Rusija prihvatila produžetak sporazuma o izvozu žita za 60 dana

Žito u hangaru u ukrajinskom selu Zgurivka, avgust 2022.

Ruska delegacija na razgovorima sa visokim zvaničnicima Ujedinjenih nacija rekla je u ponedeljak da je Moskva spremna da prihvati produženje sporazuma o izvozu žitarica, ali samo na 60 dana dok Kremlj čeka promene u načinu funkcionisanja aranžmana.

Ujedinjene nacije i Turska su u julu posredovale u sporazumu između dve zaraćene zemlje koji omogućava Ukrajini – jednoj od ključnih svetskih žitnica – da isporučuje hranu i đubrivo iz tri svoje crnomorske luke.

Sporazum od 120 dana, koji je pomogao da se otklone neke posledice rasta globalnih cena hrane, obnovljen je prošlog novembra. To produženje ističe u subotu, a na stolu je bilo još jedno produženje od 120 dana.

Pročitajte i ovo: Šta bi za svet mogla da znači ruska suspenzija žitnog dogovora?


Moskva je bila frustrirana što je paralelni sporazum o dozvoli izvoza ruske hrane i đubriva, koji se koristi širom sveta, doveo samo do toga da je rusko đubrivo izašlo napolje, a ruskog žita uopšte nije bilo, piše agencija Asošijejted pres (AP).

Sveobuhvatan i iskren razgovor je još jednom potvrdio da, iako se komercijalni izvoz ukrajinskih proizvoda odvija stabilnim tempom, donoseći znatan profit Kijevu, ograničenja za ruske izvoznike poljoprivrednih proizvoda i dalje su na snazi“, navodi se u saopštenju ruske delegacije.

„Izuzeci od sankcija za hranu i đubrivo koje su objavili Vašington, Brisel i London su u suštini neaktivni“, navodi se.

Pročitajte i ovo: Rusija traži izuzeće od sankcija za državnu banku u pregovorima o žitu u Ukrajini


Kao deo aranžmana, Moskva želi da se ruski amonijak doprema cevovodom preko Ukrajine kako bi stigao do crnomorskih luka radi mogućeg izvoza. Ruski zvaničnici takođe kažu da su bankarska ograničenja i visoki troškovi osiguranja ugrozili njihove nade da će izvoziti đubrivo.

Rebeka Grinspan, generalna sekretarka Konferencije UN za trgovinu i razvoj, i Martin Grifits, šef humanitarne agencije UN, ugostili su tim koji je predvodio zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin u kancelarijama UN u Ženevi.

Takozvana crnomorska inicijativa za žito uključuje pomorsku proveru tereta od strane UN, ruskih, ukrajinskih i turskih zvaničnika kako bi se osiguralo da se transportuju samo namirnice, a ne oružje, piše AP.