Dostupni linkovi

Duraković: ostavka zbog političkih pritisaka


Sarajevo, zgrada RTV doma
Sarajevo, zgrada RTV doma

Jasmin Duraković, generalni direktor Radio-televizije (RTV) Federacije BiH, podnio je neopozivu ostavku na ovu funkciju, saopšteno je iz ove medijske kuće. Sam Duraković kaže da su sve učestaliji politički pritisci na ovu medijsku kuću jedan od razloga njegove ostavke.

Dosadašnji generalni direktor Federalne radiotelevizije Jasmin Duraković tvrdi da se sa dužnosti povlači zbog privatnih i profesionalnih razloga, ali i zbog stalnih pritisaka, prije svega političkih, na ovaj medij. Politički pritisci su, kaže Duraković, kulminirali u posljednjih godinu dana:

„Zadnjih godinu dana mi smo imali desetine verbalnih napada na naše novinare, prijetnje pištoljima, fizičke tuče - dakle, svi oni oblici koji su, zapravo, vidljivi. S druge strane smo imali jedan konstantan pritisak u kojem su vladajuće političke stranke zloupotrebljavale neke mehanizme koji im zakonski ne pripadaju, pa su nam slali revizije na koje nemaju pravo praveći od njih političke revizije, pa su nam pravili pritiske preko Parlamenta, u svakom slučaju, namjera da se pokuša da se od javnih emitera naprave praktično organi Parlamenta, da direktori odgovaraju Paralamentu na jedan način koji je, rekao bih čak, nezabilježen u evropskoj praksi.“

Zastupnici u Parlamentu Federacije, prije svega oni iz redova vlasti, tvrde da nikakvih pritisaka na FTV nije bilo, te da je ovaj medij bastion opozicije. Zastupnik Stranke demokratske akcije Irfan Ajanović komentarišući ostavku Jasmina Durakovića navodi da su ocjene o političkim pritiscima samo pravdanje:

„Od 120 i nekoliko tih ljudi u sistematizaciji, koju su sada napravili, 60 posto su direktori, oni podobni sa srednjom spremom dobili su najpovoljnija mjesta, a oni fakultetski obrazovani, ja ću kao Bošnjak to reći, posebno Bošnjaci su u autu i nemaju šansu da djeluju. Haos je kod njih i direktor bježi od haosa da ne bi bio u poziciji da razmatra veliki broj žalbi koje će doći nakon podjele rješenja.“

Sa ovakvim ocjenama ne slažu se zastupnici Socijaldemokratske partije koji smatraju da su pritisci na FTV bili očigledni. Zastupnik ove stranke Mirza Kušljugić kaže da konstatacije vladajućih stranaka nisu tačne. On dodaje da je vrlo očigledna i nespremnost da se do kraja reguliše zakon o FRTV, što predstavlja svojevrstan politički pritisak:

„Izjave, da ne kažem floskule - ukoliko vam se ne sviđa način na koji određeni mediji izvještavaju. Sasvim je prirodno da mediji u lupi svog posmatranaja drže poziciju, jer pozicija je ta koja ima većinu i koja donosi odluke i koju mediji po svojoj definiciji treba da drže u javnosti eksponiranu. I mislim da je konstatacija koju neki iz pozicije iznose ustvari njihova frustracija što većina onoga što ne uspijevaju da naprave FTV iznosi u javnost.“

Televizija i generalni direktor ne mogu normalno funkcionisati bez zakonske regulative, smatra zastupnik Hrvatske seljačke stranke Anto Čolak. On smatra da je proizvod toga i Durakovićeva ostavka:

„Isto kao što mi kao javnost u BiH ne možemo normalno funkcionirati dok moramo svaku veče na tri različita emitera gledati tri različite vijesti o jednoj te istoj stvari. To je preduvjet svih naših podjela - te medijske podjele. I još ih pravimo u javnim emiterima, pa oni u Banjoj Luci gledaju i slušaju jedan dnevnik koji mi u Federaciji ne smijemo vidjeti, mi u Federaciji gledamo drugi, pa se onda umiješa još plus BHT sa trećim, tako da niko više ne zna šta je tu na stvari.“

Jasmin Duraković:

„Naša je javna misija da damo opoziciji prostor za javno djelovanje. I s druge strane, dakle Federalna RTV je imala uređivačku politiku u kojoj nije bilo prostora za potporu nacionalističkim idejama, retrogradnim, i koje nisu dobre za BiH. U tom smislu ako smo zbog toga opoziciona televizija, onda možemo to i tako tumačiti. Mi smo radili svoj javni posao tako da smo davali prostor i jednima i drugima, ali naprosto nismo htjeli da budemo oni koji protežiraju priče o podjeli BiH, sve one stvari zbog kojih BiH danas nije normalna država.“

Prema još nezvaničnim informacijama, vršilac dužnosti generalnog direktora RTV Federacije BiH trebao bi biti Džemal Šabić, urednik i reditelj zaposlen u ovoj medijskoj kući.

XS
SM
MD
LG