Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine sastali su se danas u Briselu sa predsjednikom Evropskog savjeta Šarl Mišelom (Charles Michel).
Radi se o nastavku razgovora nakon dogovora koji su predstavnici BiH postigli 12. juna uz posredstvo Michela u Briselu.
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, je nakon sastanka izjavila da su se sa predsednikom Evropskog saveta dogovorili da imaju "periodične sastanke".
"Vladala je pozitivna atmosfera. Svi razumeju složenost prilika u BiH. Ovo je bio sastanak ohrabrenja sa njegove strane, da svi razumemo kao trebamo biti deo evropske porodice", izjavila je Cvijanović.
Istakavši kako među članovima Predjsedništva Bosne i Hercegovine postoje neslaganja, Željka Cvijanović je ocijenila da se to ne treba prikazati u evropskoj prestonici već da je cilj ovakvih susreta da se vidi šta se može uraditi zajedno.
Član Predsjedništva BiH, Željko Komšić je na kraju sastanka ocijenio da je "krajnje vrijeme da BiH spomenute stavke skine sa čuvene liste od 14 prioriteta", kako bi se potom prešlo na ono što je on nazvao "težim stvarima", a što će podrazumevati usklađivanje ustavnog i političkog sistema sa sistemom EU.
"Činjenica je da moramo uraditi nešto radi sebe. Postoji dovoljan politički kapacitet za to", izjavio je Komšić.
Član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović rekao da je ohrabren razgovorima sa predsjednikom Evropskog Vijeća.
"Moramo u BiH odlučiti da li smo samo deklarativno za Evropsku uniju ili da pređemo u radnu fazu, a to podrazumeva da donosimo konkretne zakone i ispunjavamo konkretne obaveze kako bi se uskladili sa evropskim zakonima i stečevinama", izjavio je Bećirović.
Tročlano predsjedništvo se sastalo se i sa visokim predstavnikom Evropske unije a zajedničku spoljnu politiku i bezbjednost Žozepom Boreljom (Josep Borrell).
Borelj je ponovio opredijeljenost EU ka putu Bosne i Hercegovine u Uniju. On je istakao da je dodeljivanje statusa kandidata za članstvo u EU u decembru bila važna prekretnica, koja je potvrdila evropsku budućnost zemlje.
Pozvao je Predsjedništvo da unaprijedi reforme i osigura funkcionalnost zemlje i njenih institucija, za dobrobit građana Bosne i Hercegovine. Odbacio je neodgovornu retoriku i djelovanje, usmjereno na podrivanje jedinstva i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine i istakao da takvom ponašanju nije mjesto u Evropskoj uniji.
Borelj je također ponovio da je EU i dalje spremna pružiti podršku zemlji, posebno skrenuvši pažnju na pomoć EU za Oružane snage Bosne i Hercegovine, uključujući i deminiranje, u okviru Evropskog mirovnog fonda.
U pozadini nelegalne i ničim izazvane agresije Rusije na Ukrajinu, Borelj je naglasio je važnost izgradnje demokratskog, stabilnog i mirnog kontinenta uz poštovanje pravila i međunarodnog prava. Pohvalio je BiH što je osudila agresiju i uskladila se sa sankcijama EU bez presedana protiv ruskog rukovodstva i njene ratne ekonomije.
Naglašeno je da EU računa na to da će Bosna i Hercegovina i dalje biti uz EU u vanjskopolitičkim stavovima i odlukama, u skladu sa strateškim izborom zemlje za integraciju u EU. EU će, s druge strane, također nastaviti biti uz građane Bosne i Hercegovine, posebno u izazovnim vremenima, kao što je kroz Paket energetske podrške, na koji je BiH dodijeljeno 70 miliona eura za podršku ugroženim domaćinstvima, navodi se.