Dostupni linkovi

Na dnu liste po konkurentnosti


Prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma, Bosna i Hercegovina označena je, uz Albaniju, kao najgora zemlja na polju konkurentnosti u grupi od 16 zemalja koje nisu članice Evropske unije. Ta je ocjena izazvala burne i različite reakcije u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina nalazi se na 107. mjestu od 134 zemlje po indikatorima konkurentnosti, navodi se u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma. Od zemalja u tranziciji iza BiH je jedino Albanija.


Profesor sarajevskog Ekonomskog fakulteta Anto Domazet kaže da su ovi pokazatelji veoma značajni i pokazuju budući kapacitet za stvaranje bruto domaćeg proizvoda. BiH je najgore rangirana kod stuba inovacija, kaže profesor Domazet, što bi, prema njegovim riječima, trebalo da zabrine Vladu. U ovoj oblasti od 134 zemlje po kapacitetu inoviranja, izdvajanja za nauku i tehnologiju BiH je na 129. mjestu:


„Druga kritična tačka naše konkurentnosti su institucije, nesposobne institucije. Mi smo po tome 123. zemlja od 134. U istoj ravni je infrastruktura. Mi smo na 123. mjestu od ovih zemalja u pogledu konkurentnosti - neizgrađeni autoputevi, željeznica, aerodromi. U istoj ravni je efiksanost tržišta roba - mi nemamo razvijena tržišta.“


Direktor Agencije za promociju stranih investicija BiH Haris Bašić ne slaže se sa ocjenama Svjetskog ekonomskog foruma. Iako ne zna koliko iznosi koeficijent konkurentnosti, on kaže da ta institucija to izračunava na osnovu podataka koje dobija iz BiH. Za Bašića, ljudi koji dostavljaju Svjetskom ekonomskom forumu informacije ne koriste zvaničnu statistiku i prenose, kako kaže, netačne i frizirane podatke o BiH. To su, navodi, profesori Ekonomskog fakulteta u Sarajevu koji ne žele dobro BiH:


„Oni ocjenjuju svoju percepciju konkurentnosti pojedinih indikatora. Ja samo mogu reći da je žalosno koliko ljudi, kvazieksperti koji s Ekonomskog fakulteta iz Sarajeva daju ovakve ocjene, puno rade na rušenju imidža vlastite zemlje.“


Profesor Anto Domazet:


„Moram da izrazim krajnje razočarenje takvim stavom gospodina Bašića jer očigledno on nauku cijeni prema tome da li potvrđuje hipoteze političara ili ne potvrđuje. Ako potvrđuje, onda jeste dobra, ako ne potvrđuje, onda je pristrasna. Ovdje se radi o jednom objektiviziranom naučnom metodu intervjuiranja poslovne zajednice koja ocjenjuje situaciju u svojoj zemlji. I tako se radi u svih 134 zemlje svijeta koliko ih je obuhvaćeno Izvještajem o globalnoj konkurentnosti 2008. - 2009., koji već po tradiciji objavljuje Svjetski ekonomski forum i iza koga stoje vodeći svjetski ekonomisti, teoretičari i praktičari iz oblasti konkurentnosti.“


Direktor Ekonomskog instituta Republike Srpske Duško Jakšić smatra da je teško porediti BiH sa Albanijom jer je BiH po mnogim pokazateljima, kao što su kupovna moć i bruto domaći proizvod, ispred ne samo Albanije već i Makedonije. Prema njegovim riječima, na rangiranje BiH je uticala vanjsko-trgovinska razmjena koju ostvaruje u najvećoj mjeri sa Hrvatskom i Srbijom:


„I ako je to tako, onda sigurno se ono klasično mjerenje ranga ili privlačnosti dobija kriva slika jer indirektno za investiranje, za poslovnu saradnju u velikoj mjeri mnogi su od nas smjestili u zonu interesa susjeda. I ja mislim da u BiH nije tih okolnosti, da smo na nekom otvorenijem okruženju, što ne mislim da bilo bolje, da bi bilo sasvim drugačije.“


Jakšić ocjenjuje i kako siva ekonomija, razjedinjenost tržišta unutar BiH, ali i prisustvo visokog predstavnika itekako zemlju rangiraju po konkurentnosti na najniže mjesto:


„Ekonomska politika naša nije u potpunosti u našim rukama i to se indirektno i onako skriveno provlači u svim tim rangiranjima.“


Prema izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma BiH je bolje rangirana u makroekonomskoj stabilnosti, zdravstvu i osnovnom obrazovanju, te efikanosti tržišta rada.
XS
SM
MD
LG