Sve pripreme za obilježavanje godišnjice genocida 11. jula u Srebrenici su završene, saopšteno je nakon posljednje sjednice Organizacionog odbora za obilježavanje u petak, 7. jula.
U Memorijalnom centru vrši se iskop 30 mezara za identifikovane žrtve kojima će se 11. jula klanjati kolektivna dženaza i obaviti ukop. Nekompletna tijela pronađena su u nekoliko grobnica koje su pripadnici Vojske Republike Srpske više puta prekopavali i prebacivali tijela kako bi prikrili tragove zločina.
"Radnici gradskog groblja Visoko i Komemorativnog centra Tuzla vrše iskop 30 mezara. Ide sve po planu tako da se nadam da ćemo za ova dva-tri dana završiti posao", rekao je Kenan Karavdić, pomoćnik direktora preduzeća Gradska groblja Visoko.
U genocidu u Srebrenici je, prema presudama međunarodnih i sudova u BiH 1995. godine ubijeno oko 8.000 Bošnjaka. Još uvijek se traga za njih oko 1.000.
Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
Marš mira kreće 8. jula iz Nezuka ka Potočarima
U petak navečer u Nezuku kod Zvornika je zakazano okupljenje učesnika Marša mira koji će u subotu ujutro, 8. jula krenuti na put dug stotinjak kilometara do Memorijalnog centra Potočari.
"Do sada se za Marš mira prijavilo oko 3.200 učesnika, ali će taj broj biti znatno veći, jer dosta učesnika dođe ujutro, prije samog polaska. Mi smo spremni da primimo i do pet hiljada učesnika. Imali smo većih problema da uredimo trasu koja je proteklog mjeseca, usljed obilnih kiša bila blokirana klizištima i odronima. I to smo sanirali i sutra Marš mira može da krene", rekao je Suljo Čakanović, predsjednik pododbora Marša mira.
Marš mira je događaj posvećen preživjelim Srebreničanima koji su tim putem prošli od Potočara do Nezuka u julu 1995. godine, pokušavajući da dođu do teritorije pod kontrolom tadašnje Armije BiH.
Dan žalosti na teritoriji jednog entiteta
U povodu godišnjice genocida u Srebrenici, Dan žalosti će 11. jula biti na teritoriji Federacije BiH, a odluku o tome donijela je Vlada tog bh. entiteta.
Vijeće ministara BiH nije postiglo saglsnost da se ovaj dan proglasi Danom žalosti na teritoriji cijele BiH zbog protivljenja ministara iz Republike Srpske.
Pročitajte i ovo: Vijeće ministara odbilo prijedlog da 11. juli u BiH bude dan žalostiDan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave BiH na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama Vlade Federacije BiH i institucija Federacije BiH.
Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH. Medijske kuće na teritoriji Federacije BiH su dužne uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti.