Žrtve zločina i sudskih troškova

  • Ankica Barbir-Mladinović
Brojni članovi obitelji s područja Siska, Novske, Paulin Dvora i drugih mjesta gdje su od strane pripadnika Hrvatske vojske činjeni zločini nad civilima, uglavnom srpske nacionalnosti, pokrenuli su proteklih godina sudske postupke za naknadu štete zbog usmrćenja bliske osobe, no teško dolaze do pravde i uglavnom gube sporove pa, umjesto da država plati njima, plaćaju oni njoj vrlo visoke troškove parničnog postupka.

Na taj problem još jedamput je upozoreno danas na Okruglom stolu u Zagrebu kojeg su organizirale tri nevladine udruge – Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, Građanski odbor za ljudska prava i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek.

Marica Šeatović iz Novske već pet godina traži naknadu štete za ubojstvo supruga Mihajla kojeg su 91-e godine, zajedno s još troje članova obitelji, u vlastitoj kući, okrutno ubili pripadnici Hrvatske vojske. Slučaj je već bio i na Ustavnom i na Vrhovnom sudu, ali jedino što je Marica dosad 'izborila' jesu golemi sudski troškovi od već plaćenih 9 000 i novodosuđenih 10000 tisuća kuna koje joj oduzimaju od mirovine.

„Izgubila sam 9 000 kuna, a mirovina mi je manja od 2000, izgubila sam bog zna koliko godina života. To je toliko strašno da se ne može ni opisati.“

Tu je i poznati slučaj Vjere Solar iz Siska koja traži odštetu za ubijenu kćer Ljubicu, Petar Mileusnić iz Novske za ubijenu kćer i suprugu, sudski troškovi su ih ponovo 'pokopali' , a odštetu još nitko nije dobio.

„Ovdje u Novskoj nitko nije dobio odštetu. Samo plaćamo sudske troškove. Petar Mileusnić ima za platiti 20 500 kuna i još uvijek otplaćuje, svaki mjesec mu od mirovine, koja iznosi 2.200kn, odzimaju 700 kn. A Mileusniću je ubijena i kćer i supruga, i sam je bio sav izranjavan i mučen, al' su mislili da je mrtav pa su ga tako ostavili, a onda ga sestra odvela u Njemačku i tamo je bio 5-6 mjeseci po bolnicama. Njegova tužba za odštetu je došla do Ustavnog suda, ali i tamo je odbačena i sad jedino što mu ostaje je Strasbourg.“


UBIJALI "IZVAN RADNOG VREMENA"

Predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava Zoran Pusić dobro je upoznat sa slučajevima zločina u Novskoj i s uzaludnom pravnom borbom obitelji tih žrtava.
Gordana Sobol: Sve te presude, ne da su katastrofalne, nego su za mene kao gradjanku Hrvatske i saborsku zastupnicu apsurdne, neprihvatljive i duboko,duboko moralno upitne! Foto: Midhat Poturović

„U obrazloženju presude zašto se odbija naknada štete članovima obitelji koji su slučajno preživjeli tu stravičnu noć u Novskoj u studenom 91-e , a preživjeli su zato što nisu bili doma , u tom obrazloženju se kaže da je nepobitn ustanovljeno da su zločin počinili pripadnici Hrvatske vojske, u uniformi hrvatske vojske, ali 'izvan radnog vremena'! Prema tome, država ' nije odgovorna' jer su ubijali - izvan radnog vremena! Dakle, to je nešto što će sigurno ući u anale sudske gluposti i nepravde, a to su one najgore nepravde jer su ,formalno, pokrivene zakonom.“

Duško Zorić iz Bjelovara pokušava s nekoliko stotina članova udruge Pravda dobiti od države naknadu za terorističko rušenje kuća i druge poslovne i privatne imovine izvan ratnog djelovanja na Bjelovarskom području, ne samo Srbima već i Hrvatima koji nisu odgovarali tadašnjoj političkoj struji:

„Danas smo, nakon 7 godina suđenja na početku, jer još nije donesena nijedna pravomoćna presuda u korist osoba kojima je uništena imovina, štoviše, izgubili smo sudske sporove , a sudovi su u pravilu dodjeljivali svima koji su tužili parnične troškove koji su u nekim slučajevima iznosili i više od 100 tisuća kuna.“

SDP-ova saborska zastupnica Gordana Sobol:

„Hrvatska to neće moći ostaviti da se na taj način donose presude, kako se, evo, donose. Na žalost kad pogledate te slučajeve od početka do kraja, kako su tekle tužbe, kakve su bile presude nižih sudova , pa sve do odluka Ustavnog suda, sve te presude, ne da su katastrofalne, nego su za mene kao gradjanku Hrvatske i saborsku zastupnicu apsurdne, neprihvatljive i duboko,duboko moralno upitne! Dakle, umjesto da Hrvatska učini sve da stvori mogućnosti da se tim obiteljima ,koliko-toliko,pravedno obešteti sve što su prošli Hrvatska danas jedino što radi jest da fantastično stvara mogućnosti da izbjegne tu obavezu. Negdje je sprega politike, izvršne vlasti i sudstva.“
Vesna Pusić: Dakle,gotovo jedna sustavna akcija, da se, ne samo onemogući tim ljudima da dobiju te naknade,nego da ih se i odvrati od bilo kakve namjere da pokreću postupke za naknadu štete. Foto: zoomzg

I HNSova saborska zastupnica i kandidatkinja za buduću predsjednicu države Vesna Pusić smatra da je takvo ponašanje hrvatske države nedopustivo i da će o tome razgovarati i sutra u Bruxellessu:

„Zapavo je nevjerojatno da je uopće moguće da ljudi podnesu tužbu po jednom zakonu,nakon toga se zakon promijeni i oni ,ne samo da nemaju više temelja za tužbu i da se ne postupa u skladu sa zakonom po kojem su oni podnijeli tužbu, nego im se čak i naplaćuju ti enormni sudski troškovi.A onda je Ustavni sud ipak dao jednu sramežljivu interpretaciju da te troškove ipak ne treba naplaćivati i nakon toga se odustalo od plaćanja jedne vrste troškova ,ali onih koji su u stotinama kuna,a zadržala se obaveza plaćanja troškova onih koji su u tisućama ,pa čak i stotinama tisuća kuna. Dakle,gotovo jedna sustavna akcija , da se ,ne samo onemogući tim ljudima da dobiju te naknade,nego da ih se i odvrati od bilo kakve namjere da pokreću postupke za naknadu štete. To treba naprosto ispraviti.“