U ovotjednom izdanju „Glasom mladih“ govorimo o elektroničkom špijuniranju. Pitali smo mlade što misle o tome da li pametni uređaji koje posjeduju mogu biti i sredstvo pomoću kojeg ih netko, ko nema dobre namjere, može špijunurati. Da li su slučajno primjetili nešto takvo prilikom korištenja pametnih telefona ili elektronične pošte.
U nekim zemljama regije, postoje čak i detektivske privatne agencije od kojih se može zatražiti takva usluga. Što o ovoj temi misle, sa mladima u Srbiji razgovarao je Zoran Glavonjić.
Mladi u Bosni i Hercegovini smatraju da je elektroničko špijuniranje u današnje vrijeme sveprisutno i da se teško boriti protiv toga. Mišljenja su da pametni uređaji prate sve vaše aktivnosti, te da aplikacije traže sve više pristupa vašim podacima. Urazgovoru sa Gojkom Veselinovićem u Banjaluci, isto tako upozoravaju da ljudi sami otkrivaju previše osobnih podataka na društvenim mrežama koji se mogu zloupotrijebiti.
Mladi u Crnoj Gori su mišljenja da je elektronička špijunaža sveprisutna u modernom vremenu u kome žive. Također, dodaju da se u Crnoj Gori malo vodi računa na nivou odgovornih institucija o samoj zaštiti. Kako su rekli Leli Šćepanović, o elektroničkoj špijunazi se isključivo informiraju preko medija i vršnjaka.
U novoj emisiji Glasom mladih govorimo i o projetku tokom kojeg su studenti javnih univerziteta u Bosni i Hercegovini posjetili značajne institucije kulture i umjetnosti u toj zemlji. Razgovaramo sa Draganom Popadićem, koji se nakon Njemačke i Belgije, vratio u Bratunac. Iz Bugojna donosimo priču o gimnazijalcu Amaru Velagiću. Govorimo i novoj pjevačkoj grupi iz BiH „No Limit“.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje: