Dostupni linkovi

Desetogodišnjica Radija 27


Ujutro, 10. juna 1998. godine oglasio se prvi put „Radio 27“. Dakle, tačno prije 10 godina u medijski podijeljenom prostoru Bosne i Hercegovine Radio Slobodna Evropa pokušava obezbijediti informaciju iz svih dijelova zemlje.

Na samom početku okupljeno je 27 lokalnih radiostanica. U godinama koje slijede priključile se ovoj mreži brojne stanice. U jednom trenutku bilo ih je čak 40. Urednik Jutarnjeg programa „Radio 27“ Ešref Hodžić:


„Kako su prolazile godine i mi smo stasavali, prije svega i mi u Radiju Slobodna Evropa, u redakciji ovdje u Sarajevu, u redakciji u Pragu, stasavali su i novinari u bosanskohercegovačkim radiostanicama, u članicama naše mreže. Znači, svih ovih 10 godina iz dana u dan bili smo bolji, rekao bih brži, imali više informacija, različitih stavova. Jednostavno, vodila nas je profesionalna norma sve do danas.“


Najznačajniju misiju - objedinjavanje medijskog prostora BiH „Radio 27“ uspješno je završio. Govori tadašnji direktor programa Radija Slobodna Evropa na južnoslovenskim jezicima Nenad Pejić:


„Prvi i osnovni razlog da je ’Radio 27’ opstao za ovih 10 godina je u tome da je od početka to bio dobar koncept zasnovan na suradnji između Radija Slobodne Evrope i lokalnih radiostanica. Dakle, ne samo da sad Radio Slobodna Evropa priprema jedan program, pa ostali taj program emitiraju, nego se radi o tome da sve lokalne radiostanice učestvuju ne samo u kreiranju programa nego u redovnom, dnevnom izvještavanju o događajima u njihovim sredinama. Dakle, radi se o jednom partnerstvu, a ne samo o reemitiranju programa. To je prvi i osnovni razlog. Što se tiče drugih zemalja, ja sam pokušao nešto da uradimo u Rusiji. Tamo je to propalo zbog toga što tamo Putin kontroliše sve živo i to mu, naravno, nije bilo u interesu. Zatim smo uspjeli da uradimo to u Gruziji djelimično, ali ne toliko uspješno kao i BiH. Postojali su još pokušaju na nekim drugim mjestima, ali nigdje nije bilo tako uspješno kao u BiH. “


Od samog početka u mrežu „Radio 27“ uključen je Radio Bihać. Direktor Radiotelevizije Bihać Idriz Selimović o značaju ovog projekta:


„Prije svega što je lokalno stanovništvo općine Bihać i šire upoznato sa svim dešavanjima i zbivanjima preko drugih radiostanica kojima oni koordiniraju na području BiH.“


I Radio TNT iz Travnika je od prvog dana u zajedničkoj mreži bh. radiostanica koje predvodi Radio Slobodna Evropa. Govori direktor Dino Lolić:


„To smo prepoznali zaista kao jedan vrlo ozbiljan i kvalitetan projekat i, uostalom, je ovih 10 godina pokazalo i dokazalo da je to, u stvari, prema informacijama koje ja imam, jedina mreža koja je u BiH i uspjela opstati 10 godina. A, naravno, o kvalitetu najbolje sude slušatelji.“


Radiostanica „Osvit“ iz Zvornika takođe je članica zajedničkog jutarnjeg programa od samog početka. Tih prvih dana prisjeća se direktorica Zorana Petković:


„’Radio 27’ u onom periodu kada je počeo s emitovanjem programa važio je za jedini program koji je objedinjavao ceo prostor BiH. Bilo je to vreme kada su se mogle čuti informacije lokalne iz svih lokalnih sredina na jednom mestu, i to na način da su se javljali reporteri iz lokalnih radiostanica.“


Urednik Jutarnjeg programa „Radio 27“ Ešref Hodžić:


„Vodio nas je život, svakodnevna zbilja Bosanaca i Hercegovaca u svim dijelovima BiH, tako da su se teme same po sebi nametale. Istina, zbilja nije se tako brzo mijenjala, tako da smo i mi bili prinuđeni neke teme ponavljati, prilaziti im s nekih drugih strana, obezbjeđivati više sagovornika kako bismo došli do neke informacije, kako bismo pomogli jednostavno ljudima u lokalnoj sredini da brže rješavaju probleme koji ih muče.“


„Radio 27“, zajednički jutarnji program Radija Slobodna Evropa i 28 bosanskohercegovačkih radiostanica emituje se svakog jutra od 8 do 9 sati. Može se slušati na pedesetak UKT frekvencija u BiH i „uživo“ na Internetu: www.slobodnaevropa.org

XS
SM
MD
LG