Sud u Atini osudio Zlatnu zoru kao zločinačku organizaciju

Vaš browser nepodržava HTML5

Atina: Sukobi na ulicama nakon proglašenja Zlatne zore zločinačkom organizacijom

Čelnici grčke neo-nacističke organizacije Zlatna zora osuđeni su za vođenje zločinačkog pokreta, odlučio je Apelacioni sud u Atini 7. oktobra.

Kako prenosi BBC, nakon suđenja koje je trajalo više od pet godina, izrečene su kazne za ukupno 68 pripadnika Zlatne zore, koja je nekada bila i grupacija u grčkom parlamentu.

Britanski list The Independent piše da je ovo "najveće suđenje nacistima od Nirnberškog procesa", dok je Rojters podsetio da su prvi put od od vojnog puča u Grčkoj 1967. godine političari koji su bili izabrani u parlament, uhapšeni.

U toku izricanja presuda oko 15.000 građana se okupilo ispred suda u Atini. Mala grupa među učesnicima bacala je molotovljeve koktele i kamenje na policiju koja je čuvala sudnicu, a vlasti su odgovorile suzavcem i upotrebom vodenog topa.

Oko 2.000 pripadnika policije potom je raspoređeno oko atinskog Apelacionog suda.

Hiljade demonstranata tražile su duge zatvorske kazne noseći transparente na kojima je pisalo "strah neće pobijediti" i “nacisti u zatvor", izvijestili su grčki mediji.

Kako su vijesti o presudama za krivicu objavljene, izbilo je slavlje među okupljenima na antifašističkom skupu ispred atinskog suda.

Zbog čega se sudilo Zlatnoj zori?

Zlatna zora osvojila je 18 poslaničkih mesta 2012. godine, kada su se Grci borili sa finansijskom krizom. Godinu dana kasnije pokrenuta je krivična istraga protiv njih, koja je započela ubistvom antifašističkog repera Pavlosa Fyssasa 2013. godine.

Na maratonskom suđenju odlučivalo se o četiri slučaja spojena u jedan: pomenuto ubistvo Pavlosa Fisasa (Pavlos Fyssas) 2013. godine, zatim fizički napadi na egipatske ribare 2012. i ljevičarske aktiviste 2013. godine i djeluje li Zlatna zora kao zločinačka organizacija.

Nakon izricanja presude, majka ubijenog repera Magda Fisa uzviknula je kroz suze: "Pavlo, moj sine, uspeli smo".

Magda Fisa, majka ubijenog repera Pavlosa Fisasa, tokom izricanja presude, ispred Suda u Atini. 7. oktobar 2020.

Vođa Zlatne zore Nikos Mikalolikas (Michaloliakos) i šest njegovih kolega osuđeni su za vođenje zločinačke organizacije. Pristalica stranke Giorgos Roupakias proglašen je krivim da je nožem do smrti izbo muzičara, a 15 drugih osuđeno je za zavjeru u ovom slučaju.

Sud je presudio da je sedam od 18 bivših poslanika u stranci, uključujući lidera stranke Nikosa Michaloliakosa, krivo za vođenje zločinačke organizacije, dok su ostali krivi za učešće u zločinačkoj organizaciji, dodaje AP.

Preliminarna istraga ukazala je da je stranka djelovala kao paravojna grupa, gde je rukovodstvo stranke izdavalo naredbe njima bliskim organizacijama i napadačkim grupama koje su vršile napade na migrante koji su često završavali ozbiljnim povredama, navodi AP.

Osuđenima za vođenje zločinačke organizacije prijeti zatvorska kazna od pet do 15 godina, dok ostalima prijeti kazna do 10 godina.

Zlatna zora poricala je bilo kakvu direktnu vezu s napadima i opisala je suđenje i optužbe protiv rukovodstva stranke kao "zavjeru bez presedana" čiji je cilj obuzdavanje njihove popularnosti.

Masa ispred Suda tokom izricanja presude 68 pripadnika Zlatne zore. 7. oktobar 2020.

Ko je Nikos Michaloliakos?

U centru suđenja bio je lider Zlatne zore Nikos Michaloliakos i 18 bivših zastupnika koji su izabrani 2012. godine kada je neo-nacistička stranka bila treća na nacionalnim izborima nakon antiimigrantske, nacionalističke kampanje. Zlatna zora više nema nijednog poslanika u parlamentu.

Samo 11 od 68 optuženih bilo je prisutno u sudnici, a ostale su zastupali advokati. Niko od bivših poslanika Zlatne zore nije bio u sudnici, javio je AP.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešnl, koja je pomogla u organizaciji mreže za mapiranje rasističkog nasilja u Grčkoj, saopštila je da presuda pojačava napore u borbi protiv zločina iz mržnje.

"Optužbe protiv vođa i članova Zlatne zore, uključujući ubistvo Pavlosa Fisasa, otkrivaju pukotinu koja postoji ne samo u Grčkoj, već i širom Evrope i šire", rekao je direktor Amnestija za Evropu Nils Muižnieks.