Kosovo je i dalje podeljeno po pitanju nastavka dijaloga sa Srbijom. Dok jedna strana insistira na jedinstvo i upozorava da se ovaj trenutak ne sme izgubiti, dve opozicione partije na Kosovu, Pokret Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova, nemaju nameru da podrže angažovanja vladajućih stranaka i opozicione Socijaldemokratske partije u naporima za nastavak dijaloga sa Srbijom. Kako kažu, oni nemaju legitimiteta da vode institucije i stoga Kosovo mora da ide u nove izbore.
Predsednik Kosova Hašim Tači sastao se u ponedeljak sa predsedavajućima nove Državne delegacije za dijalog Špendom Ahmetijem i Fatmirom Ljimajem. Na sastanku je bilo reči o konačnoj fazi dijaloga sa Srbijom, te i o potrebi nastavka koordinacije tokom procesa razgovora, a u cilju postizanja sporazuma sa Srbijom.
"Ovaj trenutak mora da se iskoristi i potrebno je da se još više ojača političko jedinstvo i da se jednoglasno govori o Kosovu", stoji u saopštenju predsedništva Kosova.
Nakon usvajanja Rezolucije o dijalogu sa Srbijom, čime je formirana nova Državna delegacija Republike Kosova za ovaj proces, Vlada Kosova u ponedeljak je usvojila i Nacrt zakona o obavezama, odgovornostima i ovlašćenjima Državne delegacije Republike Kosova u procesu dijaloga sa Srbijom. S obzirom da rezolucije Skupštine nisu pravno obavezujuće, inicijator Rezolucije, Socijaldemokratska partija, insistirala je na usvajanju zakona, kako bi bio pravno obavezujući.
"Ovim zakonom se određuje institucionalna hijerarhija i procedura odlučivanja u procesu dijaloga sa Srbijom", kazao je premijer Ramuš Haradinaj na sednici Vlade. On je dodao da zakon reguliše funkcionisanje Države delegacije Republike Kosova u dijalogu sa Srbijom, definisanjem organizacione strukture, aktivnosti, nadležnosti i odgovornosti. Zakon takođe definiše i vezu ove delegacije sa ostalim ustavnim institucijama Kosova, kazao je Haradinaj.
Na osnovu zakona, u koji je Radio Slobodna Evropa imao uvid, Skupština Kosova ovlašćuje Državnu delegaciju za pregovore i postizanje sporazuma konačnoj fazi dijaloga sa Srbijom, a koji bi predviđao i zvanično recipročno priznanje Kosova i Srbije. Zakon predviđa da jedino ova delegacija ima ovlašćenje da vodi dijalog, a delovaće na osnovu državne platforme i pregovaračke strategije koje će biti naknadno usvojene.
"Zakon se ne meša sa ovlašćenjima predsednika, već daje zakonsku osnovu funkcionisanja delegacije", kazao je Haradinaj.
Njegova vlada je prethodno izradila i nacrt konačnog, sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom, koji je predstavljen državama KVINT-e i svim ostalim institucijama i političkim liderima na Kosovu, a predat je i samoj Državnoj delegaciji za dijalog nakon što je formirana.
Ovaj predlog sadrži 16 poglavlja na 30 stranica i obuhvata i ranije teme koje se, kako je Haradinaj rekao, trebaju okončati sa Srbijom, kao što su energetika, transport, ratni zločini, trgovina, penzije i dr. Kako su iz Vlade rekli, glavni ciljevi ovog nacrta sporazuma su da dve strane priznaju teritorijalni integritet i suverenitet jedne druge, članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, da se reše pitanja koja se povezuju sa sukcesijom Jugoslavije, kao što su penzije i spoljni dugovi.
Takođe, nacrt sporazuma predviđa uspostavljanje pravde za ratne zločine, angažovanje na rasvetljavanju sudbine nestalih lica, priznanje statusa silovanih i reparacija, rešavanje problema energetike, transporta, telekoma slobode kretanja i dr. Navodi takođe i da postoje garancije i zaštitni mehanizmi za srpsku zajednicu na Kosovu, kako bi se osiguralo njihovo političko predstavljanje i poštovanje verskih i kulturnih sloboda za njih i ostale zajednice.
Upravo će o ovom nacrtu sporazuma biti reči na vanrednoj sednici u sredu, a na zahtev opozicionih partija, Pokreta Samoopredeljenje i Demokratskog saveza Kosova. Za isti dan i u isto vreme predsednik Skupštine Kadri Veselji pozvao je na okrugli sto sve političke partije radi postizanja jedinstva po pitanju dijaloga sa Srbijom.
Iz vladajuće Demokratske partije Kosova su rekli da je o dijalogu već bilo reči u Skupštini, kada se odlučilo o Rezoluciji, i da ne očekuju da će ova sednica dati neki drugi rezultat. Za Samoopredeljenje, međutim, predlog sporazuma je neprihvatljiv i problematičan.
"Za nas je neprihvatljivo da Vlada Kosova napiše jedan dokument kao da ima neutralnu poziciju naspram Republike Kosova. Mnoga pitanja u tom dokumentu tiču se obaveza Kosova, pokušava da izjednači sveti rat OVK (Oslobodilačke vojske Kosova) sa zločinima Srbije, i mnoga druga pitanja o kojima ćemo da govorimo na vanrednoj sednici", kazala je Aljbuljena Hadžiu iz Samoopredeljenja, nakon sednice predsedništva Skupštine.
Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova odbili su da budu deo Državne delegacije, a neće se odazvati ni pozivu Veseljija.
Avdulah Hoti iz Demokratskog saveza Kosova, kazao je da se legitimitet ne dobija na okruglim stolovima, te da ne žele da budu deo procesa "ponovnog građenja države Kosovo". Ukazao je i na to kako je Rezolucija izglasana sa 59 glasova, navodeći da ona nije imala ni prostu većinu od 61 glas. Kazao je da vladajuće partije moraju da priznaju da nemaju političku snagu da vode institucije i da su izbori jedino rešenje.
Inače, na političko jedinstvo na Kosovu je prošle nedelje pozvao i američki predsednik Donald Tramp. U pismu predsedniku Kosova on je zatražio od Tačija i ostalih lidera Kosova da "iskoriste jedinstveni trenutak i govore jednoglasno tokom mirovnih pregovora i da se uzdrže od akcija koje bi mogle da otežaju postizanje sporazuma".
"Neuspeh u pokušaju da se iskoristi ova jedinstvena mogućnost bila bi tragedija, budući da je teško očekivati drugu šansu za sveobuhvatan mir uskoro", stoji u pismu kojeg je potpisao Tramp 14. decembra.