Sagovornici su bili Jakob Finci, predstavnik jevrejske, i Dervo Sejdić, predstavnik romske zajednice, koji su cijeli slučaj pokrenuli pred Evropskim sudom za ljudska prava. Bilo je riječi o tome ko je odgovoran što obavezujuća presuda još nije spovedena, ko pruža najveći otpor, da li pripadnike manjinskih naroda u Bosni i Hercegovini vrijeđa termin “ostali”, kako su oni definisani u ustavu, da li se u Bosni i Hercegovini, onakvoj kakva je ona definisana u Dejtonskom sporazumu, može ostvariti puna ravnopravnost građana, zašto su pripadnici konstitutivnih naroda, ukoliko žive u drugom entitetu, građani drugog reda, kao i o tome kakve će posljedice imati Bosna i Hercegovina ukoliko ne spovede odluku suda u Strasburu.
Omer Karabeg: Evropski sud za ljudska prava je prije godinu zatražio da se iz Ustava Bosne i Hercegovine ukloni diskriminatorska odredba koja pripadnicima nacionalnih manjina ne dozvoljava da se kandiduju na najviše funkcije. Iako je ta presuda obavezujuća, državni organi Bosne i Hercegovine nisu je sproveli. Ko je za to odgovoran?
Jakob Finci: Sigurno je da su odgovorni oni koji upravljaju Bosnom i Hercegovinom, to jeste njeni politički lideri i njen parlament. Međutim, moram reći da ova sudska odluka nije ništa
Svi politički faktori u BiH - i lideri političkih stranaka, i članovi parlamenta, i članovi Ustavnopravne komisije - znaju da su naš ustav i izborni zakon u suprotnosti s Evropskom konvencijom, ali do sada nisu ni pokušali da nešto učine da se to promijeni.
Dervo Sejdić: Svakako da su najodgovorniji lideri pet-šest političkih patija koje su stalno na vlasti. Da je bilo političke volje unutar tog bloka, presuda bi bila provedena. Međutim, tu presudu svako tumači na svoj način. Jedni je tumače kao obavezu da se rekonstruira kompletan ustav, pa čak zagovaraju i Dejton 2, a drugi bi samo onako “ušminkali“ ustav tek da se kaže da su izvršili svoju obavezu. S obzirom da su stavovi političara iz Republike Srpske i onih iz Federacije o reformi ustava kilometrima udaljeni jedni od drugih, jasno je da onda nema ni saglasnosti oko provođenja presude Evropskog suda za ljudska prava.
Gdje prestaje logika počinje BiH
Omer Karabeg: Možemo li izdvojiti nekoga ko najviše koči?
Jakob Finci: Vrlo je teško reći da bilo ko pojedinačno koči implementaciju ove
Cijeli apsurd oko ove presude potvrda je one teze da tamo, gdje prestaje logika, počinje Bosna i Hercegovina. Svi se slažu da presudu treba provesti, samo se niko ne slaže s onim drugim na koji način i u kom obimu to uraditi.
Dervo Sejdić: Tačna je konstacija kolege Fincija da je riječ o tihom otporu. Nigdje i nikada nisam čuo nekog političara da se izjasnio protiv provedbe ove presude. U isto
Vijeće nacionalnih manjina pri parlamentu BiH uradilo je prijedlog amandmana na ustav oslanjajući se na presudu Evropskog suda za ljudska prava, međutim, taj prijedlog je završio u ladici nekog clana Ustavnopravne komisije koja nikada nije ni pomislila da o njemu raspravlja.
Omer Karabeg: U Bosni i Hercegovini se svi oni koji nisu pripadnici konsitutivnih naroda zovu “ostali“. Znači, imamo one glavne - to su Srbi, Bošnjaci i Hrvati, a svi oni koji im ne pripadaju su “ostali“, što mi nekako pežorativno zvuči. Gospodine Finci, i gospodine Sejdiću, da li vas, kao pripadnike manjina, pomalo vrijeđa taj izraz?
Jakob Finci: Ne znam šta da vam kažem, ali činjenica je da Ustav Bosne i Hercegovine 54 puta pominje narode, a samo jednom ostale i građane. Znači, uvijek je akcenat na nacionalnom kolektivu, a nikad na pravima čovjeka. A ljudska prava su, ne zaboravimo, prvenstveno individualna prava. Međutim, Ustav Bosne i Hercegovine tjera ljude da se svrstavaju u torove, u stada koja će na sebi imati firmu jednoga od tri konstitutivna naroda. Niko ne može biti čovjek, ne može biti građanin, a još je Francuska revolucija davne 1789. godine proklamovala da su najvažnija prava građanina pojedinca, a ne prava grupa. Ustav Bosne i Hercegovine priznaje prije svega kolektivna prava, pa je većina funkcija dostupna samo pripadnicima konstitutivnih naroda. Dešavaju se apsurdne situacije. Bilo je slučajeva da se ljudi koji su se na jednim izborima pojavljivali, recimo, kao Hrvati, na sljedećima deklarisali kao nešto drugo pošto je veća šansa da dobiju stolicu kao pripadnici drugog naroda. To je naša praksa koja već poprilično dugo traje, tako da je taj koncept postao već pomalo smiješan.
Ostali u Ustavu nemaju prava
Omer Karabeg: Gospodine Sejdiću, vrijeđa li vas izraz “ostali“?
Dervo Sejdić: Kako da ne. Čim niste isti, onda ste u podređenom položaju,
Čim niste isti, onda ste u podređenom položaju, onda ste građanin drugog reda, onda ste čovjek koji ne pripada ovoj sredini, a rodili ste se tu i tu su živjeli vaši preci.
Omer Karabeg: Da li se uopšte u Bosni i Hercegovini, onakvoj kakva je koncipirana Dejtonskim sporazum, može ostvariti puna ravnopravnost građana? I predstavnici konstitutivnih naroda su, ukoliko žive u drugom entitetu, građani drugog reda - Bošnjaci i Hrvati u Republici Srpskoj, a Srbi u Federaciji BiH.
Jakob Finci: Prava pripadnika konstitutivnih naroda zavise od toga u kome dijelu Bosne i Hercegovine žive. Dok smo mi, koji pripadamo toj nesretnoj grupi “ostalih“, n
Dok smo mi, koji pripadamo toj nesretnoj grupi “ostalih“, neravnopravni bez obzira u kom smo entitetu, pripadnici konstitutivnih naroda su neravnopravni ako ne žive u, da tako kažem, svom entitetu.
Omer Karabeg: Gospodine Sejdiću, vi ste, koliko znam, prije dva mjeseca ponovo tužili Bosnu i Hercegovinu?
Dervo Sejdić: Jesam. I prije nekoliko dana dobio sam odgovor suda u Strazburu o zaprimanju predmeta. Naravno, sud radi hronološkim redom, pa će sigurno proći god
Tužio sam BiH po drugi put jer na taj način želim izvršiti pritisak na bosanskohercegovačke političare da provedu odluku suda. Predložio sam sankcionisanje, ne BiH, nego lidera političkih partija jer su oni direktno odgovorni.
Preovladava politika mrkve
Omer Karabeg: Gospodine Finci, da li ćete se vi pridružiti ovoj drugoj, ponovnoj, protestnoj, upozoravajućoj tužbi gospodina Sejdića?
Jakob Finci: Mi ni prvi puta nismo zajedno ustali svojim zahtjevom, nego je to bilo paralelno, takoreći ne znajući jedan za drugoga. Tek je sud ta dva predmeta ujedinio i tako je postao predmet “Sejdić-Finci“. Mislim da neću. Sud u Strazburu nema mogućnosti da natjera Bosnu i Hercegovini da izvrši njegovu presudu. Postoji mogućnost da Vijeće Evrope svojim mjerama na određeni način sankcioniše Bosnu i Hercegovinu zbog toga što nije izvršila ono što joj je taj sud naložio, pa da se, recimo, agremani naše nove delegacije u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope ne prihvate. Ono čega se ja bojim je da će naše natezanje oko toga da li treba temeljito m
A najgore bi bilo da Vijeće Evrope, organizacija u koju smo uspjeli da uđemo 2002. godine, suspenduje naše članstvo ili nas natjera da se sami povučemo.
Omer Karabeg: Ne čini li vam se da Brisel, na izvjestan način, gleda malo kroz prste političkim liderima u Bosni i Hercegovini, jer, evo, za godinu dana ništa nije preduzeo da ih natjera da realizuju tu presudu?
Dervo Sejdić: Da ima konkretnih poteza od strane međunarodne zajednice
Ni Brisel, a ni Vijeće Evrope nisu izvršili dodatni pritisak na bosanskohercegovačke političare osim organizovanja nekakvih konferencija i okruglih stolova po BiH, što se sve više pretvara u biznis.
Jakob Finci: Međunarodna zajednica već 15 godina primjenjuje u Bosni i Hercegovini politiku mrkve i štapa. Rekao bih da smo u posljednje vrijeme pod politikom mrkve. Znači, mnogo toga nam se gleda kroz prste u očekivanju da će nakon nedavnih izbora nova vlast biti u stanju da nešto uradi. No, ako tako i ne bude, ako se obistini ona šala da će prije u Hercegovini roditi trešnje, nego što će se u Sarajevu formirati nova vlast, ne bih volio da taj štap osjetimo na svojim leđima, pogotovo ne bih volio da razlog tome bude neprovođenje presude Evropskog suda. Ne bih volio da tome budu krivi Romi i Jevreji, mada se često desi da smo mi i bez krivice krivi.
Omer Karabeg: I na kraju, vjerujete li da će se presuda Evropskog suda za ljudska prava ipak sprovesti ili će proći još jedna godina u natezanju oko toga kako primijeniti tu odluku?
Dervo Sejdić: Vidite, 22. decembra 2009. godine, nakon čitanja presude u Strazburu, izašao sam iz sudnice kao čovjek koji se ponovo rodio, zadovoljan, sretan, optimističan. Danas više nisam takav. Vrlo,vrlo teško je nadati se da će to uskoro biti provedeno.
Jakob Finci: Siguran sam da će ova presuda biti implementirana jednog dana, ali nisam spreman da procjenjujem kada će taj dan doći. Što se prije implementira, to bolje za Bosnu i Hercegovinu. Ne samo za nas, takozvane ostale, nego i za sve građane ove zemlje. Ovo je država koja ima 14 vlada, 14 parlamenata i preko 80 političkih stranaka. Imamo, dakle, jako mnogo političara, ali malo državnika, gotovo nijednog koji vodi računa o državi kao cjelini, a ne samo o svom narodu, svom entitetu i svojoj stranci. Upravo taj nedostatak državničke mudrosti doveo nas je u situaciju da niti godinu dana nakon sasvim jasne presude suda u Strazburu u kom smislu treba izmijeniti Ustav Bosne i Hercegovine da bude u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima - ništa nismo uradili.