Još četiri broda koji prevoze hranu napustili su ukrajinske crnomorske luke, saopštilo je tursko Ministarstvo odbrane 21. avgusta.
Sada je ukupno 31 brod napustio ukrajinske crnomorske luke u skladu sa ugovorom o izvozu žitarica uz posredovanje UN-a.
Prije sporazuma, sklopljenog prošlog mjeseca, ukrajinski izvoz žitarica bio je blokiran nekoliko mjeseci zbog invazije Rusije na Ukrajinu, što je izazvalo strah od globalne krize s hranom.
Pročitajte i ovo: UN: SAD će kupiti 160.000 tona ukrajinskih žitarica za gladne u svetuGeneralni sekretar UN-a Antonio Guterres je na konferenciji za novinare u Istanbulu 20. avgusta rekao da se prema sporazumu o nastavku izvoza žitarica iz Ukrajine već izvozi više od 650.000 metričkih tona žitarica i druge hrane.
Takođe je rekao da UN rade sa Sjedinjenim Državama i Evropskom unijom na prevazilaženju prepreka ruskoj hrani i gnojivima da dođu na svjetska tržišta.
"Drugi dio ovog paketa sporazuma je nesmetan pristup globalnim tržištima ruske hrane i đubriva, koja nisu predmet sankcija", rekao je Guterres.
Rusko đubrivo i poljoprivredni proizvodi moraju neometano da pristupe svjetskim tržištima jer može da prijeti rizik od svjetske prehrambene krize već slijedeće godine, izjavio je Guterres.
"Važno je da vlade i privatni sektor sarađuju kako bi ih plasirali na tržište", rekao je Gutereš tokom posjete Zajedničkom koordinacionom centru, koji nadgleda primjenu sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica koji su u julu potpisali Kijev i Moskva pod okriljem UN i Turske.
Pročitajte i ovo: Gutereš za puštanje ruskog đubriva i žitarica na svetsko tržišteSporazum takođe garantuje da Rusija može da izvozi svoje poljoprivredne proizvode i đubriva uprkos zapadnim sankcijama.
Prema njegovim riječima, bez đubriva 2022. godine, možda neće biti dovoljno hrane 2023.
"Uzimanje više hrane i đubriva iz Ukrajine i Rusije ključno je za smirivanje tržišta... i snižavanje cijena za potrošače", rekao je generalni sekretar UN.
Istovremeno, u subotu je saopšteno da će SAD narednih sedmica kupiti oko 160.000 tona žitarica iz Ukrajine za gladne u svijetu.
Vaš browser nepodržava HTML5
UN procjenjuju da 22 miliona ljudi u svijetu gladuje i da je situacija posebno teška u Africi.
Mjesecima su borbe u Ukrajini i ruska blokada ukrajinskih luka značile da se žito proizvedeno u Ukrajini, jednom od ključnih izvoznika žitarica, gomilalo u silosima. To je podiglo globalne cijene hrane i dovelo do gladi u Africi, Bliskom istoku i dijelovima Azije.
Ukrajina i Rusija su 22. jula postigle dogovor o izvozu pšenice uz posredovanje Turske i Ujedinjenih nacija. Prema tom sporazumu, ukrajinski brodovi koji izvoze žitarice mogu da koriste bezbjedni koridor, a Rusija se složila da ih ne napada.
Prije ruske invazije na Ukrajinu, Rusija i Ukrajina zajedno su činile skoro trećinu svjetskog izvoza pšenice.
Svjetski program UN za hranu prošle godine je od Ukrajine kupio polovinu količine žitarica potrebne da se nahrani 130 miliona gladnih u svijetu.