Žene vladaju grčkim otokom Karpatosom
"Ovdje žene zapovijedaju!" izjavila je Rigopoula Pavlidis, dok je govorila o vrlinama svog udaljenog sela na otoku Karpatosu, jednom od rijetkih matrijarhalnih društava u Grčkoj. Sjedeći za stolom na drugoj strani sobe i slikajući vjerske ikone, njezin suprug Giannis nijemo je kimnuo.
“Moj muž ne može ništa bez mene, čak ni popuniti svoju poreznu prijavu”, smijala se Pavlidis dok je vezla tradicionalnu nošnju u svojoj radionici.
Za razliku od većine patrijarhalne Grčke, žene s Olimposa igraju vodeću ulogu u seoskom životu. Rigopoula, krojačica, jedna je od korisnica tradicije. Od majke je naslijedila 700 stabala maslina.
"Obitelji nisu imale dovoljno imovine da bi je podijelile na svu djecu... a da smo nasljedstvo ostavili muškarcima, oni bi ga protraćili", rekla je.
Do 1980-ih nije bilo asfaltne ceste do Olimposa.
Grkinje su se tradicionalno nakon udaje selile u dom svog muža. U Olimposu se događa suprotno.
Među tradicijama koje su preživjele je sustav nasljeđivanja iz bizantskog doba koji daje majčinu imovinu najstarijoj kćeri, rekao je lokalni povjesničar Giorgos Tsampanaki (na fotografiji).
Uloga žena u Olimposu dodatno je ojačala 1950-ih kada su seoski muškarci počeli emigrirati zbog posla, uglavnom u Sjedinjene Države i europske zemlje, ostavljajući svoje žene i kćeri da same upravljaju obiteljima i farmama.
"Nismo imali drugog izbora nego raditi u odsutnosti muškaraca. To nam je bio jedini način da preživimo", prisjetila se 67-godišnja Anna Lentakis dok je brala artičoke u zaseoku Avlona blizu Olimposa.
Prije nekoliko godina Lentakis je vodila konobu Olimpos. Ovo je sada prešlo u ruke njezine najstarije kćeri Marine.
“Ne znam jesmo li bile rane feministice... ali volim reći da je muškarac glava obitelji, a žena vrat”, rekla je Marina koja je u 40-ima.
Žena nosi sakupljena drva u selu Olimpos na otoku Karpatosu. Brdsko selo Olimpos dom je jednog od rijetkih društava u Grčkoj koja se opire turizmu i standardizaciji načina života.
Ali "feministički" sustav nasljeđivanja koristi samo najstarijoj djeci, rekao je Alain Chabloz iz Geografskog društva u Ženevi, koji je proučavao ovu temu.
"Najmlađi sinovi bili su prisiljeni na izgnanstvo, a najmlađe kćeri morale su ostati na otoku u službi starijih. Stvorena je neka vrsta društvene kaste", rekao je.
Na fotografiji: Irini Čatzipapa, pekarica (desno) pozira sa svojom majkom Sofijom (lijevo) i njezinim ocem u majčinom kafiću u selu Olimpos.
Starije žene s Olimposa tradicionalno nose vezene kostime koji se sastoje od pregača s cvjetovima, marame i kožnih čizama.
Dragocjeno nasljeđe koje je dio djevojčinog miraza, ovi kostimi mogu koštati i do 1.000 eura i zahtijevaju sate rada.
Irini Čatzipapa, 50-godišnja pekarica, najmlađa je žena s Olimposa koja ga još uvijek nosi svaki dan.
Foula Čatzipapa, 61, drži svježe pečeni hljeb u selu Olimpos.
Žena ispraća svoju unuku iz crkve.
Vlasnica taverne, Anna Lentakis, 67, čisti svoju zemlju od korova u poljoprivrednom selu Avlona u blizini Olimposa, 6. maja 2023.
Ova fotografija snimljena 6. maja 2023. prikazuje skulpturu posvećenu ženama s Olimposa,
Žene na crkvenoj službi u Diafaniju, lučkom selu Olimpos.