„Ona regija koja je mene posebno oduševila tim prirodnim potencijalom i turstičkim potencijalom je Hercegovina, za koju sam ja smatrao da je nekako zemlja kamena i patnje, ali to je oaza zbilja. I onda gore Una i kanjon rijeke Vrbasa iznad Banje Luke, to mi je nekako bilo divno. Ali, mislim, teško mi je izdvojiti jer sam jednostavno, ono kao pionir nekada, otkrivao svoju zemlju u potpuno drugom svjetlu. Siguran sam da bi to i ljudima izvan BiH bilo jednako zanimljivo, a nisam siguran da bi im ne bi bilo bezbjedno.“
Pa, iako je video spot zbog slabe finansijske potpore države kratko emitovan, a američki predsjednik George Bush na nedavnom samitu NATO-a pohvalio napredak BiH u evroatlantskim integracijama, bosanskohercegovačke turističke djelatnike je iznenadila informacija objavljena na službenoj stranici State Departmenta. Mine, kriminal, loše ceste, samo su neki od segmenata na šta upozoravaju na ovoj stranici američke državljane koji se odluče da posjete BiH.
U Turističkoj zajednici Federacije BiH kažu da statistički podaci demantuju informaciju State Departmenta jer turisti iz SAD-a spadaju u prvih deset zemalja koji posjećuju BiH. Govori direktor Enes Arifhodžić:
„Ima nešto što je još specifično za turiste iz SAD-a. To su turisti koji se u odnosu na ostale strane turiste najduže zadržavaju u BiH.“
Direktor Turističke organizacije Banja Luka Stevo Kelečević:
„Putevi da nam nisu najbolji, činjenica je da nisu, ali turističke atraktivnosti koje možemo ponuditi, bilo prirodne bilo izgrađene, zaslužuju i da se malo prođe lošim drumom da bi se vidjelo nešto lijepo, u čemu može da se uživa.“
Tim Klensi (Tim Clancy), Amerikanac koji godinama živi u BiH i koji nastoji da zemlju učini turistički atraktivnijom, ne samo da je iznenađen informacijom State Departmenta već i razočaran:
„Zaista apsolutno nema smisla. To je zaista sramota od State Departmenta, ali, nažalost, ništa čudno od Bushove administracije da opet stavi BiH, koja je prije nekoliko mjeseci dobila pohvale od gospodina predsjednika Busha, opet na crnu listu koja zaista ima veliki negativni uticaj na američke turiste koji bi bili potencijalni gosti naše zemlje. Nadam se da će se konačno naši političari malo aktivnije angožavati u skidanju BiH sa crnih lista. To zaista ne zaslužujemo.“
Za sociologa Dinu Abazovića informacija State Departmenta ukazuje na negativnu činjenicu i po međunarodni, ali i domaći imidž BiH:
„Ukoliko je bh. državni i društveni ambijent ocijenjen negativno, dakle ne daje se jedna vrsta preporuke, to samim tim treba ponovo da ukaže da vladajući establišment i političke strukture BiH moraju što prije nešto uraditi nešto na esencijalnim pitanjima, a ta esencijalna pitanja su u svakom slučaju, između ostaloga, i pitanje uticaja na razminiravanje koje bi trebalo biti prioritet, na sigurnost cestovnog prometa, na opću sigurnost u državi itd.“