marović prvi put se 24. avgusta oglasio javno, nakon četiri godine, uključivši se uživo preko Instagram profila odbjeglog biznismena Duška Kneževića.

Svetozar Marović (dolje) u uključenju uživo preko Instagram profila odbjeglog biznismena Duška Kneževića (gore)
Svetozar Marović (dolje) u uključenju uživo preko Instagram profila odbjeglog biznismena Duška Kneževića (gore)

Katnić je na današnjoj (25. avgust) konferenciji za novinare ustvrdio da nikada nikome nije službeno pomenuo Mila Đukanovića, a da je motiv Kneževićevog razgovora sa Marovićem bio da se glavni specijalni tužilac pokaže kao lice koje dobija naloge od Đukanovića.

"Ponoviću, ovaj tim niko ne može zaustaviti niti uticati na njega u vršenju posla i otkrivanju počinilaca krivičnih djela u skladu sa zakonima ove zemlje", kazao je Katnić.

Svetozar Marović je 2017. godine s tužilaštvom potpisao dva sporazuma o priznanju krivice za organizaciju kriminalne grupe, koji ga obavezuju na kaznu zatvora od 50 mjeseci, da državi plati odštetu od 1,1 milion eura i 100 hiljada eura u humanitarne svrhe. On se nalazi u Srbiji, gdje se, kako su saopštili njegovi branioci, liječi od depresije.

Šta je rekao Marović?

Marović je u gotovo trosatnom razgovoru sa Kneževićem, koga crnogorsko tužilaštvo tereti za više krivičnih djela, između ostalog kazao da mu je specijalni tužilac Katnić tokom pregovora o sporazumu o priznanju krivice rekao da će ako se "njegov prijatelj" zainteresuje njegova kazna biti različita.

On je to kazao na pitanje da li je Katnić pomenuo Đukanovića: „Shvatio sam to na način da su Katnić i ljudi oko njega bili krajnje voljni da realno sagledaju moju situaciju ali i očigledno da napomenu da nije tačno da moj prijatelj nije znao za moju situaciju i da nije mogao da utiče na rješavanje moje situacije“, kazao je Marović.

Marović je kazao da je potpisivanjem sporazuma o priznanju krivice spašavao porodicu.

Na pitanje da li Đukanovića smatra odgovornim za nelegalne aktivnosti, Marović je kazao da „ne želi da govori bez dokaza“ jer su „sumnje jedno a dokazi nešto drugo“.

„Ja večeras nijesam ovdje došao da govorim sa pozicije tužioca. Možda se to neće dopasti mojoj porodici i prijateljima. Ja sam ovdje došao da se molim za Đukanovića“, kazao je Marović.

Šta još nije rasvijetljeno?

U Mreži za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) koja je godinama istraživala korupcionaške afere u Budvi kažu da Državno tužilaštvo nije do kraja rasvijetlilo sve detalje u vezi sa ulogom Svetozara Marovića u tim slučajevima, niti utvrdilo tačan iznos protivpravne koristi koju je pribavio za sebe i za članove organizovane kriminalne grupe.

„Tužilaštvo je procesuiralo samo dio tog posla koji je uključivao saradnike Svetozara Marovića i nekoliko lokalnih funkcionera zbog čega mi do danas nemamo jasnu sliku o tome koliku je korist pribavio i šta je konkretno bila njegova uloga i njegovog sina Miloša u toj organizovanoj kriminalnoj grupi“, kaže za Radio Slobodna Evropa Dejan Milovac iz MANS-a.

Milovac dodaje i da crnogorsko tužilaštvo nije saopštilo šta je preduzelo povodom otkrića međunarodne grupe novinara da je supruga Svetozara Marovića, 2006/2007. godine imala 3,8 miliona dolara na računu u ogranku HSBC banke u Švajcarskoj.

„Tužilaštvo nikada nije istražilo navode i vrlo konkretne dokaze u vidu izvoda računa sa imenom Marovićeve supruge na kojima je u jednom periodu bilo blizu 4 miliona dolara. Tužilaštvo se time nije bavilo niti je istražilo šta je izvor tog novca bez obzira na činjenicu da ni Svetozar Marović ni njegova porodica nijesu mogli taj novac da steknu na legalan način“, kaže Milovac.

Srbija ne izručuje Maroviće

Crna Gora je 2017. godine raspisala potjernicu za Svetozarom Marovićem i njegovim sinom Milošem, zbog izdržavanja zatvorske kazne na koju su osuđeni nakon malverzacija u Budvi kojim je nanijeta višemilionska šteta lokalnom budžetu.

Krajem aprila 2019. Ministarstvo pravde Srbije primilo je zahtev Crne Gore za izručenje Svetozara Marovića, potvrđeno je tada RSE. Ministar pravde Zoran Pažin je ukazao u novembru iste godine da su samim raspisivanjem međunarodne Interpolove potjernice za Marovićem ispunjeni svi pravni preduslovi da on bude uhapšen u Srbiji u cilju izručenja Crnoj Gori.

Pažin je 23. avgusta u intervjuu za Nova TV kazao da je odgovornost za neizručenje Marovića Crnoj Gori isključivo na državnim organima Srbije.

„Oni (Srbija) ne samo da ne postupaju po svojoj međunarodnoj obavezi i ne lišavaju Marovića slobode po interpolovoj potjernici i ne izručuju ga Crnoj Gori, nego za to ne daju baš nikakvo objašnjenje“, kazao je Pažin.

Osim Svetozara Marovića do danas Crnoj Gori nije izručen ni njegov sin Miloš, jer je u međuvremenu dobio državljanstvo Srbije. Njemu polovinom septembra zastarijeva kazna na koju je osuđen u Crnoj Gori.

“I slučaj starijeg Marovića kao njegovog sina Miloša su dokazi da ovo nije bio krivični nego politički postupak koji je trebalo da pošalje poruku , ne samo porodici Marović nego svim kadrovima unutar DPS koji se usude da budu neposlušni, odnosno da ne budu lojalni onome što su prohtjevi prvog čovjeka te partije Mila Đukanovića”, ocjenjuje Dejan Milovac iz MANS-a.

Miloš Marović je uhapšen 3. decembra 2015. godine, zbog sumnje da je akter milionske malverzacije oko prodaje 27 hiljada kvadrata opštinskog zemljišta u industrijskoj zoni Jaza kod Budve.

Tim poslom budvanska opštinska kasa oštećena je za 1,4 miliona eura. Krajem istog mjeseca, samo par dana prije isteka tridesetodnevnog pritvora, mlađi Marović nagodio se sa SDT-om i početkom januara 2016. godine napustio Istražni zatvor u Spužu.

Osuđen je na godinu zatvora i plaćanje novčane kazne od 385.000 eura, koju je izmirio. Odmah nakon odlaska u Beograd, uprkos zatvorskoj kazni, Miloš Marović dobio je srpsko državljanstvo.

XS
SM
MD
LG