Nakon tri godine pravne bitke, Fitorja se nada da će joj penzija za koju je plaćala doprinos biti vraćena.
Kao žrtva seksualnog nasilja tokom rata na Kosovu, odrekla je se kako bi dobila penziju žrtve- 30 evra višu.
Važeći zakoni, prema tumačenju nadležnih tela, nisu dopuštali obe.
"Ako mi daju penziju za koju sam plaćala doprinos, odvojić je samo na lekove", kaže 71-godišnjakinja za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Prošlog meseca sud joj je odobrio pravo na dvostruku mirovinu, iako je odluka, zasad, samo prvostepena.
Pročitajte i ovo: Silovanje, zločin koji se nedovoljno priznaje na Zapadnom BalkanuSaga o dve mirovine
Fitorja - čiji je pravi identitet poznat redakciji RSE 2019. je dobila status žrtve seksualnog nasilja, a uz to i penziju od 230 evra.
U to vrijeme Fitorja je bila u penziji i primala je 200 evra doprinosa.
Slučajno je primila obe penzije samo jedan mesec - tada su vlasti tražile od nje da izabere.
U početku je primala doprinose, ali je nakon godinu dana prešla na penziju žrtve, jer je bila veći.
"Oh, kad sam se odrekla penzije, činilo mi se...", prekida ispovest.
Zakonom o statusu i pravima kategorija proisteklih iz rata na Kosovu, korisnici penzije žrtava seksualnog nasilja u ratu mogu biti i korisnici osnovne penzije. Slično, i druge ratne kategorije.
Prema podacima Kosovskog instituta za pravosuđe (IKD), Ministarstvo finansija, rada i transfera ne sprovodi zakone kako treba.
Dva zakona nisu u suprotnosti i "Ministarstvo finansija mora da ih poštuje", kaže Astrit Kola iz ovog instituta.
"Radnje koje institucije rade su nezakonite", smatra on.
Radio Slobodna Evropa je od prošle sedmice kontaktirao Ministarstvo finansija po ovom pitanju, ali nije dobio odgovor.
Fitorjin slučaj je do suda stigao preko Kosovskog centra za rehabilitaciju preživelih torture (QKRMT), gde ona i druge žrtve godinama dobijaju psihološku pomoć.
Pročitajte i ovo: Deset godina zatvora za silovanje kao ratni zločin na KosovuAdvokati ovog centra pripremili su spise deset predmeta u kojima je tražena dupla penzija, koje su zastupali i na sudu.
Sudski postupak je počeo još 2021. godine, a krajem maja Osnovni sud u Prištini priznao je pravo na duplu penziju za troje oštećenih, među kojima je i Fitorja. Jedno od njih je u međuvremenu preminulo, dok je postupak za ostalih sedam žrtava još u toku.
"Stres i čekanje te uništavaju. (Odricanje jedne penzije) nije trebalo da se desi", kaže Fitorja.
'Država mora delovati'
Na Kosovu se ne zna tačan broj žrtava silovanja tokom rata 1998/99, ali je, prema izveštaju američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, oko 20.000.
Od 2014. godine, kada je Kosovo usvojilo zakon o priznavanju statusa žrtve ratnog seksualnog nasilja zlostavljanim licima, ovaj status je dobilo oko 1.650 osoba.
U QKRMT kažu da među osobama sa ovim statusom ima slučajeva koji su navršili starosnu dob za penzionisanje - 65 godina - a koji nisu odlučili da traže pravo na duplu penziju, zbog uverenja da se sudski postupci odugovlače.
QKRMT traži od Vlade Kosova da prizna ovo pravo ovoj kategoriji društva, posebno nakon odluke Osnovnog suda za tri predmetna slučaja.
Pročitajte i ovo: Kongresmen iz SAD poziva da se rasvetli užas seksualnih zločina na KosovuDirektorka QKRMT-a Feride Rushiti kaže za Radio Slobodna Evropa da država mora delovati, kako se vreme ne bi gubilo na sudovima.
RSE je kontaktirao i Vladu Kosova na ovu temu, ali ona nije odgovorila.
'Još godinu i po dana čekanja'
Selvi Izeti, psiholog QKRMT-a, kaže da odluka Osnovnog suda pozitivno utiče na mentalno i emocionalno zdravlje žrtava.
Prema njenim rečima, "za preživele je poznavanje njihovih prava suštinski dio procesa izlečenja i oporavka od traume doživljene tokom rata".
Ali, Fisnik Mehmeti, advokat u QKRMT-u, kaže da Fitorja i drugi slučajevi neće moći odmah da uživaju pravo na duplu penziju, jer je nakon odluke Osnovnog suda, Ministarstvo finansija - Odeljenje za penzije podnelo je žalbu, putem Državnog odvjetništva.
Prema njegovim rečima, postupak razmatranja predmeta u drugom stepenu može trajati i do godinu i po dana "u najboljem slučaju".
"Ali mi, kao QKRMT, pokušaćemo, putem podnesaka, da se obratimo (Žalbenom) sudu da tretira ove slučajeve kao prioritet", kaže Mehmeti za Radio Slobodna Evropa.
Pročitajte i ovo: Kosovo bez novca za pomoć žrtvama silovanja u ratuMehmeti pojašnjava da će, ukoliko se u žalbi potvrde odluke Osnovnog suda, "Ministarstvo (finansija) u ovim slučajevima priznati penzije i retroaktivno ih nadoknaditi za period kada ih nisu primali".
Osim osoba koje su preživjele seksualno nasilje tokom rata, pravo na duplu penziju na sudovima traže i druge kategorije proistekle iz rata, uključujući invalide, borce i druge.
U skupštinskoj komisiji za ljudska prava obećavaju da će se obratiti Vladi Kosova sa zahtevom da se prizna dupla penzija za sve kategorije.
"Ako je sud napravio presedan za tri slučaja, to moramo ujediniti za sve", rekla je predsednica ove komisije Duda Bale za Radio Slobodna Evropa.
"Prvo ćemo kontaktirati Vladu. Ako Vlada ne donese nikakvu odluku, videćemo kakve su mogućnosti da se nešto uradi unutar Skupštine, jer je nepravedno (birati između dve penzije)", dodaje ona.
Fitorja, koja je desetinama godina radila u jednoj od državnih institucija, ne nada se da će uskoro za ovaj doprinos dobiti penziju.
"Voljela bih da mogu uživati barem jednu ili dvije godine... ali ko zna koliko će (procedura) trajati", kaže 71-godišnjakinja.