Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ocijenio je da bi prijem Ukrajine u NATO mogao okončati ono što je opisao kao "vruću fazu rata" koji vodi Rusija.
On je u intervjuu za Sky News 29. novembra kazao da bi bio spreman razmotriti primirje ako teritorije Ukrajine koje nisu pod okupacijom "dođu pod kišobran NATO-a", pod uvjetom da poziv za pridruživanje savezu priznaje međunarodne granice Ukrajine.
Rusija je anektirala ukrajinski poluotok Krim 2014. godine i od početka invazije punog obima u februaru 2022. godine okupira je 20 posto ukrajinske teritorije.
"Ako želimo zaustaviti vruću fazu rata, moramo pod kišobran NATO-a uzeti teritorije Ukrajine koje imamo pod našom kontrolom", rekao je Zelenski.
"Moramo to učiniti brzo. A što se tiče okupiranog dijela zemlje, Ukrajina ih potom može vratiti diplomatskim putem", dodao je.
Ovo se dešava u trenutku kada novoizabrani američki predsjednik Donald Trump kritizira aktuelnu administraciju Sjedinjenih Država koja je milijarde dolara uložila u Ukrajinu od početka ruske invazije.
Trump je također izjavio da bi mogao okončati rat unutar 24 sata nakon povratka u Bijelu kuću, što se interpretira kao da bi Ukrajina mogla predati teritorije koje je Rusija okupirala.
Trump je nedavno imenovao Keitha Kellogga, penzioniranog generala-potpukovnika koji mu je već bio savjetnik za pitanja odbrane, da bude specijalni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju.
Kellogg zagovara da se Ukrajincima kaže će, ako ne sjednu za pregovarački stol, američka podrška oslabjeti, dok je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu rekao da će, ako ne dođe za stol, Sjedinjene Države dati Ukrajincima "sve što im treba da vas ubiju na terenu".
analiza Može li demilitarizirana zona okončati rat u Ukrajini?Rusija posljednjih nekoliko mjeseci bombardira ukrajinske gradove dronovima i raketama, uzrokujući žrtve i oštećenja energetske infrastrukture.
Početkom ovog mjeseca, visoka dužnosnica UN-a Rosemary DiCarlo upozorila je da bi ruski ciljani napadi na energetsku infrastrukturu Ukrajine mogli ovu zimu učiniti "najsurovijom od početka rata" prije gotovo tri godine.
Ukrajina je pokrenula nekoliko protunapada otkako su administracija američkog predsjednika Joea Bidena, najvećeg stranog saveznika Ukrajine u borbi protiv ruske invazije, i europski saveznici Kijeva odobrili korištenje raketa dugog dometa na ciljeve unutar Rusije.