Posljedice globalne finansijske krize direktno neće imati uticaja u Bosni i Hercegovini, ali se indirektno mogu odraziti na povećanje kamatnih stopa, smatra guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić. Prema njegovim riječima neke banke su to već najavile s obzirom na činjenicu da je u Bosni i Hercegovini slobodno formiranje kamatnih stopa:
„A s druge strane vjerovatno će također neke banke imati određenih problema sa likvidnošću, mada do sada sve uredno ispunjavaju obaveznu rezervu i još uvijek su visoko likvidne kad je u pitanju finansijsko tržište u BiH. Znači ukoliko su klijenti pouzdaniji i imaju dobru kreditnu historiju i imaju kod njih depozite, oni imaju i nešto nižu kamatnu stopu za te klijente. Također, koji imaju visok rizik, za te klijente veća je kamatna stopa. Ali ne očekujemo neko drastično povećanje kamatnih stopa, tako da mislimo da do kraja kraja godine ne bi trebalo biti daljeg povećanja kamatnih stopa komercijalnih banaka.“
Guverner Centralne banke BiH kaže da je većina banaka u BiH nedavno već povećala kamatne stope i imaju selektivan pristup prema klijentima. O mogućnosti pooštravanja uslova davanja kredita zbog finansijske krize u svijetu, Kozarić kaže:
„To sigurno hoće jer komercijalne banke već analiziraju svoju kreditnu politiku i sigurno da će vrlo pažljivo pristupati novim plasmanima, tako da mi očekujemo jedan usporen kreditni rast, a što je, na kraju-krajeva, i dobro. Mislim da je danas najvažnije upravljati rizikom i gledati da se sredstva ne izgube. A, nažalost, u prošlom vremenu trka za profitom i jedan agresivni marketing su doveli do ovakve situacije na širem prostoru, pa može se reći da imaju posljedice i na BiH.“
Kozarićevo mišljenje dijeli i direktorica Agencija za bankartsvo Republike Srpske Slavica Injac:
„Globalna finansijska kriza nema direktnog uticaja na banke u RS-u, međutim ima indirektnog uticaja. Sve banke su trenutno stabile i likvidne, ali uticaj će imati na kamatne stope, odnosno na visinu kamatnih stopa jer je jako povećana cijena kapitala u inostranstvu, a pošto je naš sistem dio svjetskog finansijskog sistema, to utiče i na nas. Znači nema nikakvih razloga za zbrinutost što se tiče stabilnosti našeg bankarskog sistema, ali će sigurno biti uticaja na buduće kredite, iako se ja iskreno nadam da banke neće pretjerivati sa povećanjem kamatnih stopa i da do kraja godine povećanje neće biti već od jednog indeksnog poena.“
Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić tvrdi da je štednja u bankama osigurana zahvaljujući djelovanju Agencije za osiguranje depozita. Osiguran iznos je 7.500 KM, a očekuje se da će Parlament BiH odobriti da bude povećan na 10.000 maraka. Samim tim, navodi Kozarić, bankarski sektor u BiH je likvidan. Na pitanje da li su tačne spekulacije koje su se pojavile u javnosti o mogućem zatvaranju pojedinih banaka u BiH, Kozarić je odgovorio:
„Mi ne očekujemo takvu mogućnost, niti ona postoji. Ja mislim da građani trebaju da budu mirni. To su privatne banke koje imaju svoje majke u inozemstvu i sigurno da ne može doći do neke bankarske krize većih razmjera i da je ovo prolazno. Mi očekujemo da će se ovo teško stečeno povjerenje zadržati u komercijalnom bankarstvu i da takvih ekscesnih situacija neće biti u BiH.“
U Centralnoj banci očekuju i blagi pad inflacije u Bosni i Hercegovini s obzirom na pad cijena nafte na svjetskom tržištu, a uvjereni su i kako će ona biti jednocifrena do kraja godine.