Dostupni linkovi

Ponovo protesti bivših policajaca


Već drugi dan nekoliko desetina decertifikovanih policajaca iz oba bosanskohercegovačka entiteta protestuju ispred zgrade Ureda visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu, zahtijevajući da im bude omogućen povratak u službu.

Iako su predali zahtjev Kancelariji visokog predstavnika da ih primi prvi čovjek međunarodne zajednice u BiH Miroslav Lajčak, to se, kako sada stvari stoje, neće desiti, kaže za naš program portparol Mario Brkić. Stav OHR-a je da se problem decertifikovanih policajaca treba rješavati na nivou BiH - UN:

„Ono što je sada potrebno je usvojiti izmjene i dopune zakona na nivou države, RS-a i Federacije BiH i Kantona 10, tako da bi se udruženja trebala obratiti ovim institucijama za rješenje svog problema.“

Vijeće sigurnosti UN-a, 30. aprila prošle godine, donijelo je izjavu kojom su utvrđeni uslovi za ukidanje doživotne zabrane rada u institucijama za provođenje zakona i izjednačena prava decertifikovanih policajaca s ostalima u BiH. Nakon toga, Vijeće ministara BiH formiralo je monitoring tim koji je sačinio akcioni plan za realizaciju predsjedničke izjave UN-a. Tokom pripreme usvajanja OHR je predložio drugačije rješenje.

Dugogodišnja uposlenica u Ministarstvu za ljudska prava BiH Saliha Đuderija o svemu tome iznosi lični stav:

„Mi smo imali jednu vrlo ograničenu ulogu u pogledu zagovranja, odnosno postizanja rješenja u pogledu bolje zaštite ljudskih prava decertifikovanih policajaca. Dakle, mi ni na koji način nismo mogli rješavati meritum predmeta, odnosno rješavati sam problem jer mi nemamo tu vrstu nadležnosti. Ono što stoji u predsjedničkoj izjavi Vijeća sigurnosti ne odnosi se na Ministarstvo za sigurnosne ili policijske strukture, a nikako na Ministarstvo za ljudska prava.“

Decertifikovani policajci ispred zgrade OHR-a će protestovati tri dana, a ukoliko se do tada njihovi problemi ne riješe, najavljuju i štrajk glađu. Predsjednik Udruženja decertifikovanih policajaca Federacije BiH Kemal Kobilica:

„Mi se skupljamo, dolazimo iz svih krajeva BiH. Uglavnom dolaze kategorije najugroženijih policajaca. Naravno, mi ne očekujemo da dođu ljudi koji su sa nama prošli put štrajkovali glađu, koji su oboljeli, koji su već otišli u invalidske penzije, zatim neki su po boračkim zakonima otišli u penzije. Naš broj je smanjen, ali mi koji dođemo danas nećemo odstupiti dok se u potpunosti ne implementira predsjednička izjava Vijeća sigurnosti UN-a.“

Predstavnik Udruženja decertifikovanih policajaca RS-a Dragan Gajić:

„U RS-u, baš sam upoznat, nas 80 može da se vrati ujutro takoreći na posao jer imamo sve zakonske osnove za povratak na posao. I po našim zakonima mi nismo ni mogli ostati bez posla, jedino se umiješao tadašnji IPTF-a i bez ikakvih osnova je dao te otkaze.“

Odlukom Međunarodnih operativnih policijskih snaga u BiH, u okviru policijske reforme prije šest godina u BiH je bez posla ostalo 598 policajaca. Kao razlozi su navedeni validnost obrazovne dokumentacije i provedeni disciplinski postupci. Tom odlukom nekadašnjim policajcima zabranjen je rad u struci. I pored nekoliko protesta, problem decertifikovanih policajaca do sada nije riješen.

XS
SM
MD
LG