Dostupni linkovi

Međunarodne medijske organizacije osudile SLAPP tužbe protiv KRIK-a


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

SafeJournalists, Media Freedom Rapid Response i međunarodna mreža Brz odgovor za slobodu medija osudili su 18. juna tužbe protiv portala KRIK i istakli da za cilj imaju da redakcija KRIK-a bude ućutkana zbog svog istraživačkog rada.

Kako prenosi agencija Beta, medijske organizacije su tužbe sutkinje Dušanke Đorđević i njenog supruga protiv Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) ocenili kao strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAAP) i pozvali sudije da se "uzdrže od zlonamernih tužbi".

Oni su pozvali Vladu Srbije da "što pre implementira anti-SLAPP direktivu EU i uključi odredbe za domaće slučajeve kako bi se sprečili takvi pravni napadi u budućnosti".

"Zakonodavci bi takođe trebalo da uzmu u obzir Preporuku Saveta Evrope, koja postavlja čvrste standarde koje države članice moraju da ispune kako bi obezbedile poštovanje svojih obaveza u vezi sa ljudskim pravima prilikom uvođenja domaćeg zakonodavstva protiv SLAPP-a", stoji u saopštenju.

Mreža je podsetila da su tužbe podnete pošto je KRIK 24. januara objavio profil sutkinje Dušanke Đorđević i profil njenog supruga u bazi podataka "Prosudi ko sudi", u okviru koje su istraživali rad pravosuđa, između ostalog i njen rad.

"Pokrenuta 2021. godine, ova baza podataka predstavlja javni izvor za praćenje informacija o srpskom pravosuđu. Nakon što je baza ažurirana podacima o sutkinji Đorđević i njenom suprugu, KRIK je 13. maja 2024. obavešten o tužbama za povredu zaštite podataka", piše u saopštenju.

Kako je RSE ranije pisao, sutkinja Đorđević, pored novčane odštete, traži i kazne zatvora za novinare i zabranu rada na period od dve godine.

"Oni su zatražili od suda da proglasi krivim medij i novinare i osudi ih na po deset meseci zatvora. Traže i da se novinarima zabrani da se bave profesijom na dve godine", podsjetili su iz mreže SafeJournalists koju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Sindikat medija Crne Gore, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo i Udruženje novinara Kosova.

Prema njihovoj oceni, ti "nesrazmerni zahtevi" predstavljaju ozbiljan pokušaj da se ućutka KRIK-ov istraživački rad od javnog interesa.

Đorđević u tužbama tvrdi da su novinari povredili njenu privatnost objavljivanjem njenog imena i položaja u Apelacionom sudu u Beogradu, kao i detalja o nepokretnostima koje poseduje sa suprugom.

Navodi i da su novinari KRIK-a ugrozili njenu bezbednost i pomogli kriminalcima da je lociraju.

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović rekao je da je to možda i najveći pritisak na taj portal, a da tužbe indirektno ugrožavaju i druge medije u Srbiji.

"Nas tuži visokopozicionirana sudija i tvrdi da nismo smeli ni ime da joj objavimo, dakle mi smo sada stavljeni u poziciju da na sudu branimo ne samo naš rad, već i zakonsko pravo novinara da pišu o onima koji vrše vlast”, rekao je Dojčinović za medije krajem maja.

XS
SM
MD
LG