Nerasvetljene veze sa kriminalom i 'državni poslovi' Zvonka Veselinovića

Zvonko Veselinović i Milan Radoičić (iza) isped Specijalnog suda u Beogradu gde im je suđeno za prisvajanje kamiona "Hipo Alpe Adria Lizinga", 9. februar 2015.

Za Srbiju biznismen, za Kosovo kriminalac, u Sjedinjenim Državama na crnoj listi.

Zvonko Veselinović povezivan je sa organizacijom barikada i neredima na severu Kosova, ubistvom političara Olivera Ivanovića, švercom nafte, droge i oružja, ali nikada zbog toga nije odgovarao.

U Srbiji mu se sudilo dva puta zbog malverzacija i zloupotrebe položaja i oba puta je oslobođen.

Poslednji put je u policiji bio 4. oktobra kada je negirao navode da je naručio i platio ubistva policijskih inspektora koji su 2019. otkrili plantažu marihuane u Jovanjici.

Pročitajte i ovo: MUP Srbije: Veselinović dao izjavu o navodima da je naručio ubistvo inspektora u slučaju 'Jovanjica'

Poslovni partner mu je organizator oružanog napada na kosovsku policiju Milan Radoičić. Njihove građevinske firme angažovane su na državnim projektima i beleže milionske zarade.

Za razliku od Radoičića, koji je bio potpredsednik najveće stranke kosovskih Srba, Veselinović nikada nije imao političku funkciju.

Ipak, zvaničnici u Beogradu su ga, uz Radoičića, označavali kao "zaštitnika Srba na Kosovu".

Hapšenja zbog droge i krađe

Prvi put je, kako su tada preneli mediji, uhapšen 2003. zbog sumnje da je preprodavao drogu. Tri godine kasnije je presudom suda u Kraljevu u Srbiji, oslobođen odgovornosti.

Na Kosovu je 2005. hapšen zbog navodne krađe automobila.

Kako je objavila Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK), u Beloj knjizi organizovanog kriminala srpske policije iz 2001. pominje se kao vođa grupe koja je krala i krijumčarila automobile na Kosovu.

Grupa se, navodno, bavila i iznudama i falsifikovanjem dokumenata.

Barikade i neredi na severu Kosova

U žižu javnosti dospeo je tokom barikada na Kosovu 2011. i 2012. godine, koje su lokalni pripadnici srpske zajednice postavili protiveći se prisustvu kosovske policije i carinika na severnim granicama.

Napadi na vojnike KFOR-a kod Zubinog Potoka na severu Kosova, 28. novembar 2011.

NATO misija na Kosovu (KFOR) označila je Zvonka i njegovog brata Žarka Veselinovića kao organizatore barikada, nereda i napada na pripadnika te misije.

Komadant KFOR-a Erhard Drevs izjavio je da su dokazi u vidu video snimaka prosleđeni EULEX-u (misiji Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu).

Tadašnji ministar policije Ivica Dačić izjavio je decembra 2011. da Srbiji nisu dostavljeni zvanični zahtevi za hapšenjem braće Veselinović i da se srpska policija tim slučajem ne bavi.

Srbi na Kosovu su u to vreme Veselinovića nazivali simbolom otpora na barikadama, a pre nego što je 2012. preuzeo funkciju predsednika Srbije, na njegov slučaj osvrnuo se i Tomislav Nikolić.

"Zaista treba dosta dokaza da se opravda hapšenje čoveka koji je pomogao Srbima da izdrže ova tri najteža meseca", govorio je Nikolić u decembru 2011.

Pročitajte i ovo: EULEX: Prikupljaju se dokazi o napadu na vojnike

Krijumčarenje nafte

Iste, 2011. godine, o Veselinoviću su pisali i svetski mediji.

"Herald Tribune" i "New York Times" dovodili su ga u vezu albanskim biznismenom Mentorom Bećirijem (Beqiri) sa kojim je, navodno, krijumčario naftu.

U jednom od retkih intervjua za beogradski tabloid "Pečat" u oktobru 2011. Veselinović je odbacio optužbe za krijumčarenje i naveo da mu barikade na severu Kosova "ne idu u prilog".

"Pre četiri ili pet godina počeo sam ozbiljno da se bavim biznisom. Nisam ništa krijumčario, švercovao, nikakvim kriminalom se bavio nisam. Napravio sam novac na osnovu toga što smo imali povlastice iz Republike Srbije", rekao je Veselinović za Pečat.

Naveo je i da "svi građani Mitrovice znaju da još od 1999. godine uz narod aktivno pruža otpor albanskoj okupaciji".

"Za mene radi 30 kamiona, neki su i moje vlasništvo, neki pripadaju mojim prijateljima, ali su u mojoj službi. Jedan kamion mesečno donosi tri hiljade evra čistog novca. Od kada su počele ove blokade, moji kamioni su svi parkirani. Svi moji i kamioni mojih prijatelja stavljeni su na raspolaganje narodu i predsednicima opština, da se od njih prave blokade", rekao je tada Veselinović.

Pročitajte i ovo: Veselinović i Bećiri - Braća po nafti

Hapšenje na Kopaoniku

Kada je Zvonko Veselinović sa bratom Žarkom uhapšen u decembru 2011. na Kopaoniku, u prvom trenutku nije bilo jasno da li je to učinjeno zbog organizovanja barikada na severu Kosova.

Kosovski Srbi su tada organizovali niz protesta i pretili prekidom saradnje sa EULEX-om ako Veselinović ne bude pušten.

Slučaj je razjasnio tadašnji ministar policije Ivica Dačić, navodeći da Veselinović nije uhapšen po zahtevu EULEX-a, već po nalogu srpskog tužilaštva.

Veselinovićev advokat bio je Goran Petronijević, koji danas zastupa Milana Radoičića organizatora oružanog napada na kosovsku policiju u selu Banjska 24. septembra.

Petronijević je tada za Radio Slobodna Evropa (RSE) izjavio da protiv Veselinovića nikada nije pokrenut postupak povodom navoda o organizovanju nereda na severu Kosova.

Advokat Goran Petronijević sa novinarima ispred Palate pravde u Beogradu nakon saslušanja Milana Radoičića, organizatora oružanog napada na kosovsku policiju u selu Banjska, 3. oktobar 2023.

Prisvajanje kamiona Hipo lizinga

Ispostavilo se da se radi o optužnici prema kojoj se Veselinović i Milan Radoičić terete da su podstrekavali svog poslovnog partnera Dragana Ćurčića, vlasnika firme "Euro kop", da i nakon raskida ugovora o lizingu zadrži kamione Hipo Alpe Adria Lizinga i da ih da njima na korišćenje.

Ćurčića su, kako se navodi u optužnici, više puta zvali i nagovarali da zajedno koriste kamione na teritoriji Kosova.

Krađom i korišćenjem kamiona, tvrdilo je tužilaštvo, zaradili su oko dva miliona evra.
Veselinović je u decembru 2012. pušten da se brani sa slobode.

U martu 2016. godine Veselinović i Radoičić su pravosnažno oslobođeni optužbe, a Ćurčić je osuđen na tri godine.

Veselinović je bio osumnjičen i za nedozvoljenu proizvodnju i promet oružja i eksploziva, ali je od tih optužbi tužilac odustao.

Ilegalno iskopavanje šljunka

U februaru 2013. protiv Veselinovića, Radoičića i još dvojice njihovih saradnika podignuta je optužnica zbog malverzacija na izgradnji Koridora 10.

Optuženi su da su iskopavali šljunak bez saglasnosti nadležnog Ministarstva i bez plaćanja naknade lokalnim vlastima, a zatim ga koristili za gradnju puta.

Viši sud u Pirotu ih je 2017. godine oslobodio optužbi, ali je Apelacioni sud naložio ponavljanje postupka.

U januaru 2019. godine sud u Pirotu je Veselinovića osudio na dve godine zatvora, a Radoičić je oslobođen.

Šest meseci kasnije, Apelacioni sud je oslobodio i Veselinovića.

Pročitajte i ovo:

Kamenolom u suvlasništvu Veselinovića i Radoičića kršio propise, a radio koridor ka JadranuSvi biznisi Zvonka VeselinovićaKo je Milan Radoičić? 

Ubistvo Olivera Ivanovića

Tužilaštvo Kosova Veselinovića i Radoičića dovodi u vezu sa ubistvom političara sa severa Kosova Olivera Ivanovića 2018. godine u Mitrovici.

Oni su pomenuti kao navodni organizatori kriminalne grupe, ali protiv njih nije podignuta optužnica jer su tada bili u bekstvu.

Zakon Kosova ne dozvoljava da protiv osoba u bekstvu podižu optužnice, ukoliko one nisu prethodno ispitane.

Zvaničnici u Srbiji ovaj postupak ocenjuju kao politički motivisan.

Istragu ubistva Ivanovića vodi i Specijalno tužilaštvo Srbije, ali ona nije odmaklo dalje od predistražnih radnji.

Oliver Ivanović je ubijen 16. januara 2018. godine sa šest hitaca u leđa, ispred prostorija njegove stranke u Severnoj Mitrovici.

Crna lista SAD

Krajem 2021. američko ministarstvo finansija stavlja Veselinovića na listu sankcija. Na istoj se našao i njegov brat Žarko Veselinović, Milan Radoičić i još deset sa njima povezanih osoba.

Ministarstvo finansija SAD označilo je Zvonka Veselinovića kao lidera organizovane kriminalne grupe, i jednu od najozloglašenijih koruptivnih figura na Kosovu.

SAD su saopštile da je njegova kriminalna grupa umešana u šemu podmićivanja velikog spektra, zajedno sa kosovskim i srpskim bezbednosnim zvaničnicima koji joj olakšavaju nelegalnu trgovinu robom, novcem, narkoticima i oružjem između Kosova i Srbije.

U koruptivnoj šemi pominju se i političari, kojima je Veselinović, kako se navodi, pomagao u izbornoj kampanji, a zauzvrat bi ga oni "nagrađivali najboljim infrastrukturnim ugovorima".

"Na kraju će ih optužiti što ne poštuju granicu između Kosova i Srbije, ali to je već njihova stvar. Ako postoje neke ozbiljne optužbe, naši državni organi će ih i te kako ispitati", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u decembru 2021.

Pročitajte i ovo:

Radoičić, Veselinović i sa njima povezani Srbi sa Kosova pod sankcijama SADVučić o sankcijama Radoičiću i Veselinoviću: Ako ima ozbiljnih optužbi, biće ispitaneKurti i Osmani podržali sankcije SAD Veselinoviću i ostalimaBorrell: Sankcije SAD važan korak protiv organizovanog kriminala na Z. Balkanu

Vučić je negirao da je vladajuća Srpska napredna stranka uzimala novac od Zvonka Veselinovića.
"Ni dinara nam nisu dali, što se tiče ostalih ne znam", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije i premijerka Ana Brnabić su Veselinovića i Radoičića "branili" i u Skupštini Srbije.
"Kada mi kažete kriminalna grupa Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića, a vi mi pokažite presude gde su oni kriminalna grupa ili nemojte da kriminalizujete Srbe sa Kosova", rekla je Brnabić u oktobru 2022. odgovarajući poslanicima opozicije.

Godinu dana posle SAD, Veselinovića je na listu sankcija stavila i Velika Britanija u okviru globalnih antikorupcijskih mera.

Milioni od države Srbije

Krajem novembra 2018. Veselinović i Radoičić su ozvaničili vlasništvo u firmi Inkop iz Ćuprije, koja je od države dobijala unosne poslove na izgradnji Koridora 11, a čije je i sedište jedno vreme bilo na državnoj adresi, pokazalo je istraživanje RSE.

Milionski poslovi dodeljivani su im i nakon američkih sankcija.

Pročitajte i ovo: RSE istražuje: Milioni Srbije i Kosova za osobe i firme sa 'crne liste' SAD

RSE je u aprilu 2023. utvrdio da su tri firme povezane sa Veselinovićem i Radoičićem u protekle dve i po godine gradile najmanje tri velike saobraćajnice u Srbiji.

U vlasništvu Inkopa je i hotelijerska firma Dolly Bell koja ima hotel Grej na Kopaoniku.

Taj hotel je kosovska policija označila kao mesto u kojem se okupljala oružana grupa koja je 24. septembra napala kosovsku policiju.

Kamioni Veselinovićeve i Radoičićeve firme "Inkop" na izgradnji puta Požarevac - Golubac na istoku Srbije, 20. maj 2023.

Afera prisluškivanja

U septembru 2021. ime Zvonka Veselinovića spomenuto je i u aferi prisluškivanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Potpredsednica opozicione Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je da je policija prisluškivala Vučića jer je razgovarao sa ljudima koji se dovode u vezu sa kriminalom.

Vučić je ove optužbe demantovao, navodeći da nikada nije razgovarao sa Veselinovićem i Radoičićem i da ga policija sigurno nije prisluškivala zbog toga.

"Ja sam dva puta video na Kosovu Veselinovića, a mislim da se nikada u životu nismo čuli. Nemam ni njegov broj memorisan u aparatu", rekao je tada Vučić.

Pročitajte i ovo: 'Kineski poslovi' ljudi sa američke crne liste u Srbiji

Rušenje u Savamali

U februaru 2022. mediji su preneli svedočenje vođe kriminalnog klana Veljka Belivuka, koji je na saslušanju u tužilaštvu navodno rekao da su on i Zvonko Veselinović "slali svoje ljude da ruše u Savamali u centru Beograda" 2016. godine.

Tužilaštvo za organizovani kriminal i Ministarstvo unutrašnjih poslova se nisu oglasili povodom ovih navoda.

Demolirana Hercegovačka ulica u beogradskom kvartu Savamala, 28. april 2016.

U noći između 24. i 25. aprila 2016. maskirane osobe su bagerima porušile objekte u Hercegovačkoj ulici u kvartu Savamala.

Policija se nije odazvala na pozive građana, a izvršioci do danas nisu otkriveni.

Na mestu rušenja u Savamali je nakon toga počeo da niče državni projekat Beograd na vodi.

Kamion na barikadi u Banjskoj

Istraživanje RSE pokazalo je da je firma čije je ime ispisano na jednom od kamiona kojim je oružana grupa 24. septembra blokirala put ka selu Banjska poslovni partner preduzeća braće Veselinović i Milana Radoičića.

Nakon što je policija pokušala da ukloni barikadu, policijski službenici su napadnuti. Ubijen je policajac Afrim Bunjaku, a nekoliko drugih je povređeno.

Radoičić je preuzeo odgovornost za organizaciju napada, dok se ime Zvonka Veselinovića u ovom slučaju ne pominje u izjavama kosovskih i srpskih zvaničnika.