Osoba koja je udarala štićenika Zavoda Pazarić je sve priznala, napisala je izjavu i prijavila sve osobe koje su učestvovale u tom činu, kazao je Adnan Delić, ministar za socijalna pitanja Federacije Bosne i Hercegovine 17. avgusta.
Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, koji se nalazi 30-ak kilometara od Sarajeva, ponovno je dospio u žižu nakon što je dan ranije objavljen snimak na kojem se vidi ženska osoba kako šamara mladića.
Prije četiri godine objavljene su fotografije djece štićenika koja su bila vezana za radijatore.
Delić je ponovio da Ministarstvo rada i socijalne skrbi, u čijoj nadležnosti je ova javna ustanova, traži da se protiv uposlenih koji su bili uključeni u taj, kako je kazao, "incident" pokrene disciplinski postupak. Također je ponovio da se traži otkaz uposlenici bez otkaznog roka.
"Moramo ispoštovati zakonske procedure. Mi sad možemo otpustiti ovu radnicu, ali ako to ne uradimo po zakonu, sud će je vratiti na posao. Poslali smo krivičnu prijavu tužilaštvu i policiji. Zahtijevamo da ispitaju sve okolnosti i odgovornost svih, od mene kao ministra, svih uposlenika Zavoda od portira do direktora", kazao je Delić.
Govoreći u situaciji u Zavodu Pazarić, Delić je kazao da "nema koristi od smjene direktora ako ostaju isti radnici".
Naveo je da u tom zavodu radi "15-20 osoba istih prezimena gdje su zapošljavanje čitave porodice po stranačkoj liniji".
Najavio je "nove standarde u svih pet ustanova socijalne zaštite" kojima će se propisati s kojom stručnom spremom se može raditi na kojoj poziciji i uvođenje stalnog videonadzora u tim institucijama”.
Delić je ukazao na činjenicu da u ovom bh. entitetu ne postoji inspektorat iz oblasti zdravstvene "koji je nekad postojao kao prva linija nadzora u svim socijalnim ustanovama i ne znamo kad i zašto je ukinut".
Najavio je da će već na sljedećoj sjednici Vlade Federacije BiH zatražiti od nadležnog Ministarstva pravosuđa osnivanje tog inspektorata.
Na kraju je kazao kako je "oblast socijalne zaštite najzapuštenija", kako "socijalni radnici rade u neshvatljivim uslovima", da "u zavodima imamo veći broj štićenika od propisanog standarda i ogromne liste čekanja jer ne možemo primiti svu djecu".
Fotografije i videosnimak na kojima je prikazano kako su štićenici ove javne ustanove vezani za krevete i radijatore objavljeni su 2019. godine.
Vlade Federacije BiH smijenila je nakon toga direktora, te Upravni i Nadzorni odbor Zavoda, nakon pritiska javnosti i protesta u Sarajevu.
Općinski sud u Sarajevu osudio je 10. jula 2023. godine Jasmina Ćerimagića, Senadu Muharemović i Redžepa Salića, bivše direktore, za krivično djelo nesavjestan rad u službi na po četiri godine i šest mjeseci zatvorske kazne.
Vaš browser nepodržava HTML5